Veteriner Hekim - Veteriner Fakülteleri - Veteriner Hekimler Birliği
 Veteriner Hekim - Veterinerlik Fakülteleri ve Veteriner Hekimler Birliği hakkında bilgiler. Veteriner Hekim,Veteriner Fakülteleri,Veteriner Hekimler Birliği, Veteriner Fakültesi
ANASAYFA | ENGLISH | İLETİŞİMGhost
Veterinerler Pet İlan Harita Hastalıklar Pano
MenuBelow
Ghost
 
Arama
Detaylı Arama
Arama
Ghost
kategoriler
7/24 Açık Veterinerler
Kategori
Akyurt Veterinerleri
Kategori
Altındağ Veterinerleri
Kategori
Anıttepe Veterinerleri
Kategori
Aydınlıkevler Veterinerleri
Kategori
Ayrancı Veterinerleri
Kategori
Bahçelievler Veterinerleri
Kategori
Balgat Veterinerleri
Kategori
Batıkent Veterinerleri
Kategori
Beşevler Veterinerleri
Kategori
Beysukent Veterinerleri
Kategori
Beştepe Veterinerleri
Kategori
Bilkent Veterinerleri
Kategori
Birlik Mah. Veterinerleri
Kategori
Çankaya Veterinerleri
Kategori
Çayyolu Veterinerleri
Kategori
Cinnah Veterinerleri
Kategori
Çiğdem Mahallesi Veterinerleri
Kategori
Çukurambar Veterinerleri
Kategori
Çubuk Veterinerleri
Kategori
Demetevler Veterinerleri
Kategori
Dikmen Veterinerleri
Kategori
Elvankent Veterinerleri
Kategori
Emek Veterinerleri
Kategori
Eryaman Veterinerleri
Kategori
Etimesgut Veterinerleri
Kategori
Etlik Veterinerleri
Kategori
Fatih Veterinerleri
Kategori
GOP Veterinerleri
Kategori
Gölbaşı Veterinerleri
Kategori
Hoşdere Veterinerleri
Kategori
İncek Veterinerleri
Kategori
Kavaklıdere Veterinerleri
Kategori
Kazan Veterinerleri
Kategori
Keçiören Veterinerleri
Kategori
Kırkkonaklar Veterinerleri
Kategori
Kızılay Veterinerleri
Kategori
Kolej Veterinerleri
Kategori
Konutkent Veterinerleri
Kategori
Küçükesat Veterinerleri
Kategori
Mamak Veterinerleri
Kategori
Oran Veterinerleri
Kategori
Ostim Veterinerleri
Kategori
Polatlı Veterinerleri
Kategori
Pursaklar Veterinerleri
Kategori
Sancak Veterinerleri
Kategori
Sincan Veterinerleri
Kategori
Tandoğan Veterinerleri
Kategori
Temelli Veterinerleri
Kategori
Tunalı Veterinerleri
Kategori
Ulus Veterinerleri
Kategori
Ümitköy Veterinerleri
Kategori
Yaşamkent Veterinerleri
Kategori
Yenimahalle Veterinerleri
Kategori
Yıldız Veterinerleri
Kategori
Yüzüncüyıl Veterinerleri
Kategori
Türkkonut Veterinerleri
Kategori
Hizmetler
Kategori
bottom
Ghost
Ghost
Ghost
Veteriner Hekim

Veteriner Hekim

Dünya üzerinde bizlerle beraber yaşamakta olan çeşitli canlılar mevcuttur. Bu canlılar içerisinde insan türü hariç tüm hayvan türlerinin (pet hayvanları, çiftlik hayvanları, vahşi hayvanlar) sağlık ve refahı yolunda tıbbi bilgi ve yasal yetki ile donatılmış kişi VETERİNER HEKİM’dir. Ayrıca hayvanlardan insanlara geçebilecek tüm hastalıkların önlenmesi ve kontrolü, hayvansal tüm gıdaların kontrolü gibi yetki ve sorumluluklar da veteriner hekimlerin görevlerindendir. Bu doğrultuda Veteriner Hekimler, hayvanların sağlıkta ve hastalıkta yanlarında olan, olmayan dillerinden anlayan kişiler olduğu kadar, insanların da sağlığı ile yakından ilgili kişilerdir.

Veteriner Hekim, Hayvan sağlığının korunması için önlemler alan, hastalıklara tanı koyan, tıbbi ve cerrahi girişimlerde bulunarak hastalığın tedavisini sağlayan kişidir.

Hayvan popülasyonlarının sağlıklarının korunması, büyük ve küçükbaş hayvanlar, arı, su canlıları, egzotik hayvanlar ile kümes hayvanlarının beslenmesi, üretimi, ıslahı, yetiştirilmesi ve verimliliklerinin arttırılması, hayvan hastalıklarının teşhis ve tedavisi, salgın hastalıkların önlenmesi, hayvansal ürünlerin üretim teknolojisi ve insan tüketimine uygunluğunun her aşamadaki sağlık kontrolü, hayvansal ürünlerde kirlenme, hayvansal atık ve atıkların yönetimi ile çevre kirliliği konuları veteriner hekimlerin sorumluluk alanındadır.

Kısaca, hayvan sağlığının korunması için önlemler alan, hastalıklara tanı koyan, tıbbi ve cerrahi girişimlerde bulunarak hastalığın tedavisini sağlayan kişidir.Veteriner Hekimlik Eğitimi

Veteriner Fakültesi, Türkiye’de ilk defa 1889 tarihinde yüksek okul olarak Halkalı’da kurulmuştur. Öğretim süresi 4 yıldı. Önceleri ilk iki yılı sivil tıbbiye talebeleriyle son iki yılı ise Halkalı’da yatılı olarak geçiren veteriner talebeleri daha sonra Kadırga’da bir konak satın alınarak bir araya toplanmışlardır. Burası da kafi gelmeyince Tunuslu Hayreddin Paşanın Sultanahmed’deki konağında Mülkiye Baytar Mektebi alisi olarak 1921′e kadar öğretim yapılmıştır. Okul 1921′de yanınca, Selimiye’deki Askeri Baytar Mektebine taşındı ve Yüksek Baytar Mektebi adını aldı. 1933′te burası da kapatıldı. Cumhuriyetin 10. yıldönümü günü Veteriner Fakültesi adıyla Ankara’da öğretime başladı. 1939′da öğretim süresi 5 yıla çıkarıldı. 7 Temmuz 1948′de Ankara Üniversitesine bağlandı.

5 yıllık üniversite eğitimi ile Veteriner Hekimliği temel bilimleri bölümü, Hastalıklar ve Klinikler Bilimler Bölümü, Zootekni ve Hayvan besleme bölümleri bulunur.

Veteriner Hekimliği temel bilimleri bölümünde
Anatomi, Histoloji, Embriyoloji, Fizyoloji, Biyokimya dersleri.

Hastalıklar ve Klinikler Bilimler Bölümünde
Mikrobiyoloji, Parazitoloji, Patoloji, Farmakoloji ve Toksikoloji, İç Hastalıklar, Cerrahi, Doğum ve Jinekoloji, Döllenme ve Suni Tohumlama, Besin Hijyeni ve Teknolojisi dersleri.

Zootekni ve Hayvan Besleme Bölümünde
Zootekni, Hayvan Besleme ve Besleme Hastalıkları dersleri okutulur.

Mezun olanlar Veteriner Hekim unvanı ile resmi ve özel kuruluşlarda ya da kliniklerde çalışabilirler.
 


Veterinerlik Fakülteleri

Veteriner fakülteleri evcil hayvan nesillerinin iyileştirilmesi sağlıklarının korunması hastalıklarının tedavisi salgın hastalıkların önlenmesi hayvansal ürünlerin artırılması hayvansal besinlerin niteliğinin ve insan sağlığına uygunluğunun kontrolü konularında eğitim-öğretim uygulama ve araştırma yapmaktadır. Mezunlar İl Veteriner Müdürlükleri hayvan ıslahı ve üretim kurumlarında veteriner kontrol ve araştırma enstitüleri ile bölge labaratuvarlarında çalışabilirler. Uzmanlık alanlarına göre Sağlık Bakanlığına bağlı çeşitli enstitü ve labaratuvarlarda ilaç firmalarında çiftliklerde gıda sanayi sektöründe halk sağlığı ve çevre sağlığı ile ilgili bütün kamu kurum ve kuruluşlarda görev yapabilmektedirler.

Veteriner hekimlik programının amacı evcil küçük ve büyükbaş ile kümes hayvanlarının ırklarının ıslahı üretimi yetiştirilmesi verimliliklerinin artırılması hayvan sağlığının korunması hastalıklarının tedavisi salgın hastalıkların önlenmesi hayvansal ürünlerin (su ürünleri dahil) insan sağlığına uygunluğunun kontrolü hayvansal ürünlerde kirlenme ve çevre kirliliği konularında eğitim-öğretim ve uygulama yapmaktır.

Dersler: Veteriner hekimlik programında eğitim süresi 5 yıldır. Öğretimin ilk yılında fizik kimya zooloji botanik gibi dersler okutulur; ikinci yılında anatomi histoloji ve embriyoloji fizyoloji biyokimya gibi alanlarda teorik ve pratik bilgiler verilir. Temel bilimler derslerini almış öğrencilere 3. ve 4. sınıflarda iç hastalıkları cerrahi farmakoloji parazitoloji bakteriyoloji hayvan besleme hayvan yetiştiriciliği hayvan ırkları bunların bakım metotları hastalıkları ve yapağı tiftik deri gibi hayvan ürünlerinin üretimi patoloji vb. alanlarda gerekli teorik dersler verilmekte laboratuvar ve kliniklerde uygulamalar yaptırılmaktadır. Son sınıfa geçen öğrenciler ise et ve süt gibi hayvansal ürünlerin muayene ve teknolojisi hayvanların suni ve tabii metotlarla çoğaltılması dahiliye cerrahi doğum gibi hekimlik yönü ağır olan konuları kapsayan dersler alırlar ve kliniklerde hasta hayvan üzerinde uygulama yaparlar.

Gereken Nitelikler: Veterinerlik hekimlik alanında eğitim görmek isteyen bir kimsenin üstün bir akademik yeteneğe sahip biyoloji ve kimya konularına ilgili ve bu alanlarda başarılı hayvanlarla ilgilenmekten hoşlanan bir kimse olması gerekir. Ayrıca kişinin sabırlı ve dikkatli bir gözlemci olması düşüncelerini başkalarına aktarma(ikna) gücüne sahip bulunması da beklenir. Veteriner hekimlik hizmetin ağırlığı nedeni ile daha çok erkeklere açık bir meslek görünüyorsa da son zamanlarda kız öğrenciler de veteriner fakültelerini tercih etmektedirler.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Veteriner hekimlik programı mezunlarına "Veteriner Hekim" ünvanı verilir. Veteriner hekimlerin bulundukları yörenin Veteriner Hekimleri Odasına kayıt olmaları yasal bir zorunluluktur. Bir veteriner hekimin yaptığı işler şöyle sıralanabilir:

a) Hayvan neslinin iyileştirilmesi: Yurdun çeşitli bölgelerinin iklim tarımsal yapı ve pazarlama koşullarına uygun hayvan tür ve ırklarının saptanması mevcut olanların iyileştirilmesi verimlerini artırıcı yöntemlerin uygulanması.

b) Hayvan hastalıklarının tedavisi: Hayvan hastalıkları ile savaşmak için gerekli aşı serum ve diğer biyolojik ve kimyasal maddelerin hazırlanması ve uygulanması.

c) Besin kontrolü ve koruyucu hekimlik: Hayvansal besinlerin sağlıklı bir biçimde ve yeterince üretilmesinin sağlanması; halkı hayvansal besinlerle yayılabilecek hastalıklardan korumak için besinlerin kalite yönünden denetiminin yapılması besinlerin sağlıklı biçimde hazırlanması korunması taşınması ve pazarlanmasında sağlık koşullarına uyulup uyulmadığının denetlenmesi.

d) Eğitim-Öğretim: Hayvanların bakım ve beslenmesi sağlıklarının korunması hayvan nesillerinin geliştirilmesi hayvan ürünlerinin değerlendirilmesi konularında hayvan yetiştiricilerini aydınlatmak amacı ile yıllık eğitim ve öğretim programlarının düzenlenmesi yayınların yapılması.

e) Araştırma: Salgın ve paraziter hayvan hastalıklarının önlenmesi için aşı serum vb. ilaçlar üzerinde araştırmalar yapılması. Veteriner hekimlik hizmeti ağır olan bir meslektir. Veteriner hekimler günlük normal çalışma süresinden fazla çalışırlar. Günün her saatinde görevli oldukları gibi resmi tatillerde bile görev yaparlar. Salgın ve paraziter hayvan hastalıkları görüldüğünde veteriner hekim sık sık köylere gitmek zorundadır. Mevcut kanunlara göre her veteriner hekim mezun olunca bir klinik açabilir. Bu özel işinde de hayvan sahibinin her başvurusuna cevap vermek durumundadır. Bütün bu güçlüklerin yanında veteriner hekim bir canlının acısını dindirmenin hazzını da duyar.

Çalışma Alanları: Veteriner hekimlik programı mezunları ve uzman veteriner hekimler; Tarım Orman ve Köy İşleri Bakanlığına bağlı Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğünün merkez il ve ilçe hayvan sağlığı müdürlüklerinde Proje Uygulama ile Teşkilatlanma ve Destekleme Genel Müdürlüğünde; Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü merkez ve hayvan ıslahı ve üretim kurumlarında; veteriner kontrol ve araştırma enstitüleri bölge labotuvarlarında; Et ve Balık Kurumu özel sektör et kombinaları Süt Endüstrisi Kurumu Yapağı ve Tiftik A.Ş. Yem Sanayi vb. KİT'lerde sağlık kontrol (teknolojik ve hijyenik) kalite kontrol üretim işletme ve yönetiminde; Sağlık Bakanlığına bağlı enstitü ve halk sağlığı laboratuvarlarında; belediyelerde Atom Enerjisi TÜBİTAK araştırma laboratuvarlarında; Milli Prodüktivite Merkezi Devlet Planlama Teşkilatında; ordu hayvan sağlığı ve gıda kontrol hizmetlerinde ilaç firmaları özel sektör çiftlikleri ve hayvansal üretime dayalı gıda sanayiinde; halk sağlığı ve çevre sağlığı ile ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapabilmektedir.

İnsan sağlığının korunması açısından hayvansal ürünlerin önemi büyüktür. Artan nüfusu beslemek için ülkemizde hayvancılığın daha modern ve bilimsel yöntemlerle yürütülmesi gerekmektedir. Bu nedenle veteriner hekimlere gereksinme duyulmaktadır. Ülkemizde halen büyük bir veteriner hekim açığı bulunmaktadır.

1. Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi
Ankara Kurulus Yılı: 1842
Tel: 312-316 03 16
Faks: 312- 316 44 72
Santral: 312- 3170315 (12 Hat)
Web: http://www.ankara.edu.tr/faculties/veterinary/
 
2. Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesi
Elazığ Kurulus Yılı: 1970
Dekanı: Prof. Dr. Nazir DUMANLI
Tel: 424- 212 85 25
Faks: 424- 212 27 17
Santral: 424- 212 85 00
Web: http://www.firat.edu.tr/akademik/fakulteler/veteriner/vetturk/index_veteriner.html
 
 
3. İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi
İstanbul Kurulus Yılı: 1972
Tel: 212- 591 21 93
Faks: 212- 591 69 91
Santral: 212- 591 38 51
Web: http://www.istanbul.edu.tr/fakulteler/veterin/index.htm
 
 
4. Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi
Bursa Kurulus Yılı: 1978
Tel: 224- 442 88 18 /101
Faks:224- 442 80 25
Santral: 224- 442 92 00
Web: http://veteriner.uludag.edu.tr/
 
 
5. Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi
Konya Kurulus Yılı: 1982
Tel: 332- 241 00 59
Faks: 332- 241 00 63 10
Santral: 332- 241 00 41
Web: http://veteriner.selcuk.edu.tr/
 
 
6. 100. Yıl Üniversitesi Veteriner Fakültesi
Van Kurulus Yılı: 1982
Tel: 432- 225 11 28 /1500
Faks: 432- 225 11 27
Santral: 432- 225 10 01 (3 Hat)
 
 
7. Kafkas Üniversitesi Veteriner Fakültesi
Kars Kurulus Yılı: 1985
Tel: 474- 212 39 92
Faks: 474- 223 79 58
Santral: 474- 212 55 90
 
 
8.Kocatepe Üniversitesi Veteriner Fakültesi
Afyon Kurulus Yılı: 1997
Dekanı: Prof. Dr. Yılmaz DÜNDAR
Tel: 272- 213 41 38
Faks: 272- 213 09 70
Santral: 272- 213 48 01
 
 
9.Adnan Menderes Üniversitesi Veteriner Fakültesi
Aydın Kurulus Yılı: 1993
Tel: Santral: 256-247 11 85
Faks: 256- 247 11 93
 
 
10.Kırıkkale Üniversitesi Veteriner Fakültesi
Kırıkkale Kurulus Yılı: 1995
Tel: 318- 224 83 46
Faks: 318- 224 75 34
Santral: 318- 224 48 90
 
 
11.Erciyes Üniversitesi Veteriner Fakültesi
Kayseri Kurulus Yılı: 1995
Tel: 352- 339 94 84
Faks: 352- 337 27 04
Santral: 352- 339 75 04
 
 
12. Akdeniz Üniversitesi Veteriner Fakültesi
Burdur Kurulus Yılı: 1996
Tel: 248- 234 45 00
Faks: 248- 234 45 05
Santral: 248- 234 45 00
Web: http://www.akdeniz.edu.tr/veteriner/index.html
 
 
13. Dicle Üniversitesi Veteriner Fakültesi
Diyarbakır Kurulus Yılı: 1993
Tel: 412- 248 80 20
Faks: 412- 248 80 21
Santral: 412- 248 80 20
web: http://www.dicle.edu.tr/fakulte/veteriner/
 
 
14. Harran Üniversitesi Veteriner Fakültesi
Urfa Kurulus Yılı: 1995
Tel: 414- 315 36 47
Faks: 414- 312 81 44
Santral:414- 314 69 86
Web: http://www.harran.edu.tr/veteriner/index.htm
 
15. M.Kemal Üniversitesi Veteriner Fakültesi
Hatay Kurulus Yılı: 1995
Tel: 326- 267 34 40
Faks: 326- 267 34 40
 
 
16. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Veteriner Fakültesi
Kurulus Yılı: 1995
 
 
17. Marmara Üniversitesi Veteriner Fakültesi
İstanbul
 
 
18. Atatürk Üniversitesi Veteriner Fakültesi
Erzurum
Tel: 442- 218 71 36
 
 
19. Gazi Üniversitesi Veteriner Fakültesi

Çorum


Veteriner Hekimler Birliği

Türkiye’de hayvancılığın gelişmesi için çalışmalar yapmak paraziter ve salgın hayvan hastalıklarıyla mücadele etmek ve bu konuda Tarım Bakanlığına yardımcı olmak üzere 1954 yılında özel kanunla kurulmuştur. Tüzel kişiliğe sahiptir. Kamu kuruluşu niteliğinde meslek kurumudur.

Türkiye’de veteriner hekimin görevleri arasında; hayvan sağlığı yanısıra doğrudan insan sağlığı vardır. Veteriner hekimler, hayvan hastalıkları konularında ihtisas yaparak mütehassıs oldukları gibi halen tıp fakültelerinde mikrobiyoloji ve bakteriyoloji ihtisası yapma imkanına da sahiptir. Böylece doğrudan insan sağlığıyla ilgili konulara da girmişlerdir. Hayvan sağlığının korunması insanların zoonoz (hayvandan insana bulaşan) hastalıklardan korunması, hayvanların verimlerini yükseltmek gayesiyle ıslah edilmeleri, hayvani ürünlerin (et, süt, yumurta, peynir, yoğurt vs.) ve yemlerin muayene ve kalite kontrollerinin yapılması veteriner hekimin görevleri arasındadır

bigpane_bottom
Ghost
Ghost
Giriş - Kayıt
[+] Mekan Ekle
İş, Eleman Portalı
Ghost
Günün Mekanı
bottom
Ghost
Günün Dansı
Ghost
Köpek - Deri Hastalıkları
Köpek - Deri Hastalıkları
bottom
Ghost
Ghost


Anasayfa | Kullanım Koşulları | Mekan Ekle | Forum | Yardım | İletişim
Beytepe Veteriner Kliniği Ankara Ankara Veteriner - Yıldız Ankara Veteriner - Y.Ayrancı
Çetin Emeç Veteriner Kliniği Ankara Ulus Veteriner Ankara Cebeci Veteriner Kliniği Ankara
Ankara Veterinerleri Bahçelievler Ankara Veteriner Pet Taxi Mamak Veteriner Kliniği Ankara