ALERJİLERE KARŞI BİLİNMESİ GEREKENLER

blog yazısı ekle !

ALERJİLERE KARŞI BİLİNMESİ GEREKENLER

Ankara 'da bulunan veteriner hekimler evcil hayvanlarınızda rastlayabileceğiniz çeşitli alerjilere karşı alınabilecek bazı önlemler ve tedaviler hakkında sizleri bilgilendirmek istiyorlar.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara Veteriner

İlk olarak eğer sahibi olduğunuz hayvanın bir alerjisi olup olmadığından emin değilseniz öncelikle onu mutlaka bir veteriner kontrolünden geçirmeniz gerekir. Çünkü birçok başka hastalık belirtisi de sanki bir alerjik tepkiymiş gibi ortaya çıkabilir. İşte bunun net olarak bilinebilmesi için kontrol mutlaka yapılmalıdır ve eğer köpeğinizin çevresinde olan bazı şeylere karşı alerjik tepki gösterdiği tespit edilmişse aşağıda bahsedilen adımları siz de kontrolü sağlamak amacıyla evinizde gerçekleştirebilirsiniz.

1. BANYO

Köpeğinizin tüylerini kendisi için özel olarak hazırlanmış şampuanlarla ve temizleyicilerle yıkamanız çok önemlidir. Çünkü bu ürünler onların cilt yapılarına göre düzenlenmiştir ve hem tüyleri hem de derisi üzerinde bulunabilecek çeşitli alerjenlerin uzaklaştırılmasını kolaylaştırır. Hatta eğer köpeğinizin bu tür dışardan gelen bakterilere veya maddelere karşı alerjisinin olduğundan eminseniz en uygun olanı onu hafta da 1 kez bu şampuanlarla yıkamanızdır. Ayrıca geri kalan günler de veteriner hekiminiz tarafından tavsiye edilmiş losyonlar veya spreyler de varsa bunu rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

2. GÖZ BAKIMI

Eğer köpeğinizin gözlerin de bir alerji durumu söz konusuysa, öncelikle bir veteriner hekim tavsiyesini aldıktan sonra, onu tavsiye edeceği bir damlayı köpeğinizin gözlerine damlatarak bu alerjiye neden olan maddeleri gözünden uzaklaştırmış olursunuz.

3. KULAK TEMİZLİĞİ

Alerjik maddeler, tüyler, mikroorganizmalar ve diğer her şey kolaylıkla köpeğinizin kulak kanalı içinde kendilerine yer bulabilirler ve ciddi sıkıntılara yol açabilirler. Bunu önlemek için yapılabilecek en iyi şey, veteriner hekiminizin tavsiyesi ile kullanmaya başlayacağınız kulak temizleme solüsyonları olacaktır. Düzenli aralıklarla bu solüsyonu kullanmanız ve gerekiyorsa fazla tüyleri kulak içerisinden cımbızla alarak bu bölgede çeşitli alerjik durumların oluşmasını önlemiş olursunuz.

4. BESLENMESİNE DİKKAT EDİN

Köpeğiniz üzerinde görebileceğiniz çeşitli deri alerjilerin sebeplerinden birisi de yediği yiyecekler olabilir. Özellikle aldığı besinlerin içerisinde ki protein, yağ ve karbonhidrat kaynakları onun için bazı alerjik özellikler taşıyor olabilir. Bu yüzden bunu tespit ettiğiniz andan itibaren ona uygun bir beslenme programını mutlaka oluşturmanız gerekecektir.

Son olarak şunu da belirtmek gerekir ki tıpkı insanlarda olduğu gibi evcil hayvanlarda ki alerjilerin kaynağı da çok çeşitli olabilir ve burada anlatılanlar çok kısıtlı bir alanı içermektedir. Bu yüzden hayvanınız üzerinde gördüğünüz ve alerji olabileceğini düşündüğünüz her türlü şikâyet ile ilgili olarak mutlaka veterinerinize danışmayı unutmayınız.