AMERICAN CURL KEDİSİNİ TANIYALIM - KEDİ TÜRLERİ

blog yazısı ekle !

AMERICAN CURL KEDİSİNİ TANIYALIM - KEDİ TÜRLERİ

İlk olarak 1981 yılında California'da ortaya çıkan American Curl kedisinin en belirgin özelliği spontane bir genetik mutasyon sonucu oluşan kıvrımlı kulaklarıdır.

İki ile üç yıl arasında olgunluk dönemine ulaşan American Curl kedilerinin ağırlığı 3 ile 5 kilo arasında değişebiliyor. Genelde sağlıklı ve güçlü bir vücut bir yapısına sahip olan American Curl kedilerinin doğduklarında kulakları düzdür. 82 günlük bir erişkinliğe ulaştıktan sonra ise kulakları kıvrılmaya başlar ve bu süreç 4 aylık olana kadar devam eder. Kısa veya uzun tüylü olarak görülebilen American Curl kedileri yumuşak ve ipeksi bir kürke sahiptir ve tüyleri derisine yassı şekilde uzanır.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara Veteriner


Rusya, Japonya, Fransa, İspanya ve Amerika'da bulunmak ile birlikte günümüzde nadir olarak görülen American Curl kedilerinin gen havuzlarında safkan olmayan türlerin genleri bolca yer alır ve bu özellikleri onların sağlıklı yapılarının nedenini oluşturur.

American Curl kedilerinin kıvrımlı kulakları enfeksiyonlara karşı düzenli bir temizlik bakımını gerektirir. Aynı zamanda kulaklarının hassas yapılarından dolayı dikkatli ve kibar bir şekilde tutulması, kıkırdaklarının zarar görmemesi için son derece önemlidir.

American Curl kedileri kıvrımlı kulaklarının yanı sıra onları ilgi çekici yapan karakteristik özelliklere de sahiptir. Oldukça sevecen ve insan canlısı bir karaktere sahip olan ırk, sahipleri ile çok iyi vakit geçirir ve bazı tür kedilerin yaptığı gibi ilgi ve oyun için de sahiplerini rahatsız etmez. Sahiplerinin omuzlarında oturmayı çok seven American Curl kedileri, sahiplerinin yüzünü okşamaktan ve kucağında oturmaktan oldukça hoşlanırlar. Kedisi ile yakın bir ilişki geliştirmek ve bol zaman geçirmek isteyen kişilerin sahiplenmek için tercih edebileceği bir tür olan American Curl kedileri aynı zamanda sahiplerinin çocukları ile de iyi ve yakın bir ilişki kurabilirler. Habeş kedileri kadar olmasa da oldukça oyun canlısı ve enerjik olan American Curl kedisi tipik bir kedi merakı sergiler ve sıklıkla çevrelerinde olan herhangi bir değişikliği araştırma eğilimi gösterir. American Curl kedileri insanlar ile olduğu kadar diğer hayvanlarla da iyi anlaşabilir. Evde başka bir hayvanı olan ve kedi sahiplenmek isteyen kişiler rahatlıkla American Curl kedisinden yana tercihte bulunabilirler.