CORNISH REX KEDİSİNİ TANIYALIM - KEDİ TÜRLERİ

blog yazısı ekle !

CORNISH REX KEDİSİNİ TANIYALIM - KEDİ TÜRLERİ

Bilinen ilk Cornish rex kedisi, İngiltere'deki Bodmin Moor çiftliğinde bir tekir kedi ile evcil beyaz bir kedisinin çiftleşmesi ve beş yavrunun dünyanın gelmesi ile görülmüştür.

Kallinbunker ve Ennismore isimleri verilen iki kedi, diğer yavrulardan oldukça farklı görünüyordu. Tüyleri kısa ve kıvırcık olan kediler diğer yavruların aksine uzun ve esnek bir vücut yapısına sahipti. Aynı zamanda kulakları büyük, kuyruğu ise ince ve uzundu.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara Veteriner


Kedi meraklısı olan Fran Blancheri için 1957'de Amerika'ya ulaştırılan iki kediden bir gittiği ilk günlerde öldü, hamile olan diğeri ise bir Rex yavrusu doğurdu. LaMorna isimli kedi Amerika'daki Cornish Rex kedilerinin dayanağı oldu.

Gen havuzunun oldukça kısıtlı olması dolayısıyla tür yetiştiriciler Cornish Rex kedisini diğer türler ile çiftleştirdi. Siyam, havana browns, American shorthair ve evcil shorthair kedileri kullanılan türler arasındaydı. Bu karar yalnızca gen çeşitliliği sağlamadı; aynı zamanda renk ve desen çeşitliliğinde de önemli katkı sağladı. Günümüzde ise tür dışı çiftleştirme sağlıklı kalabilmeleri için yeterli çeşitliliğe sahip olduklarından yapılmıyor. 1964'te Conish Rex kedisi CFA tarafından bir tür olarak kabul edildi.

Cornish Rex kedileri hareketli ve eğlenceli bir hayat tarzına sahip kişiler için oldukça uygun bir tür olarak öne çıkıyor. Cornish Rex kedisi için hemen her şey bir oyun aracı olarak değerlendirilebilir ve oyun oynamak isteyen bir cornish rex kedisini görmezden gelmek sahibi için oldukça zordur. Zeki ve atik olan bu tür evde bakım için de oldukça uygundur.

Sevecen yapıları ile de bilinen cornish rexleri özellikle yemek saatinde yemek masasından, sahibinin tabağından uzak tutmak zordur. Bir anlık boşluk, masadan ayrılma, cornish rexlerin tabaktan yemek alması için yeterlidir.

Bazı cornish rexler objenin atılıp geri getirilmesine dayalı oyunları oldukça sever. Son derece usta bir şekilde tırmanan, zıplayan ve koşan cornish rex kedileri her türlü raf ve dolaba muhteşem patileri ile kolaylıkla çıkabilirler. Uysal, fazla hareketli olmayacak ve kendi halinde yaşayan bir kediye sahip olmak isteyen kişiler için cornish rex kedilerinin çok uygun olmadığını söylemek yanlış olmaz.