EVCİL HAYVAN OLARAK KEDİ Mİ YOKSA KÖPEK Mİ SEÇMELİYİM

blog yazısı ekle !

EVCİL HAYVAN OLARAK KEDİ Mİ YOKSA KÖPEK Mİ SEÇMELİYİM

Bir evcil hayvan edinmek istiyorsunuz; ama kedi mi yoksa köpek mi seçeceğinizi bilmiyorsunuz. Bu noktada, hangisini seçmeniz gerektiği konusunda nasıl karar vermelisiniz? Peki, cevap aslında "köpek insanı" mı yoksa "kedi insanı" mı olduğunuz noktasındadır. Çoğu insan bunun ne anlama geldiğini bilir. Eğer bunu hiç düşünmediyseniz, şimdi karar vermeniz için kedi ya da köpek sahibi olmanın avantaj ve dezavantajlarını görmeniz size yardımcı olacaktır.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara Veteriner

Kediler ve köpekler farklı ihtiyaçlara ve farklı özelliklere sahiptirler. Ortak gereksinimleri ise hepsinin ilgiye ihtiyaç duyması; veteriner bakımları, yiyecek ve acil durumlar için bir bütçeye gerek duymalarıdır. Koşulsuz olarak onları sevmeniz ve onları yemekten sonra ya da sağlık bakımından sonra temizlemeniz gerekecektir. Şimdi de aralarındaki farklılıklara değinelim.

Köpekler:

Yaşam tarzın kesinlikle evcil hayvan olarak kedi mi yoksa köpek mi alman gerektiğini belirler. Çok fazla seyahat ediyorsan veya çok fazla çalışıyorsan, köpek senin için kesinlikle uygun bir evcil hayvan değildir.

-Farklı cinslerdeki köpekler farklı özellikler taşımaktadır. Senin kişiliğin ve yaşam tarzına en yakın olan cinsi seçmelisin.

-Eğer seyahat ediyorsan, köpeğini de bu seyahate dahil etmek oldukça pahalı olacaktır.

-Köpek ona ilgi göstermenize ve aynı zamanda ona eşlik etmenize ihtiyaç duyar. Eğer köpeğiniz varsa ve tüm gün boyunca onu evde bırakırsanız, köpeğiniz mutsuz bir evcil hayvan olacaktır.

-Köpekler egzersiz yapmak isterler. Elbette bu durumda, yapmak istedikleri egzersizler cinsten cinse farklılık gösterir.

-Gün içerisinde en az iki kez onları dışarı çıkarmanız gerekir. Böylece onlar da tuvaletlerini yapabilirler.

-Köpeklerin eğitilmesi, sosyalleşmesi ve terbiye edilmeleri gerekmektedir.

-Köpekler oyun oynamayı severler. Ayrıca, köpekler hareket etmeye ihtiyaç duyarlar ve sahipleri ile birlikte oyun oynamayı severler.

-Bazı köpekler ise çok fazla tüy dökerler. Sürekli olarak bu tüyleri temizlemeye hazır olmalısınız.

-Köpekler sık sık kaşağılanmaya ihtiyaç duyarlar. Kürklerini fırçalamalı, onlara banyo yaptırmalı ve dişlerini fırçalamalısınız.

-Küçük köpeklere bakmak biraz daha kolaydır. Ama yine de yürümeye, oyun oynamaya ve elbette ilgi görmeye ihtiyaç duyarlar. Büyük bir köpek kesinlikle daha fazla alana gereksinim duyar.

-Küçük bir köpek çok daha az yer; ama büyük bir köpek daha fazla yer. Beslenme harcamaları için hazır olmak zorundasınız. Çünkü yemekleri oldukça maliyetlidir.

-Köpekler arabalarda seyahat etmekten ve yürüyüş yapmaktan, yüzmekten ve diğer dışardaki tüm aktiviteleri yapmaktan hoşlanırlar.

-Bir köpek eve her geldiğinizde sizi mutlu bir şekilde karşılamak isterler, sizinle birlikte uyumak isterler ve genel olarak her şeyi sizinle paylaşmak isterler.

-Köpeklerinizin koşması ve oyun oynaması için onları götürebileceğiniz birçok parkı çevrenizde bulmak oldukça kolaydır.

-Köpekler kendi sahiplerini korumaya meyillidirler ve sonsuza kadar sadık olacaklardır.

Kediler:

Eğer evin dışında çalışıyorsan veya çok fazla seyahat ediyorsan ve evcil hayvanın saatlerce evde senin için yalnız kalacaktır.

-Eğer seyahat ediyorsan, kedinle seyahat etmen olanaklara bağlı olarak çok pahalı olmayacaktır. Evcil hayvan bakıcısı tarafından günde bir ya da iki kez ziyaret edilecek şekilde kediler evde bırakılabilirler.

-Tüm kediler farklıdır ve kişilikleri de birbirinden farklıdır. Bazı kediler şefkat bekleyen dizinizde oturtabileceğiniz durgun kedilerken, diğerleri daha enerjiktir ve dizlerinizin üzerinde sevilmek istemezler. Bu yüzden de kendi kişiliğinize ya da yaşam tarzınıza göre dikkatli bir şekilde seçim yapın. -Kediler günün çoğunda uyumaları için yalnız bırakılabilir.

-Kediler bağımsızdırlar; ama bu tüm gün tek başlarına yaşayabilecekleri ve gün içinde ilgi beklemedikleri anlamına gelmemektedir.

-Kediler oyun oynamak ve ilgi görmek isterler. Etrafa zarar vermeden, kolaylıkla kendi kendilerini eğlendirebilirler. Bu şekilde de zaman geçirebilirler.

-Kediler çok kolay bir şekilde çöp kutusunu kullanmak konusunda eğitilebilirler. Böylece günde en az bir kere temizlik yapmanız gerekmektedir.

-Bazı kediler tasmayla gezdirilse de onları yürütmenize gerek yoktur.

-Bazı kediler kolayca hile oyunlarını öğrenirler. Ve bazıları yakalama konusunda çok iyidirler.

-Kediler boyutlarına bağlı olarak çok az yemek yerler. Asla bir köpek kadar beslenmezler.

-Kediler banyo yapmaya ihtiyaç duymazlar; ama fırçalanma gereksinimi duyarlar. Ayrıca dişlerini de düzenli olarak fırçalamanız gerekmektedir.

-Kedinizi arabanızla gezmeye götürebilirsiniz. Ama onlar çoğunlukla evde kalmayı tercih ederler.

-Kediler küçük apartmanlarda yaşayabilirler. Aslında onları evin içinde tutmak her zaman sizin için daha iyi olacaktır.

-Popüler düşüncelerin aksine, kediler sizi kapının önünde karşılarlar ve bir köpek gibi sizi takip ederler. Bir kedi sahibi olunca bu konu hakkında daha da net olacaksınız.

-Kediler oynamayı severler ve onlar zıplarken, koşarken ve hatta bir şeyleri kovalarken izlemenin bir zevk olduğunu göreceksiniz.

-İyi havalandırılmış bir alanda, çocuklardan uzak ve ulaşılması zor bir yerde çöp kutusunu yerleştirin.

-Kediler tırmalayabilecekleri eşyaları veya kedi oyuncaklarını severler.

-Kediler kucağınıza alıp onu sevmenizden ve okşanmaktan hoşlanırlar.

-Kediler tıpkı köpekler gibi sahiplerini korumayı severler ve sonsuza da sadık olacaklardır. Onlar kendi sahiplerine bağlıdırlar.

Ben de kedi insan ve köpek insanı olan tuhaf kişilerden birisiyim. Bu yüzdendir ki onları hem tüm kalbimle seviyorum ve hem de onların kendilerine ait özellikleri ile mutlu oluyorum. Aynı kişiliğe sahip iki kediye şu ana kadar hiç sahip olmadım. Onları tanımaya çalışmak benim için her zaman bir macera olmuştur. Ve bunun yanında benim için köpekler de bana eşlik edecek olan en iyi arkadaştır. Ama bir şey kesindir ki; iki tür de hem inanılmazdır ve hem de herkes bu hayvanlarla yaşamayı ya da bazı noktalarla onlarla olmayı yaşamayı düşünmelidir.