EVCİL KUŞLARIN BAKIMI

blog yazısı ekle !

EVCİL KUŞLARIN BAKIMI

Ankara 'da bulunan veterinerler evcil kuşların bakımının sanıldığından daha da hassas olduğunu ve kuşunuz için sadece bir kafes seçip, yemini vermekten başka onunla yakından ilgilenmeniz ve dikkatinizin sürekli üzerinde olmasının gerektiğini vurguluyorlar.

Ankara'da Evcil Kuş Muayeneleri için nerelere gidebilirsiniz
Evcil Kuş Muayeneleri


Elbette her evcil hayvanda olduğu gibi, yetiştireceğiniz evcil kuş cinsini de seçmeden önce bazı araştırmalar yapmanızda fayda var. Böylelikle siz de herhangi bir sürprizle karşılaşmamış olursunuz. Burada dikkat edilmesi gerekeni seçeceğiniz cinsin genetik sağlık risklerini ve ihtiyacı olan fiziksel çevreyi de sağlayıp, sağlayamayacağınız üzerine yoğunlaşmaktır. Örneğin bazı cins kuşlar, düşündüğünüzden çok daha fazla ilgiye ve bakıma muhtaç olabilir ve hatta özel yemlerle beslenmesi bile gerekebilir. Bu yüzden kendi yaşam tarzınıza da uyan bir cins seçmeye karar verdikten sonra artık bakımıyla ilgili diğer konuları yerine getirmeye çalışabilirsiniz.

KAFES SEÇİMİ

Bu konuda da ilk bilinmesi gereken şey, kafes seçiminizin sizin göz zevkinizden ziyade, kuşun rahat edebileceği, ona yeteri kadar hareket alanı tanıyan bir kafesten yana olmalıdır. Özellikle ihtiyaç duyduğunda kanatlarını açabileceği genişlikte olması ve çok fazla tünek yerleştirip onun hareket imkânını kısıtlamadan oluşturacağınız bir kafes ortamı onun sağlıklı gelişimi için oldukça önemlidir. Kafes konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da, mevcut metal kafeslerin zamanla paslanarak hayvanı zehirleyebileceğini bilmenizdir. Bu yüzden üzeri paslanmayan malzemelerle kaplanmış kafesleri tercih etmek daha akıllıca olacaktır.

BESLENME

Elbette su ve yemek ihtiyacı bütün canlılar için aynı öneme sahiptir ve kuşlarda bu konuda bir farklılık göstermezler. Evcil olarak kafeste beslenen kuşlar için dikkat edilmesi gereken, suluğunun ve yemliğinin her zaman dolu olduğundan ve hayvanın kolay ulaşabildiğinden emin olmaktır. Hatta ulaşımını kolaylaştırmak için, tüneklerini buna göre ayarlamanızda tavsiye edilir.

EĞLENCE

Evcil bir kuşun sağlıklı gelişimini ve neşesini korumasının tek yolu onun kafesinde bulundurabileceğiniz bazı oyuncaklardır. Bu yüzden, özellikle aynalar, tırmanma merdivenleri, gagasını temizleyebileceği bazı cisimler onun ilgisini de toplamasına ve hem kendisini hem de izleyenleri eğlendirmesine yetecektir.

Unutmayın, yukarıda bahsedilen bu yemler, kafesler ve oyuncaklardan başka, onun için sağlayacağınız sıcak bir yuvanın da olması çok önemlidir. Genellikle bütün evcil kuşlar tropik iklimlere alışkındır, bu sebeple onun sağlığını riske atacak her şeyden uzak durmak gerekir. Böylece çok uzun yıllar boyunca birlikteliğinizi sürdürebileceğiniz bir arkadaş edinmiş olursunuz.