BOMBAY KEDİSİNİ TANIYALIM – KEDİ TÜRLERİ

blog yazısı ekle !

BOMBAY KEDİSİNİ TANIYALIM – KEDİ TÜRLERİ

Bombay kedisinin ortaya çıkışı Amerikalı tür yetiştirici Nikki Horner'ın 1950'li yıllarda yaptığı çalışmalar gerçekleşir. Burmese kedisine benzeyen ancak siyah kürke ve bakır rengi gözlere sahip bir kedi isteyen Horner, ilk olarak bir Burmese kedisi ile American shorthair kedisini çiftleştirir ancak ortaya çıkan sonuç istediği gibi değildir.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara Veteriner


İkinci deneyişinde siyah bir American shorthair kedisi ile en iyi Burmese kedisini çiftleştiren Horner, istediği gibi siyah kürklü ve Burmese kedisine benzeyen yavrular elde etmeyi başarır. Bu kedilere Hindistan Bombay'da yaşayan siyah leopardan esinlenerek Bombay kedisi adını verir.

Horner'ın yetiştirdiği Bombay kedileri 1970'li yıllara kadar özellikle Burmese kedisi yetiştiricileri ve kedi dernekleri tarafından kabul görmez ve yeni bir tür olarak değerlendirilmez. Bombay kedisine karşı olan bu tavır 1970'e kadar sürer ve tescillenmemiş olmasından dolayı kedi severler tarafından da sahiplenilmek istenmez. Ancak bu türü yetiştirmekte kararlı olan Horner, Bombay kedilerini CFA'e1970'de tür olarak tescilletmeyi başarır.

Kendi halinde, bağımsız bir kedi isteyen kişiler için Bombay kedileri kesinlikle uygun canlılar değildir. İnsanlar ile vakit geçirmeyi, oynamayı oldukça seven Bombay kedileri sadece sahiplenen kişi ile değil tüm aile bireyleri ile yakınlık kurmak ister. Yetiştiricilere göre Bombay kedileri özellikle çocuklar ile çok iyi anlaşır.

Her zaman kendisi ile ilgilenilmesini bekleyen Bombay kedisini sahiplenen kişilerin kedisinin yanından ayrılmayacağına kendilerini hazırlaması gerekir. Evde herhangi bir yere oturan sahibinin kedisinin de yanına geldiğini görmesi muhtemelen saniyeler bile almayacaktır. Oldukça oyun sever olan Bombay kedileri aynı zamanda çok meraklı ve zekidir.

Bombay kedileri yavaş bir şekilde gelişir ve gözlerinin esas renklerini kazanması, kürklerinin olağan parlaklığa ulaşması yaklaşık dört ayı bulur. Bazı kişiler yavru Bombay kedilerini gördüklerinde bu türü oldukça sıradan ve basit olarak tanımlasa da Bombay kedileri iyi bir şarap gibi, yaşlandıkça güzelliklerini kazanırlar.

Orta boyutlarda bir tür olan Bombay kedileri, kaslı vücutlarına rağmen oldukça hafiftirler ve bu özelliklerini fark eden sahiplerini oldukça şaşırtırlar.