BENGAL KEDİSİNİ TANIYALIM – KEDİ TÜRLERİ

blog yazısı ekle !

BENGAL KEDİSİNİ TANIYALIM – KEDİ TÜRLERİ

Bengal kedisi, Asya panteri ile evcil kediden türeyen bir hibrit ırktır. Güney Asya'da görülen, kedi boyutlarına, evcilleştirilmemiş kedi türlerine en yakın kedi türlerinden olduğu düşünülen panter, kedilerden daha büyük gözleri ve uzun bacakları ile minyatür bir leoparı andırır. Bengal kedisinin yaşam serüveni 1963'te tür yetiştirici Jean Mill of Covina'nın California'da bir petshoptan dişi bir panter alması ile başlar. Günümüzde satışı yasak olsa da o yıllarda Amerika'daki petshoplarda bu hayvanları satın almak mümkündü. Covina'nın panteri satın alma amacı aslında yeni bir tür yaratmak değil; yalnızca benzersiz bir hayvana sahip olmaktı.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara Veteriner


Birkaç yılın ardından Coniva, panterinin oldukça yalnızlık çektiğini düşündü ve kafesine arkadaşlık etmesi için evcil bir kedi yerleştirdi. Bu kararı alırken çiftleşeceklerini tahmin etmese de; ummadığı bir sonuç ile karşılaştı ve 1965'te panter doğum yaptı.

Yavrulardan yalnızca biri hayatta kalabildi ve Coniva, Kin-Kin adını verdiği bu yavruyu nasıl bakacağını öğrenmek için New York'taki Cornell Üniversitesi'ne bağlı veteriner kliniği ile görüştü. Aldığı tavsiyeler ile Kin-Kin'I yetiştiren Coniva bir süre sonra bir sürpriz ile daha karşılaştı ve Kin-Kin'in babası ile çiftleştiğini öğrendi. Kin-Kin'in doğurduğu iki yavrudan biri tamamen siyahtı, panter mizacına sahipti ve yanına kimseyi yaklaştırmıyordu. Benekli olarak doğan diğer yavru ise evcil bir kedi mizacına sahipti.

Evcil özelliklere sahip yavrudan daha fazla yetiştirmek isteyen Coniva, evcil kediler ile çiftleştirdiği melez türden birkaç jenerasyon sonra evde bakılabilecek, evcil kedi özelliklerine ve davranışlarına sahip bir tür elde etmeyi başardı.

Bu şekilde soyu gelişme gösteren Bengal kedilerinin bazıları vahşi bir görünüme sahip olsa da yetiştiricilere göre evde beslenmesinde sorun olmayan, enerjik, meraklı ve insan canlısı bir tür. Birçok kedi türünün aksine sudan korkmayan Bengal kedileri bazen sahipleri ile yüzebiliyor.

Bengal kedilerin benekleri diğer türlerin aksine hizalı bir görünüme sahiptir ve kürkü oldukça parlaktır. Uzun ve yetişkin bir vücuda sahip olan Bengal kedilerinin kemikleri ve kasları son derece güçlüdür.