AMERICAN WIREHAIR KEDİSİNİ TANIYALIM – KEDİ TÜRLERİ

blog yazısı ekle !

AMERICAN WIREHAIR KEDİSİNİ TANIYALIM – KEDİ TÜRLERİ

American Wirehair kedisi, American Curl ırkı gibi yerel kediler arasında spontane bir mutasyon sonucu ortaya çıkmıştır. 1966'da tür yetiştirici Joan O'Shea New York'taki küçük bir çiftlikten farklı tüylere sahip bir kedi alır. Aynı zamanda Rex türü kedilerin de yetiştiricisi olan O'Shea kırmızı ve beyaz tüylere sahip bu kedinin yeni bir tür olduğunu fark eder.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara Veteriner


Aynı çiftlikten gelen ve komşusunun kedisi olan başka bir ırk ile kedisini çiftleştiren O'Shea, Abby ve Amy isimlerini vereceği iki Wirehair kediye daha sahip olur.

Ardından Amy adlı kediyi Rex türü yetişticileri Bill ve Madeline Beck'e satar ve bu karar Wirehair kedisinin yetiştiriciler ve kedi sahipleri arasında tanınmasına, ünlenmesine yol açar. Bir süre sonra Amy doğum yapar ve yavrulardan Barberry Ellen isimli ilk homozigot Wirehair kedisi dünyaya gelir.

1967'de Beck ailesi CFA'ya başvurarak Wirehair türünü tescilletir ve bu ırk 1978'te CFA Championship statüsünü elde eder.

American Wirehair kedisinin tamamen Amerika'ya özgü olduğu düşünülse de bazı araştırmalar türün oluşmasına neden olan mutasyonun daha eski zamanlara dayanabileceğini gösteriyor. Wirehair ırkına benzer bir kürke sahip olan kediler 2. Dünya Savaşı'nın hemen sonrasında, Londra'da bombalanmış harabeler arasında görülmüş. Ardından bu kediler Ulusal Kedi Kulübü Gösterisi'nin evcil hayvan kategorisinde sergilenmiş. Buna rağmen, Amerikan Wirehair kedisi ile İngiltere'de görülen benzer kürke sahip kedilerin aynı gen havuzundan gelip gelmediği muhtemelen hiçbir zaman bilinemeyecek.

Wirehair kedileri oldukça insan canlısı ve enerjik hayvanlardır. Sahiplerine oldukça düşkündürler ve deyim yerindeyse her adımlarını takip ederler. Sahipleri ile bir yoldaşlık ilişkisi kurarlar ve onların duygu durumları kendilerini de çok etkiler. Oyun oynamayı ve kendisi ile ilgilenilmesini oldukça seven Wirehair kedisi American Shorthair ırkından daha aktif ve enerjiktir.

American Wirehair kedisi kürkünün yoğun ve güçlü olmasından dolayı tüyleri dalgalı olmaktan çok lüle lüle olarak tasvir edilebilir. Renkleri ise kırma renkleri olan çikolata ve eflatun dışında hemen her renkten olabilir.