EVDE BESLEMEYE UYGUN KÖPEK IRKLARI

blog yazısı ekle !

EVDE BESLEMEYE UYGUN KÖPEK IRKLARI

Eğer büyük şehirlerde oturuyorsanız bir çok konu bakımından imkanınız var demektir. Özellikle İstanbul, Ankara, İzmir gibi yerlerdeyseniz bir çok imkana ulaşabilirsiniz demektir. Bu konuya köpek çiftlikleri de dahildir. Eğer bir köpek çiftliğine gidip danışarak köpek alacaksanız bir çok bilgiyi oradan alarak sizin için sıkıntı olacak konuları baştan çözmüş olacaksınız. Ancak danışabileceğiniz bir yer yoksa doğal olarak internetten araştırma yapacaksınız.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri
Ankara Veteriner


Evde beslemeye uygun köpek ırkları konusunda bir çok alternatif vardır. Ancak size hem evde beslenebilecekleri hem de evde beslemeye uygun olmayanları yazacağım. Çünkü bir çok noktada fikir sahibi olsanız dahi bazı ırkları gördüğünüzde acaba bu evde beslenen mi diye düşünmemeniz için ayrım noktalarını yazacağım.

Evde köpek beslemek isteyen kişiler ilk önce evlerinin yapılarını ve köpek için ayrı bir köşe hatta bir odanın bir bölümünü ayırıp ayıramayacaklarına baksınlar. Eğer köpek için bir yer ayarlayabiliyorlar ise o zaman evde köpek beslemek için ilk adımı atmış olacaklar. Evde beslemeye uygun köpek ırklarının başında kaniş cinsi köpekler gelmektedir. Özellikle küçük boyutları ve saldırgan olmayan kaniş cinsi köpekler sahiplerini rahatlatacak kadarda akıllı köpektir. Eğer daha küçük bir köpek isterseniz "Bardak köpek" olarak tabir edilen köpek ırklarına da bakabilirsiniz.

Köpek ırkları arasında kaniş gibi küçük değilde daha büyük boyutlu köpek isterseniz hiç şüphesiz ilk tavsiyemiz golden retriever cinsi bir köpek olacaktır. Çok hareketli aşırı oyuncu bir yapısı ve sürekli ilgi isteyen psikolojik bir yapıya sahip olan bu köpek cinsi diğer bir çok cinsten daha duygusaldır. Ancak çok daha akıllı bir köpek isterseniz tercihinizi labrador cinsi arama kurtarmada da yer alan köpeklerden yana kullanabilirsiniz. Evde beslenebilecek sakin ve akıllı cinslere örnek olarak bir çok cins vardır. Bunlar Sibirya kurdu, beagle, lessiolarakta bilinen collie, pug, cockerspaniel, chihuahua, jackrusselterrier ve Fransız bulldog örnek olarak verilebilir. Ancak kesinlikle kapalı alanda ve özellikle evde beslenmemesi gereken köpekler cinsleri ise doberman, pitbull, alman çoban köpeği, rotweiler, dogoarjentino gibi ırklardır.