ANKARA KEDİSİNİ TANIYALIM - KEDİ TÜRLERİ

blog yazısı ekle !

ANKARA KEDİSİNİ TANIYALIM - KEDİ TÜRLERİ

Ankara kedisinin nasıl oluştuğuna dair elimizde hiçbir kanıt yok demek yanlış olmaz. Bir teoriye göre Ankara kedisinin kökeni Asya'nın vahşi Pallas kedisine dayanıyor ancak Pallas kedisi Ankara kedisinden büyük farklılıklara sahip ve bu kedi türü evcilleştirilemez bir tür. Muhtemelen tüm kedi türlerinde olduğu gibi Ankara kedisi de Afrika'nın vahşi kedilerinden türedi.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara Veteriner


Ankara kedileri ile ilgili bilinen en önemli hikâye, Hz. Muhammed'in bu türü çok sevdiğidir. Rivayete göre Hz. Muhammed kollarında uyuyan Muezza isimli kediyi rahatsız etmektense kıyafetinin kolunu kesmeyi tercih etmiştir.

Ankara kedilerinin yaygınlaşmaya başladığı ilk zamanlarda kedi severler için bu türe sahip olmak maddi açıdan oldukça zordu. Bir rivayete göre 1890'da Londra'da bir kedi şovunda gösterilen Ankara kedisinin sahibi 5 bin dolar teklif edilmesine rağmen kedisini vermemiştir.

Bir süre sonra ise Ankara kedisini popülerliğini İran kedisine kaptırmıştır. Ankara kedileri daha çok İran kedilerinin kürklerinin uzunluğunu ve parlaklığını arttırmak için kullanılmıştır.

1900'lere kadar Ankara kedisinin nesli neredeyse tükenmek üzereydi. 1900'lü yılların başlarında hükümet kararı ile Ankara kedisinin soyunu korumak amacı ile bir üreme programı başlatıldı ve türün devamlılığı sağlandı.

1970 yılında CFA tarafından tür olarak tanınan Ankara kedisi günümüzde tüm Kuzey Amerika kuruluşları tarafından tanınıyor.

Ankara kedileri ilgiyi oldukça seven hayvanlardır. Sahiplerinin onlar ile her daim ilgilenmesi, sevgi göstermesi, hayatlarının her alanında onlara yer açması en çok hoşlarına giden durumlardandır. Aksi halde mutlu olmaları mümkün değildir. İsteklerinin yapılması konusunda da oldukça kararlı olan Ankara kedileri bir şeye karar verdiklerinde sahipleri bunu gerçekleştirene kadar vazgeçmezler. Hepsi için geçerli olmasa da çoğu Ankara kedisi suyu ve yüzmeyi sever. Bazı Ankara kedilerinin, sahipleri ile çıktıkları tatillerde sudan çıkmadığı ve hatta denizde daldığı bile görülür. Mavi gözleri saf beyaz kürkleri ile oldukça şık ve zarif bir görünüme sahip olan Ankara kedileri tüm kedi türleri içinde görünüm olarak en beğenilen türler arasında yer alır.