EVCİL HAYVANINIZ İÇİN KULLANDIĞINIZ İLAÇLARLA YAPTIĞINIZ HATALAR

blog yazısı ekle !

EVCİL HAYVANINIZ İÇİN KULLANDIĞINIZ İLAÇLARLA YAPTIĞINIZ HATALAR

Aslında hepimiz hastalıklardan sonra geriye kalan ilaçların güvenli bir şekilde atılmasının en doğru yol olduğunu biliriz. Fakat yine de çoğumuzun evinde, ilaç dolaplarının veya çekmecelerinin içerisinde pek çok bu tip kullanılmış ilaç mevcuttur. Her ne kadar bu ilaçları kullanmamız gerektiğini bilsek de, ekonomik olmak adına atamayız.

İlk başlarda belki içimizde ki ses, bu ilaçları hayvanlarımız için de kullanmamamızı söylese de zaman zaman bu sesi dinlemeyi tercih etmeyebiliriz. Çünkü evcil hayvanınız için ilaç kullanmanız gereken bir durumda öncelikle veterinerinizi arayıp tavsiye almak isteseniz bile, veteriner haklı olarak öncelikle evcil hayvanınızı kontrol etmek isteyecektir. Fakat bir veteriner gezisine çıkabilmek için her zaman hazır olamayabilirsiniz. Bizlerin bu yazıda sizlerle paylaşmak istediği esas konu ise böyle bir karar verdiğinizde karşınıza çıkabilecek durumlarla ilgili olarak sizleri uyarmak.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara Veteriner

ANTİBİYOTİKLER

Zaten daha en başında yarım kalmış antibiyotiklerin evinizde ne işi olduğunu sorarak başlayabiliriz. Çünkü antibiyotiklerin hepsini size tavsiye edilen dozlarda ve sırayla köpeğinize vermiş olmanız ve tüm bir ilacı bitirmiş olmanız gerekirdi. Her neyse. Burada önemli olarak bilinmesi gereken başka bir hastalık sürecinden geriye kalmış olan antibiyotiklerin, yeni bir hastalık üzerinde işe yaramayacağını bilmenizdir. Özellikle mantar hastalıkları ile virütik hastalıkların tedavisinde antibiyotiklerin yapabileceği bir şey olmaz. Dahası, belli bir tip antibiyotik, sadece etki ettiği bakteri üzerinde işe yarar. Bir düşünsenize, elinizde ki ilacın köpeğinizin rahatsızlığına neden olan bakteri türüne etki etme olasılığı ne olabilir? Bilindiği gibi antibiyotikleri gereksiz bir şekilde kullanmak, tıpta da bilinen ismiyle antibiyotik direncine neden olacaktır ve olası bir rahatsızlıkta tedaviye karşı da bir direnç gösterilecektir.

STEROIDLER

Veteriner hekiminiz tavsiye etmediği sürece, evcil hayvanınıza herhangi bir steroid içeren ilaç vermeniz son derece tehlikelidir. Bilindiği üzere bazı steroidler bağışıklık sistemini atlatabilmekte ve mevcut bazı hastalıkların durumunu daha da kötüye götürebilmektedir. Bu nedenle elinizde kalmış ilaçların içerisinde bazı steroid çeşitlerinin isimlerini okuyorsanız, kullanmadan önce çok dikkat etmelisiniz ve hemen veteriner hekiminizi aramalısınız.

GÖZ İLAÇLARI

Eğer köpeğinizin kronik bir göz hastalığı varsa ve bu yüzden sürekli kullandığınız reçeteli ve veteriner tavsiyesi ile elinizde ilaçlar bulunuyorsa, bu ilaçların haricinde hiç bir göz ilacını veterinerinize danışmadan evcil hayvanınız gözüne uygulamayın.

Unutmamak gerekir ki pek çok göz rahatsızlığı hemen hemen benzer belirtileri gösterirler ve bir hastalığı diğeri ile karıştırmak hiç de zor değildir. Göz rahatsızlıklarının kızarıklık ve akıntılarla kendini göstermesi gayet normaldir fakat tam olarak rahatsızlığın ne olduğunu bulmak sadece bir veterinerin kontrolü ile sağlanabilir. Tam olarak ne olduğunu bilmediğiniz bir göz ilacını hayvanınıza uygulamak onun durumunu çok daha kötüye götürecektir.

Her ne koşul olursa olsun, evcil hayvanlarınızın her türlü rahatsızlığında öncelikle veterinerinize danışın.