ATLAR İÇİN 10 FELAKET HAZIRLIĞI

blog yazısı ekle !

ATLAR İÇİN 10 FELAKET HAZIRLIĞI

Eğer at sahibiyseniz, felaket gelmeden önlemini almanız daha da önem taşımaktadır. Atlarınızı doğal afetlerden ve günlük kazalardan korumak için size on tane önerimiz vardır.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara Veteriner 1. Onu Temizleyin. Atın bulunduğu yerleri temiz tutun ve makineleri uzak tutun. Yeri mutlaka kontrol edin. Eğer tuhaf bir şey varsa önlem almayı unutmayın.

 2. Sağlam olmayan Arazi
  Düzenli olarak haranın zeminini ve septik tankları elinizin altında bulundurup inceleyin. Birçok at kazası eski zeminlerde ve eski septik alanlarda gerçekleşmektedir.

 3. Sigara İçmeyin
  Haralarda sıklıkla karşılaşılan diğer felaket de yangınlardır. Disiplinli bir şekilde yapılacak sigara içme yasağı ile yangınların oluşumunu da engellemiş olacaksınız.

 4. Riskli İş
  Kimse olmadığı sürece aletleri haralarda kullanmayın ya da bırakmayın. Plastik kovalar ve çamaşır kurutucuları da hara yangınlara sebep olur. Isıtıcılar, güç aletleri, fan da zararsız görünse de fazladan ısınarak tehlike teşkil edebilir. Herhangi bir atın geçerken bir alete çarpması da olası kazaları tetikleyebilir.

 5. Hareket Ettirin
  Atınızı dizgin takmaya alıştırın ve treylere de bindirin. Periyodik olarak treylere atın hızlı bir şekilde binmesini sağlamanız gerekir. Çünkü olası büyük yangınlarda atınızı kurtarmanız çok kolay olacaktır. Eğer bunu daha önce deneyim olarak yaşamış olursa, felaket anında atınızı ateşten kurtarmanız mümkün olmayacaktır. Unutmayın, pratik yapmak onları mükemmel hale getirecektir. Bu da sizin için değerli olan atların hayatlarını en az riskle yaşamalarını sağlayacaktır.

 6. İş için doğru ekipman
  Eğer treylere sahipseniz, onu düzenli olarak bakımdan geçirin. Sıradan treylerdeki herhangi bir yıpranma, onun yapısal olarak bozulmasına sebep olur. Bu yüzden de kaçınılmaz kazalara sebebiyet verebilir. Ayrıca çekme aracınızın atınız ve treyler için uygun olup olmadığından emin olun. Birçok kaza çekme aracının treylere hakim olamadığında oluyor. Treylerin çekiciye bağlı olduğundan emin olun.

 7. Atınız sosyal bir hayvan mıdır?
  Atınızı sosyalleştirin ve her yabancıya alışmasını sağlayın. Eğer mümkünse acil durum çalışanları ya da itfaiye çalışanları ile atınızın tatbikattan geçmesini sağlayın. Atlar ve çalışanlar için bu oldukça yararlı olacaktır. Tatbikat düzenlenirken de itfaiye memurlarının gereken kıyafetleri giymesi atların yangın durumuna hazır olmasını sağlayacaktır.

 8. İtfaiyecilerle Arkadaş olsunlar
  Acil durumda size yardımcı olacak itfaiyecilere kendi çiftliğinizin taslağını tanıtın. Böylece hem sizin arazinizle hem de atınızla tanışmış olacaklardır. Karşılaşılacak tüm durumlar önceden tespit edildiği için her şey daha kolay olacaktır.

 9. Telefon Ağacı
  At sahiplerinin ve yerel çiftliğin yakınına bir ağaca ya da uygun bir yere telefon sistemi oluşturun. Böylece acil durumda atlarınızın kurtarılma durumu daha kolay olacaktır.

 10. Çok Önemli Belgeler
  Veteriner kayıtlarını güvenli bir yerde muhafaza edin. Telefonunuzda acil durum telefonunun olduğundan emin olun. Ayrıca veteriner, acil durum ekibi ve arkadaşınızın da telefonunu kaydedin. Bunun dışında siz de kendi numaranızı veterinere verin. Böylece olası tüm durumlar için önceden önlem almış olursunuz.