BALİ KEDİSİNİ TANIYALIM – KEDİ TÜRLERİ

blog yazısı ekle !

BALİ KEDİSİNİ TANIYALIM – KEDİ TÜRLERİ

1900'lü yılların başlarında kısa siyam kedi yavrularının arasında uzun tüylü yavru kediler görülmeye başlandı. Bazı kedi yetiştiricileri, 1. Dünya Savaşı sırasında Avrupa'daki siyam kedisi türünün yok olmaya yüz tutması nedeni ile oradaki yetiştiricilerin uzun tüylü türler ile siyam kedisi soyunu canlandırmaya çalıştığını düşündü.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara Veteriner


Bu fikre karşı çıkan diğer yetiştiriciler ise uzun tüylü kedi genlerinin siyam kedilerinde bir mutasyon sonucu oluştuğunu iddia etti. İki teori de kimi çevrelerce doğru görülüp savunulsa da hangisinin gerçek sebep olduğu henüz bilinmiyor.

Uzun tüylü siyam kedileri 1928'de CFF'e kayıt ettirilse de 1940'lı yıllara kadar türün yetiştirilip nüfusunun çoğaltılması için kayda değer bir çaba gösterilmedi. 1940'larda ise bazı kedi yetiştiricileri safkan siyam kedileri arasında doğan uzun tüylü kediler üzerinde çalışmaya başladı.

Helen Smith adlı ünlü kedi yetiştiricisi, uzun tüylü bu türü zarif hareketleri ve parlak tüylü hatları nedeniyle Bali Adası'ndaki dansçılara benzetti. Bazı siyam kedisi yetiştiricilerinin uzun tüylü bu kedilerin doğal mutasyon sonucu oluşmadığına dair ısrarlı karşı çıkışlarına rağmen, Helen Smith ve Sylvia Hollan gibi yetiştiriciler bu uzun tüylü kedilerin geliştirilmesi için çalışmaya başladı.

İlk zamanlar Bali kedileri standart ölçülerden daha ağır bir kemik yapısına ve kürke sahip oldu ve kafa yapıları ile kulak yerleşimleri de beklenen şekilde gelişmedi. Siyam kedisi yetiştiricilerinin Bali kedisi yetiştiriceleri ile kaliteli stok paylaşmaması bu tür bir durum yaşanmasında etkili olsa yıllar süren çalışmaların ardından yetiştiriciler türü istenilen forma sokmayı başardı. 1970'de CFA'in türe şampiyonluk vermesi ile Amerika'daki tüm kurumlar da Bali kedisini tanımış oldu.

Bali kedileri oldukça zeki, tatlı ve eğlenceli yapıları ile dikkat çeker. Siyam kedileri gibi sesli olarak iletişim kurmaları ile de ünlüdürler, dolayısıyla herkes için uygun bir kedi türü değildir. Bali kedileri sahiplerinin ruh halini çok iyi anlar ve bu durumdan onlar da etkilenir.

Bali kedileri çok iyi zıplarlar ve genelde sahiplerinin omuzlarında durmaktan hoşlanırlar. Köpekler gibi bir oyuncağın atılıp geri getirilmesine dayalı oyunları oldukça seven Bali kedileri sahiplerinin kendisi ile sık sık ilgilenmesini bekler.