AMERICAN BOBTAIL KEDİSİNİ TANIYALIM - KEDİ IRKLARI

blog yazısı ekle !

AMERICAN BOBTAIL KEDİSİNİ TANIYALIM - KEDİ IRKLARI

American Bobtail kedisi 1960'lı yıllarda Arizona yakınlarında ortaya çıkan nadir kedi türlerinden biridir. Adına da ilham kaynağı olan normal bir kedinin kuyruğunun üçte biri uzunluğundaki kısa kuyruğu, bu ırkın en belirgin özelliğidir. Benzer bir fiziksel görünüme ve ismine rağmen Japon Bobtail ırkı ile bir bağlantısı yoktur. Tekir kedinin daha vahşi bir dış görünüşüne sahip olan American Bobtail ırkı, badem şeklinde ve çeşitli renklerde gözlere sahiptir. Irk, uzun ve güçlü bir vücuda sahiptir.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara Veteriner


American Bobtail türünün ortaya çıkışı kesin olarak bilinmemekle birlikte, türün soyunun kısa kuyruklu tekir kedi ile siyam kedisi eşleşmesine dayandığı düşünülüyor. Daha sonra soya Birman ve Himalayan kedileri de eklenir ve American Bobtail türü son halini alır. Irkın kısa kuyruğa sahip olmasının nedeni ise tamamen genetik bir mutasyona dayanıyor.

1970'li yıllardan itibaren ırkın soyu giderek azalmaya başladı ve nedeni bilinmeyen bir şekilde ırk ortadan kaybolmaya yüz tuttu. Günümüzde türün yetiştiricileri sayılarını artırmak için çalışmalar yürütse de orijinal American Bobtail ırkı kediler oldukça nadir bulunuyor.

Türün gelişimi günümüzde de devam etse de Amarican Bobtail yetiştiricileri, bu kedilerin oldukça oyun sever, enerjik, arkadaş canlısı ve eğlenmeyi seven bir tür olduğunu söylüyor. American Bobtail kedilerini sahiplenecek kişilerin bu ırkın karakteristik özelliklerini göz önünde bulundurması ve kedisi ile ilgilenmek için yeterince vakti olmayan kişilerin bu türü sahiplenmeden önce bir kez daha düşünmesi gerekiyor.

Yetiştiricilerin iddiasına göre, American Bobtail kedileri aynı zamanda oldukça zeki bir tür ve bu zekâları sayesinde kafeslerden, kapalı odalardan kolaylıkla çıkabiliyorlar. Dolayısı ile American Bobtail kedilerini evde bırakırken dışarı çıkabilecek alanların iyi bir şekilde kapatılması, kedinin evden kaçması gibi istenmeyen durumların önüne geçilmesine yardımcı olacaktır.

American Bobtail kedilerinin olgunluk çağına ulaşma zamanları 2 veya 3 yıl arasındadır. Kedinin ön bacakları arka bacaklarına göre çok az daha kısadır. Ayakları ise diğer kedi türlerine göre daha büyüktür.