EVCİL KUŞLARIN TIRNAKLARI NASIL KESİLMELİDİR?

blog yazısı ekle !

EVCİL KUŞLARIN TIRNAKLARI NASIL KESİLMELİDİR?

Evcil bir kuş sahibi olmanın en güzel yanı, onu elinize alıp sevebilmek, omuzunuzda gezmesine izin verip, başınızın üzerine bile çıkmasına izin vermek ve hatta kulağınızın dibinde size bir şeyler söylemesini dinleyebilmektir.

Tıpkı insanlarda olduğu gibi kuşların da tırnakları vardır ve uzarlar. Kuşların tırnakları uzadığı zaman ise çok acı verici olmasa bile oldukça rahatsız edicidir. Neyse ki gelişen imkânlar ve bilgiler sayesinde evcil kuşların tırnaklarının kesilmesi sanıldığı kadar zorlu değildir. Önemli olan neyle karşılaşacağınıza hazırlıklı olmak ve gerekli aletleri yanınızda bulundurmaktır.

Ankara'da Evcil Kuş Muayeneleri için nerelere gidebilirsiniz
Evcil Kuş Muayeneleri


Öncelikli olarak sahip olduğunuz evcil kuşu bir havlu içerisine sarmanız gerekecektir. Bu nedenle seçeceğiniz havlunun parlak renkler olmamasına ve onu alarma geçirip telaşlandıracak bir etki yaratmamasına özen göstermek gerekir. Ardından seçtiğiniz koyu renk havluyu onun ilgisini çekecek şekilde sunup, korkutmadan ve strese sokmadan havluya getirmeniz ve sarmanız gerekir. Zaten ilerleyen zamanlarda kuşunuz da buna alışacaktır.

Bakım günü olarak adlandırabileceğimiz böyle bir tırnak kesimi gününde ihtiyacınız olacak bütün aletleri önceden hazırlamanız işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Ayrıca tekrar etmekte yarar var ki, tüm bu işlemler sırasında kuşunuzu strese sokacak ve onu heyecanlandıracak hareketlerden kaçınmanız gerekecektir. Her defasında onun da sağlığını düşünerek tırnaklarını çok derinden kesmemek herhangi bir risk almanızın da önüne geçmiş olur. Önemli olan tırnaklarını bir miktar kısaltmak olmalıdır. Ayrıca seçeceğiniz tırnak makasının kuşunuzun büyüklüğüne uygun olmasına da özen göstermeniz gerekir.

Kuşunuzun tırnağını kesme işlemine geçmeden önce başı dışarıda kalacak şekilde havluyla çok sıkmadan sarın ve bu işlemi sizden başkası yapacaksa da onun kuşunuzun daha önceden gördüğü biri olmasını sağlayın böylece korkup kendini tehlikede hissetmesinin önüne geçmiş olursunuz.

Ayrıca acil durumlar için de hazırlıklı olmanız gerektiğini unutmayın. Kuşunuzun tırnağını belki biraz daha derinden kesmek isterken onun damarına denk gelip kanatabilirsiniz. Böyle bir durumda hemen kan durdurucu tozları ve antiseptik ilaçları yanınızda kullanıma hazır halde bekletin. Bu şekilde en hızlı haliyle olaya müdahale edebilirsiniz.

Kesme işlemine geçtiğinizde ise kuşun ani hareketler yapmasını engellemek için başparmağınızı kafasının arkasında hafifçe bastıracak şekilde tutun. Bu hareket aynı zamanda onun sakinleşmesine de yardımcı olacaktır. Diğer taraftan avuç içinizle gövdesini de çok fazla sıkmamaya özen gösterin çünkü bilindiği üzere kuşların diyaframı yoktur ve uygulayacağınız fazla bir baskı onun nefes almasını engelleyecektir. Ayrıca en evcil edilmiş kuşların bile bu şekilde sarılmaktan hoşlanmayacağını ve tüm dikkatinize rağmen huzursuz olup elinizi de ısırabileceğini göz önünde bulundurun. Size tavsiye edilen bu yöntemlerle veya kendinizce geliştirdiğiniz yöntemlerle kuşunuzu sakinleştirdikten sonra tırnaklarını kesme işlemlerine başlayın.

Unutmamanız gereken bir başka konu ise aslında tırnak kesmenin kendi tırnaklarınızı veya çocuğunuzun tırnaklarını kesmekten farklı olmayışıdır. Kuşların tırnaklarının kesilmesini bu kadar özel yapan durum ise tırnakların doğal hizasından biraz gerisinde kesilmesi tırnakların kanamasına ve bu yüzden hayatını da riske atabilmesine sebebiyet vermesindendir. Bu nedenle her ne kadar tırnakların uzunluğu rahatsız edici olsa da bunu, özel törpülerle aşındırmasını sağlamak ve ancak çok ihtiyaç duyulduğunda tırnaklarını kesmeye çalışmak en doğrusu olacaktır.