BİR KÖPEK YETİŞTİRMEK

blog yazısı ekle !

BİR KÖPEK YETİŞTİRMEK

Kim bir köpek yavrusunun zihnini anlayabilir? Gördükleri her şey onların dikkatini çeker, çöpü karıştırmak onlar için en güzel atıştırmalıktır ve en sevdiğiniz kazağınızı kemirdikten sonra yüzünüze tüm masumiyetleri ile bakmaya devam ederler.

İşte Ankara veteriner hekimleri de yeni sahip olduğunuz ve evinize henüz getirdiğiniz bu yavrunun tam olarak sizin istediğiniz gibi eğitimli bir köpeğe nasıl dönüşeceği hakkında bazı bilgileri sizlerle paylaşmak istiyor.

Her şeyden önce evinize getireceğiniz bir köpek artık ailenizin bir parçası olacaktır. Ona güvenmeniz, yalnız bırakabilmeniz, çocuklarınızın onunla oynayabilmesine rahatlıkla izin verebilmeniz gereklidir. Bu yüzden, köpeğinizi tam olarak kontrol etmeniz çok önemlidir.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara Veteriner


Köpeğinizin uysal ve sadık bir arkadaş olabilmesi için onunla mutlaka yeteri kadar zaman geçirmeniz ve ilgilenmeniz gerekir. Başka türlü köpeğiniz, neleri yapıp, neleri yapamayacağını bilemez. Mümkün olan en nazik ve en sabırlı halinizle köpeğinizi eğitmeniz ve bunu sürekli tekrar etmeniz her zaman en doğru yoldur. Aynı zamanda eğitime başlamak için de herhangi bir süre beklemenize ihtiyaç olmaz, yavrunuzu eve getirdiğiniz andan itibaren artık onun için de eğitim süreci başlamıştır.

LİDER SAHİP

Belki ufak bir yavru köpeğin zihninden geçenleri bilmeyebiliriz ancak köpeklerin ilişkilerine nasıl yaklaştıkları oldukça iyi bilinir. Bunu anlamak için de vahşi doğada ki köpekleri ele almak en doğrusudur. Nasıl ki hepsi sürü halinde yaşarlar ve avlanırlar ise köpeğiniz için de yeni katıldığı bu aile onun sürüsüdür. Bu sürü modelini anlamak oldukça önemlidir, çünkü her sürü de üyelerin kendileri arasında bir güç ilişkisi vardır. Eğer köpeğinizin de yeni sürüsün de bir lider yoksa bu da ona, canının her istediğini yapabileceği izlenimini verir. Böylelikle artık sürekli koltukların üzerine çıkan, eşyalarınızı çiğneyen kendine buyruk yaşamaya başlayan bir köpeğiniz olur. Bunun en olumsuz tarafı da ilerleyen yaşlarında artık sizin de sözünüzü dinlemeyecek olması ve hatta sahiplerini bile ısırabilecek saldırganlığa ulaşmasıdır.

Köpeğinizle aranızda huzurlu ve idare edilebilir bir ilişki olması için en başından itibaren kendinizi lider olarak göstermeniz çok önemlidir. Bunu elde etmek için de hiç bir zaman fiziksel kuvvete veya zorlamaya ihtiyacınız olmaz. Sadece uygulayabileceğiniz tek fiziksel etki, onu sırt üstü yatırıp ağız bölgesini kavramanız olacaktır. Bu onun sizin lider olduğunuzu anlaması için uygulanabilecek fiziksel yöntemlerden sadece biridir. Ancak esas sizin liderliğinizi gösterecek olan, onunla derin ve kararlı bir ses tonuyla konuşmanız, onu tedirgin eden durumlarda sakin kalmanız ve hakkettiğini düşündüğünüz anlarda onu ödüllendirmeniz olacaktır.

SOSYAL HAYAT

Köpeğiniz eğitmek için yapabileceğiniz en iyi şeylerden bir onu sosyalleştirmektir. Onu mutlaka farklı ortamlarda ve farklı kişilerin bulunduğu çevreler de bulundurmaya özen gösterin. Unutmayın ki köpeğiniz yabancı insanlara ve hayvanlara karşı ne kadar aşinalık duyarsa, saldırgan davranışlar sergilemekten de o kadar uzak durur.

Tabii ki bu eğitimlere de başlamak için en uygun yöntem, onu bu gibi durumlara alıştırarak devam etmenizdir. Örneğin, eve ilk kez geldiğinde mutlaka önce sizinle ve diğer aile bireyleri ile yakın bağlar kurmasını sağlayın, ilerleyen 10-12 haftalık dönemden sonra da onu yakın çevrenizde ki arkadaşlarınızla ve insanlarla kaynaştırmaya çalışın. Böylelikle artık köpeğiniz yeni bir ortama girdiğinde ne yapacağını şaşırmayacak ve olumsuz tepkiler göstermeyecektir. Böylece siz de ilerleyen yaşlarında çok daha uyumlu olmaya başlayacak olan dostunuzla ilişkilerinize ilk sağlam temelleri atmış olacaksınız.

Tüm bu eğitimler ve bilgiler hakkında siz de kendinizi daha fazla geliştirmek isterseniz Ankara ' da ki veteriner hekimler sizlere yardımcı olacaktır.