EVCİL HAYVANINIZIN BÖBREK SAĞLIĞI

blog yazısı ekle !

EVCİL HAYVANINIZIN BÖBREK SAĞLIĞI

Eminiz köpeğiniz bu böbrek sorununu yaşayana kadar "glomerulonefrit" rahatsızlığını hayatınızda daha önce hiç duymamışsınızdır. Ancak bu rahatsızlık belirli köpek cinslerinde yaygın olarak ortaya çıkabilen oldukça bilinen bir hastalıktır. Diğer böbrek hastalıklarının aksine, önceden tespitinin daha erken sağlanabilmesi yönüyle ve doğru tedavinin uygulanmasıyla köpeğinizin "glomerulonefrit" hastalığını atlatması mümkün olmaktadır.

Glomerulonefrit Nedir?

Glomerulus, kanınızdaki atıkları, suyu ve diğer kimyasal maddeleri filtre edebilen böbrek içerisinde ki bir kısımdır. Atıklar bu bölge içerisinde elenerek idrara dönüşür. Bu filtrenin esas seçici özelliği proteinler başta olmak üzere kanın içerisinde bulunan hayati maddeleri atık olarak değerlendirmemesi ve işinize yarar formda sisteme iade etmesidir. Glomerulusun bir şekilde yıpranması veya enfeksiyon kapması sonucu ise bu bölge şişmeye başlar. Bu şişkinlik gözeneklerinin genişlemesine ve içerisinden faydalı maddelerinde geçiş yapmasına olanak verir. Bu yüzden artık köpeğinizin sistemine faydalı olan besin maddeleri de üre ile dışarıya atılmaya başlanır.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara Veteriner


Glomerulus bölgesinin işlevini kaybetmesine neden olacak etmenler ise şöyle sıralanabilir;

-Bağışıklık sisteminin zayıf olması.

-Virütik hastalıklar.

-Bakteri veya parazitlerden oluşan enfeksiyonlar görünür.

-Hormonsal dengenin bozulması.

-Antibiyotik ve diğer ilaçların kullanımı

-Köpeğinizin cinsi

Protein kaybı sonucunda ortaya çıkan sonuçlar ise şunlardır;

-Kilo ve kas kaybı

-Su tutma

-Yüksek kan basıncı

-Karın ve bacak bölgesinde sıvı birikmesi

4 ve 8 yaş arasında ki köpekler glomerulonefrit hastalığına yakalanma riskini en fazla taşıyan gruptur. Hatta genetik olarak da bu hastalığa yatkınlığı olan köpeklerin, bu durumlarının bilinmesi halinde mutlaka çok yakından takip edilmeli ve mümkün olan en kısa sürede müdahale edilmelidir.

Bu böbrek rahatsızlığı oldukça kolay ve basit idrar analizi yöntemleri ile hızlıca tespit edilebilmektedir. Eğer idrar örneğinde ki protein içeriği olması gerekenden yüksek seviyede ise ve köpeğiniz yukarıda bahsedilen riskleri içeriyorsa bu duruma mutlaka erken müdahale etmek gerekir.

Anlaşılacağı üzere böyle bir durumun tedavi edilmeye başlanmaması köpeğinizin böbreklerinin iflas etmesine neden olur. Bu nedenle belirtiler tespit edilip en son doku örneği de alındıktan sonra durumun kesinleşmesi ile birlikte artık köpeğiniz ve sizin için yeni bir dönem başlar.

Böbrek üzerinde zarar görmüş bu dokunun yeniden onarılması veya zararın tersine çevrilmesi mümkün olmamaktadır. Bu nedenle uygulanan yöntemler köpeğinizin yaşam kalitesini daha iyiye taşıyabilmek adına yapılan bazı değişiklikleri içerir. Glomerulonefrit hastalığına sahip olan bir köpeğin kan basıncı düşük olmalı ve bu yüzden az dozda ilaç takviyesi yapılabilmektedir. Ancak tabi ki esas yapılması gerekenler köpeğin tükettiği gıdaların ve sağlık koşullarının bir ömür boyu yakından takip edilmesidir.

Böyle bir hastalığa sahip olan köpeğiniz için en iyi bakım ve beslenme onu düşük protein içerikli gıdalarla beslemek olmalıdır. Çünkü protein fazlası böbreklerden atılmaya yatkın olacaktır. Ancak veteriner tavsiyesi ile köpeğiniz için oluşturulacak diyet programında karbonhidrat ve yağ tüketimi serbest olabilecektir.