EVCİL HAYVANLARINIZIN ÖMRÜNÜ UZATACAK 5 TAVSİYE

blog yazısı ekle !

EVCİL HAYVANLARINIZIN ÖMRÜNÜ UZATACAK 5 TAVSİYE

Ankara 'da bulunan veterinerler, kendilerini ziyaret eden evcil hayvan sahiplerinin genel kaygılarının çoğunlukla hayvanlarının yaşamları boyunca yanlarında olmalarını istemeleri olduğunu belirtiyor. Elbette uzun yıllar boyunca yetiştirdiğiniz ve özel bir bağ kurduğunuz evcil hayvanlarımızın yanımızdan ayrılmamasını istemek oldukça doğal, bunu bilen Ankara veterinerleri de sizlere bu konuyla ilgili bazı tavsiyelerde bulunmak istiyor.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara Veteriner

1. KALİTELİ BESLENME ALIŞKANLIĞI

Kendi yaşına uygun olarak hazırlanmış, yüksek kalitede bir diyet programıyla beslenen tüm hayvanların sağlıklı bir derisi, parlak tüyleri ve gözleri olur. İyi bir diyet, aynı zamanda hayvanınızın bağışıklık sistemini de güçlendireceği için hastalıklara karşı direncini artırır. Sağlıklı beslenen bir sisteme sahip olduğu için de zihinsel faaliyetleri olabilecek en üst düzeyde çalışır. Ayrıca ilerleyen yaşlarında eklemleri veya kemikleri ile ilgili herhangi bir sağlık sorununa karşı daha dayanıklı olurlar.

2. ZAYIF KALMASINI SAĞLAYIN

Olması gerektiği kilodan daha ağır olan her hayvan sayılamayacak kadar çok hastalığa karşı korunmasızdır. Yapılan araştırmalar da aşırı kilolu kedilerin ve köpeklerin başta eklem rahatsızlıkları, kalp hastalıkları ve diyabet olmak üzere daha pek çok hastalığa yakalanma risklerinin olduğunu göstermektedir. Bu yüzden hayvanınızı yeteri kadar hareket ettirmeniz, onunla oynamanız, koşmanız, yürüyüşler yapmanız oldukça önemlidir.

3. DÜZENLİ OLARAK VETERİNER KONTROLÜNE GÖTÜRÜN

Aklınıza gelebilecek bütün evcil hayvanlar düzenli olarak veteriner kontrolünden geçmelidir. Çünkü veteriner kontrolleri sadece aşıların tamamlanmasından öteye geçtiği zaman hayvanınız için en doğru bakımı sağlamış olursunuz. Veteriner hekiminiz tarafından düzenli olarak yapılacak kontroller, hastalıkların erken teşhisinde ve tedavisinde çok önemli bir rol oynar. Hepimizin bildiği gibi erken teşhis her zaman tedavilerin daha iyi işe yaramasına yardımcı olur. Aynı zamanda erken teşhis edilmiş bir rahatsızlık ileri de karşılaşılacak daha büyük bir sorunun çıkaracağı masraflardan daha azdır.

4. HAYVANLARIN AĞIZ SAĞLIĞI

En çok kediler ve köpekler için geçerli olan bu durum, evcil hayvanınızın özellikle ağız ve diş sağlığını korumakla ilgilidir. Herhangi bir şekilde ağzında diş kaybı olan veya ağzında ki yaralar nedeniyle beslenme güçlüğü yaşayan bir hayvanın sağlığının da kalıcı olması mümkün olamaz. Belki bu konuyla ilgili veterinerin yapacağı rutin kontroller olacaktır ancak esas yapılması gereken, sahipleri olarak sizlerin hayvanlarınızın ağız sağlığını evde korumaktır. Bunun için her gün olmasa da belirli aralıklarla kedinizin veya köpeğinizin dişlerini fırçalayabilirsiniz.

5. KONTROLSÜZ GEZMESİNE İZİN VERMEYİN

Kedinizin veya köpeğinizin, tasmasız, sizin kontrolünüzden uzakta veya kolay müdahale edemeyeceğiniz yerlerde serbestçe dolaşmasına izin vermeyin. Çünkü bu şekilde onu kazalardan, kirli maddelerle temasından, onu zehirleyebilecek koşullardan koruyamamış olursunuz. Aynı zamanda onun serbestçe dolaşmasının komşularınızı veya etraftaki kişileri de rahatsız edebilme ihtimalini taşıdığı için beklemediğiniz şikâyetler ve sorunlarla da yüz yüze gelebilirsiniz. Bu konuda yapılması gereken en doğru yaklaşım, hayvanınızın bakımını ve sağlığını riske atmadan, sizin kontrolünüzde ve belirli bölgelerde serbest bırakmanızdır.