DEVON REX KEDİSİNİ TANIYALIM - KEDİ TÜRLERİ

blog yazısı ekle !

DEVON REX KEDİSİNİ TANIYALIM - KEDİ TÜRLERİ

Devon rex kedileri 1960'lı yıllara kadar insanların yaşadığı bölgelerde görülmedi. Devon rex türünün vahşi ve kıvırcık kürklü babası İngiltere Devonshire bölgesinde yaşadı. Bu kedi daha sonra düz kürklü bir benekli dişi kedi ile çiftleşti. Beryl Cox isimli kedi severin bahçesinde dünyaya gelen yavrulardan biri kahverengi - siyah arası bir kürke sahipti ve Cox tarafından kendisine Kirlee adı verildi. Kirlee babası gibi kısa ve kıvırcık bir kürke sahipti. Yetiştiriciler, benekli ve kıvırcık kürklü ebeveynlerin mutlaka birbirleri ile bir bağı olması gerektiğini düşünüyor; çünkü kıvırcık kürke yol açan devon rex geni resesif bir özelliğe sahiptir ve yavruya geçebilmesi için iki tarafta da olması gerekir.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara Veteriner


Devon rex kedisinin Amerika'ya gidiş tarihi 1968'tir ve 1972'de AFCA, 1979'da TICA tarafından tür olarak kabul edilir.

Devon rex türünün devamlılığını ve gen havuzunun genişletilmesi için yetiştiriciler dikkatli bir melezleme süreci uygulamıştır. Hiçbir zaman cornish rex türü kadar bir popülerlik yakalayamasa da devon rex kedileri de giderek yaygınlaşmaya devam etmektedir.

Devon rex kedileri büyük kulakları ve uçuk görünümleri ile dikkat çeker. Sahiplerine oldukça bağlılık gösteren devon rexler geceleri sahibinin yanına sokularak uyumaktan, sabahları sahibini öperek, sarılarak, mırıldayarak uyandırmaktan büyük haz alır. Devon rex kedileri diğer tüylere kıyasla çok daha az tüy döktüğünden sahiplerinin de kediye sarılmasında; oturduğu, yattığı yere kediyi almasında bir sakınca yoktur. Bunun yanı sıra bağlılıkları, fedakârlıkları, oyunu sevmeleri, cesur ve zeki oluşları da bu kedi türünü sahiplenmek için sebep olarak gösterilebilecek özelliklerindendir. Devon rex kedileri sahiplerinin omzuna çıkmaktan, kucaklarına oturmaktan ve bir objenin atılıp geri getirilmesine dayanan oyunları oynamaktan büyük haz alırlar. Oldukça meraklı olan bu kediler patates soymak gibi basit bir işe bile büyük merak duyarlar ve bu esnada sahiplerini dikkatle izlerler.

Tüylerini tımarlamak devon rex kedileri için çoğu zaman gereksizdir. Sahibinin elleri ile başını ve sırtını sevmesi, okşaması genellikle yeterli olur.