COLORPOINT SHORTHAIR KEDİSİNİ TANIYALIM - KEDİ TÜRLERİ

blog yazısı ekle !

COLORPOINT SHORTHAIR KEDİSİNİ TANIYALIM - KEDİ TÜRLERİ

Colorpoint shorthair kedisi vücut tipi, karakteri, kürk uzunluğu ve renk skalası itibariyle Siyam kedileri ile oldukça benzer özelliklere sahiptir ancak siyam kedisinin aksine kırmızı ve krem renklere, vaşak ve tekir kediye özgü görünüm benzerliğine de sahip olabilir.

Colorpoint shorthair kedisinin sınıflandırılışı ile ilgili iki farklı görüş vardır. İlki siyam kedisi gibi yürüyen, konuşan ve görünen kedilerin siyam kedisi olarak kabul edilmesi gerektiğini söyler. Ancak buradaki sorun safkan siyam türünün nasıl tanımlandığıdır.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara Veteriner


CFA'e göre siyam kedileri yalnızca mavi, çikolata ve eflatun renklerinde olabilir. Bu geleneksel renklerin hayvanın doğal mutasyon sonucu elde ettiği renkler olduğu düşünülse de siyam kedilerinin soy ağacına çok sayıda farklı kedinin karıştığını gösteren kanıtlar mevcuttur.

Geleneksel renklerin dışında siyam kedileri yetiştirmek isteyen İngiltere ve Amerika'daki kedi yetiştiricileri, 1940'lı yıllarda Siyam, Habeş ve kırmızı shorthair yerel kedilerini melezlemek amacı ile kullanmıştır. Colorpoint Shorthair kedisi yetiştiricileri ilk başta bu isteklerinde başarılı olamadılar. Düzgün renklerde ve yerlerde üretilmek istenen Colorpoint Shorthair kedisi için Siyam kedisi vücut tipi göz ardı edilmek durumunda kalındı. Ayrıca kırmızı renkte üretilmek istenen Colorpoint Shorthair kedileri de bu rengin cinsiyet genleri ile ilgili olması dolayısıyla büyük zahmet gerektirdi.

İlk başlarda istenilen renk ve desen yapısı elde edilse de; vücut tipi, karakteri, kürk yapısı ve özelliği yaratılmaya çalışırken tekrar siyam türü özelliklerine dönüldü. Teknik olarak melez bir tür olarak görülse de Colorprint shorthair kedisi Siyam kedisinin gen mirası ile büyük bir benzerlik taşır.

İki tür arasındaki benzerliğe rağmen bazı Siyam kedileri yetiştiricileri yeni renklere sahip kedilerin Siyam kedilerinden ayrılması gerektiğini düşündü. Bunun üzerine yeni renklere sahip kediler CFA tarafından Colorpoint Shorthair adı ile yeni bir tür olarak kabul edildi.

Siyam kedileri ile Colorpoint shorthair kedileri arasındaki benzerlik için karakterlerine bakmak da yeterli oluyor. Colorpoint shorthair kedileri de oldukça cana yakın, arkadaş canlısı tutumları ile tercih edilen türler arasında yer alıyor. Oldukça zeki olan bu kediler sahipleri ile oldukça yakın bir duygusal ilişki geliştirebiliyor. Film izlerken bile sahibinin ağladığını gören bir colorpoint shorthair kedisi, muhtemelen kişinin yanına ilk gelen olacaktır. Colorpoint shorthair kedileri vücut yapısı olarak da siyam kedilerine oldukça benzer.