CHARTREUX KEDİSİNİ TANIYALIM - KEDİ TÜRLERİ

blog yazısı ekle !

CHARTREUX KEDİSİNİ TANIYALIM - KEDİ TÜRLERİ

Rivayete göre, Chartreux türü kedileri, Fransız Alplerinde bulunan Le Grand Chartreux Manastırı'nda yetişmiştir. Manastırdaki kesişler dua etmek, likör yapmak ve silah dövmekten arta kalan boş zamanlarında Chartreux kedilerini besliyordu.

Le Grand Chartreux Manastırı 1084 yılında St. Bruno tarafından kurulsa da kedilerin manastır çevresine ulaşması 13. yüzyılda Afrika sahillerinden oldu. Kesişler bu kedileri ibadet ederken dikkatlerini dağıtmamaları ve rahatsız etmemeleri amacıyla sessiz ve sakin kediler olacakları şekilde titizlikle besledi, yetiştirdi. Hikayenin doğruluğu tam olarak bilinmese de Chartreux kedilerinin yetiştirilmesinin bu şekilde geliştiği rivayet ediliyor.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara Veteriner

Chartreux kedilerinin kanıtlanabilir tarihi ise bazı kayıtlara göre 16. yüzyılda başlıyor. 1700'lü yıllarda biyolog Comte de Buffon tarafından yazılan The Historie Naturelle isimli kitapta, o dönemde Avrupa'da en yaygın olan türlerin isimleri sıralanıyor: Evcil, Angora (Ankara), Spanish ve Chartreux.

Türün modern tarihi 1920'li yıllarda iki kız kardeşin Fransa sahilleri yakınında bulunan Brittany Adası'nda bir mavi kedi kolonisi bulmasına dayanıyor. Serbest halde gezen bu kediler Le Palais şehrinde bulunan bir hastanenin çevresinde yaşıyordu ve özellikleri Chartreux kedileri ile önemli ölçüde uyum gösteriyordu. Leger soyadlı kardeşler bu kediler üzerinde çalışmaya karar verdiler ve 1931'de Chartreux kedileri Paris'te görülmeye başlandı.

İkinci Dünya Savaşı hemen hemen her kedi türünü olduğunu gibi Chartreux kedilerinin soyunu da tükenme noktasına getirdi. Bunun üzerine Chartreux kedileri nüfuslarını artırmak için mavi British Shorthairs, Russian Blues, ve İran kedileri ile çiftleştirildi. Günümüzde Avrupa'da görülen Chartreux kedileri British Shorthair ile aynı tür kategorisinde değerlendiriliyor ve bu tür ile melezlenmesine izin veriliyor.

Sıcak kanlı, sessiz, uysal ve sadık canlılar olan Chartreux kedileri aynı zamanda oyun oynamayı, sahipleri ile vakit geçirmeyi çok sever. Oldukça zeki olan Chartreux kedileri sahiplerinin verdiği ismi rahatlıkla öğrenir ve kendilerine hitap edildiği zaman genellikle sahiplerinin yanlarına gider. Elbette bunda kedinin modunda olması da önemlidir. Chartreux kedileri ayrıca ince ve uzun bacakları ile son derece atik canlılardır.