EVCİL HAYVANLARIN YAZ BAKIMLARI HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

blog yazısı ekle !

EVCİL HAYVANLARIN YAZ BAKIMLARI HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Ankara 'da bulunan veteriner hekimler, evcil hayvan sahiplerinin sıcak geçen yaz aylarında kendi hayvanları için dikkat etmeleri gereken bazı bilgileri sizlere hatırlatmak istiyorlar. Çünkü hem mevsimsel bir değişim sonrası hem de yüksek sıcaklıklar, hayvanlar üzerinde fark edilir ölçüde bir stres ve tehlike kaynağı olabilir.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara Veteriner

1. BULUNDUĞU ORTAMI HAVALANDIRIN

Yüksek sıcaklıklar ve yoğun hararet evcil hayvanlar için birçok rahatsızlık riskini de beraberinde getirir. Çünkü bu hayvanlar vücut sıcaklıklarını solunum sistemleri üzerinden dengelerler, bu da onların bulunduğu ortamın daima havadar olmasını gerektirir, böylece insanlar da olduğu gibi deri yüzeylerinden terleme gerçekleştiremiyor olmaları onlar için bir olumsuzluk olmaktan uzaklaşmış olur.

2. DERİSİNİ VE TÜYLERİNİ YAZA HAZIRLAYIN

Evcil hayvanınızın özellikle yaz aylarında ihtiyacı olan tüy bakımı onun yüksek seyreden sıcaklıklarda bir az da olsa cildinin üzerinden hava dolaşımını sağlar ve serinlemesine yardımcı olur. Bu yüzden tüylerini sıklıkla tarayıp ve hatta gerekiyorsa bir miktar kısaltma sağlayarak ona bu konuda kolaylık da sağlamış olabilirsiniz.

3. SICAKLARDA DIŞARIDA OLMAYIN

Hiç bir zaman köpeğinizi dışarıda yaptığınız egzersizler de veya yürüyüşler de direk güneş ışığına maruz kalacağı öğlen saatlerini tercih etmeyin. Bu aktiviteler için en iyi zaman sabah erken saatler ile akşamüzeri güneşin etkisini azalttığı zamanlardır. Ayrıca bu zamanlar da bile her 15 dakika da bir onun gölgelik bir alanda dinlenmesine ve ihtiyacı olan suyu karşılamasına özen göstermeniz gerekir.

4. PİKNİKLERDE DİKKATLİ OLUN

Yaz aylarında tüm ailenin bir araya geldiği ve evcil hayvanlarının da yanında olduğu en güzel etkinliklerinden biri olan piknikleriniz de köpeğinizin de çevresinde bulunan ve ona karşı zararlı olabilecek bazı etmenlerden korumanız gerekir.

Özellikle yeşil alanlarda olabilecek böceklere ve benzeri zararlılara karşı mutlaka tedbirinizi alın. Aynı zamanda köpeğinizin yiyeceklerin ve hatta mangalın yakınında durmamasına özen gösterin. Çünkü farkında olmadan çarpıp kendini de yakabilme ihtimali olabilir.

Ayrıca böyle günler de kendiniz ve aileniz için hazırladığınız yemeklerden köpeğinize vermemeye çalışmanız gerekir. Çünkü sıcak ve bunaltıcı havalarda onların sindirim sistemini de düşünmelisinizdir.

5. HAREKETLİ ETKİNLİKLERE KARŞI ONU KORUYUN

Özellikle arkadaşlarınızla dışarı da yaptığınız koşu, futbol veya plaj voleybolu gibi etkinlikler de köpeğinizi mutlaka daha serin ve korunaklı bir yerde olmasına dikkat edin. Böylece farkında olmadan ona gelecek zararlara karşı da önleminizi almış olursunuz.