EVCİL TAVŞAN BAKIMI

blog yazısı ekle !

EVCİL TAVŞAN BAKIMI

Ankara 'da bulunan veterinerler artık günümüzde sıkça yaygınlaşan tavşan besleme ilgisinin sonucunda, evcil bir tavşan sahibi olmak isteyenlere yardımcı olabilecek bazı genel bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorlar.

Öncelikle bilinmesi gereken şeylerin başında, eğer yavru bir tavşanı alarak evinize getirdiyseniz mutlaka ellerinizi yıkamadan ona dokunmamanız olacaktır. Çünkü özellikle yavru tavşanlar bazı kimyasallara veya hastalıklara karşı çok daha hassas ve dayanıksızdırlar.

Tavşanınız için ideal boyutlarda bir yuva hazırlamanızda oldukça önemlidir. Hatta eğer birden fazla tavşanınız varsa veya doğum yapan bir hayvana sahipseniz bu yuvayı çok daha geniş ve yumuşak malzemelerden hazırlamalısınız. Aynı zamanda bu yuvanın sıcak tutulması yanında, yeterli kuruluğun ve havalandırmanın da sağlanması gerekir. Bu iş için de genelde kedi veya köpekler için tasarlanmış seyahat kafesleri çok uygun bir geçici yuva sağlayacaktır.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara Veteriner

Bahsedildiği üzere, yuvanın bulunduğu ortamın nem ve sıcaklık koşulları çok önemlidir. Eğer bu bir yavru tavşansa ve annesinden ayrıysa, o zaman sağlanan sıcaklık bir anne tavşanın vücut ısısına eşdeğer olacak şekilde ayarlanmalıdır. Bununla beraber % 50 oranında bir nem yeterli olacaktır. Bunun içinde gerekirse bir oda nemlendiricisi kullanılabilir.

Tavşanınızı besleyeceğiniz zaman ise mutlaka onun kilosunu ölçüp buna en uygun diyeti oluşturmanız gerekir. Hatta veteriner hekimlerin tavsiye edeceği özel mamaları da kullanabilirsiniz. Genellikle tavşanları günde 4 kez beslemek yeterli olacaktır. Bunun için de belirlenen besin miktarlarının gün içinde 4 eşit porsiyonda sunulması yeterli olur.

Aynı şekilde tavşanınız büyümeye başlayıp, kilosu artıkça yeni kilosuna göre beslenme programlarının oluşturulması gerekir. Bu sebeple evcil hayvanınızı 3 günde bir tartmak en sağlıklı yöntem olacaktır.

Görüldüğü gibi burada ki bilgiler oldukça sade ve genel bazı kuralları kapsamaktadır. Burada önemli olan nokta evinize getirdiğiniz hayvanın, yavru bir tavşan mı, yoksa doğal ortamında yetişmiş bir tavşan mı olduğudur. Çünkü yetişkin bir tavşanın ihtiyaçları biraz daha farklı olacaktır ve mutlaka bir veteriner hekim tavsiyesine ihtiyaç duyulur. Aynı zamanda yetişkin bir tavşanı kendi doğal ortamından ayırıp evcilleştirmeye karar vermeden önce onun doğada ki durumunu iyice gözlemleyip, gerçekten bir insanın bakımına ihtiyaç duyup duymadığına karar vermek gerekir.