EVCİL SÜRÜNGENLERİN TEMEL BAKIMI

blog yazısı ekle !

EVCİL SÜRÜNGENLERİN TEMEL BAKIMI

Öncelikle tebrikler! Bu yazıya ulaştığınıza göre belki de uzun bir zamandan sonra hep istediğiniz bir evcil sürüngene sahip olmayı başardınız ve artık siz de bu geniş ailenin bir parçası olarak pullu dostunuzla birlikte yaşamınıza devam edeceksiniz.

Ankara 'da bulunan veteriner hekimler de yeni sahip olunan sürüngen hayvanların temel bakımları ile ilgili bazı bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorlar. Bu sebeple en sık tercih edilen sürüngen hayvanların cinslerine ve beslenme alışkanlıklarına göre aşağıda ki bilgilerin yardımcı olacağını düşünüyoruz.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara Veteriner

OTOBURLAR

Bu grup içerisine dâhil olan en popüler hayvanlar öncelikle iguanalar ve kaplumbağalardır. Eğer bu veya bunlara benzer otobur hayvanlara sahipseniz bu hayvanların hububat, sebze ve meyvelerden oluşan dengeli bir diyete ihtiyaç duyduklarını bilmeniz gerekir. Aldıkları besinlerin %40 kadarı kalsiyum içeriği yönünden yüksek olan lahana, karahindiba, yeşillikler, ıspanak ve yoncalardan oluşmalıdır. Geriye kalan %30-40 gibi bir kısım diğer sebzeler, patates, biberler ve filizlerden oluşabilir. %15-20 'lik kısmı ise lifli gıdalar içermelidir. Son olarak ise meyvelerin de onların diyetlerinde önemli bir yer tuttuğunu belirtmek gerekir. Bu yüzden belirli aralıklarla ona çeşitli meyveleri de yedirmeniz gerekecektir.

BÖCEK YİYENLER

Bu grup içerisinde yer alan kertenkele ve bukalemunlar için besin zincirlerinde birçok böceğin, kurdun, solucanın ve larvanın bulunduğunu bilmeniz ve buna uygun olarak beslemeniz gerekir. Aynı zamanda bu hayvanlara yiyeceklerin canlı olarak sunulması gerektiğini de hatırlatmakta fayda olacaktır. Bunun için de besin zinciri içerisinde yer alan her türlü canlıyı ona temin edebileceğinizden emin olmanız gerekir.

ETOBURLAR

Tabii ki karşınızda et yiyen sürüngenler. Pitonlar, su kaplumbağaları da bu grup içerisinde ilk tercih edilen hayvanlar olmaktadırlar. Bu hayvanların da ihtiyaç duydukları besinlerin %90 kadarını canlı avlardan elde ettiğini unutmamak gerekir. Bunun içinde dışarıdan temin edebileceğini her türlü besin kaynağını onlara sunmanız gerekecektir.

HEPOBURLAR

Bu grup içerisindeki bazı kaplumbağa veya diğer sürüngenler ise hem çeşitli solucanlar, böcekler ile beslenip hem de bitkileri öğünlerinde tüketebilmektedirler. Ancak elbette bu hayvanların diyetinde de bir veteriner tarafından hazırlanacak programı takip etmeniz gerekecektir.