EĞİTİM VERİLEBİLEN KUŞ TÜRLERİ

blog yazısı ekle !

EĞİTİM VERİLEBİLEN KUŞ TÜRLERİ

Uzun yıllar bir çok kişi bu kuşların eğitimleri konusunda çalışmışlardır. Hangi kuş cinsi eğitilebilir eğitilebilen kuşların yetenekleri ne kadar her zaman tartışılmıştır. Özellikle Ankara kuş fuarında bir çok yetenek kendilerini göstermeye çalışmıştır.

Eğitim verilebilen kuş türleri denilince akla hiç şüphesiz ilk sırada papağan gelmektedir. Gerek zekası gerek konuşması ile eğitim verilebilir bir kuş türüdür.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri
Ankara Veteriner


Papağanlar konuşma konusunda çok fazla öne çıkmış kuşlardır. Papağanların beyin yapılara ezbere daha yatkın olsa dahi bazı noktalarda birkaç tür papağan öğrenmeye başlamaktadır. Hatta sosyal medyada gezen bir haberde jako cinsi bir papağanın ölmeden önce sahibine "Sen iyi birisin. Seni seviyorum." dediği söylenmektedir. Aynı zamanda papağanların ses taklidi yetenekleri de vardır.Ve papağanlar öyle akıllı kuşlardır ki sizinle birlikte bir tiyatro bile yapabilirler. Rollerine iyi çalışmış papağanlar hiç hatasız sizin vücut hareketleriniz ve seslerinizden yapacağı rolü anlayabilmektedir.Yine muhabbet kuşları aynı şekilde adından da anlaşılacağı gibi yetenekli bir şekilde konuşabilmeleri ile eğitilmektedirler. Bir çok muhabbet kuşu oldukça net bir şekilde konuşabilmektedir.Muhabbet kuşları eğitim verilebilen en akıllı kuşlar arasında gösterilmese dahi aslında eğitimleri bıkmadan verildiğinde sirklerde dahi çok başarılı gösteriler çıkarmaktadırlar. Muhabbet kuşları ezberleme değil eğitim alma yeteneğine sahip olan başarılı bir kuş türüdür.Ancak esas olarak en yetenekli kuşların başında karga gelmektedir. Karga biraz eğitim ile oldukça başarılı şekilde bir çok sorunu dahi çözebilmektedir. Karga diğer kuş türlerine nazaran ezberletilen ya da çalıştırılan hareketleri yapmamaktadır. Kendisi problemleri yorumlamakta ve çözmektedir.Kargalar öyle akıllı kuşlardır ki diğer bütün kuş türlerinin üzerinde olan bir türdür. Hatta zoologlar tarafından en çok araştırma yapılan kuş türüdür. Yapılan 8 aşamalı deneyde dahi kendisi tek başına birçok parametreyi göz önüne alarak sorunları çözmektedir.