EVİNİZ EVCİL HAYVANLAR İÇİN ZEHİRLİ Mİ?

blog yazısı ekle !

EVİNİZ EVCİL HAYVANLAR İÇİN ZEHİRLİ Mİ?

Ankara veterinerleri, insanların kendileri için dikkat ettikleri bir konunun, beslediğimiz hayvanlar için de geçerli olmasını istediği bir bilgiyi sizlerle paylaşmak istiyor.

Çoğumuz çevremizde ve evimizde olan ve potansiyel olarak insan sağlığına zarar verebilecek zehirli maddelerin farkındayızdır. Elbette ürünlerin üzerinde ki yazıları, etiketleri ve uyarıları görmemiz bunu kolaylaştırır. Ancak aynı durum evcil hayvanlarımız için geçerli değildir. Onlar bu etiketleri göremedikleri için farklarını da ayırt edemezler. Dolayısıyla onlar için neyin iyi, neyin kötü olduğunun farkına varmaları için gerekli olan yönlendirme sahiplerinden gelmelidir. Hatta insanlar için herhangi bir zararı olmayan şeyler bile, hayvanları için zararlı olabilir. İşte, tüm bu durumlara dikkat edebilmek için

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara Veteriner


Sizlerin de yapabileceği bazı şeyler var.

İLAÇLARINIZI AÇIKTA BIRAKMAYIN

Ankara 'da bulunan veterinerler, kendilerine acil tedavi için getirilen hayvanların yaklaşık %20 'sinin sahiplerinin açıkta bıraktığı veya hayvanlarının erişiminin zor olmadığı yerlerde sakladıkları reçeteli ilaçlarını yedikleri için olduğunu belirtiyorlar. Bunların dışında kalan bir bölümde kendi diyetleri için kullandıkları takviye besinleri veya zayıflama haplarını hayvanlarının da farkında olmadan tüketmesinden şikâyetçi olarak geldiğini vurguluyor. Böyle bir durumla karşılaşmamak için tavsiye edilen en uygun şey, ilaçlarınızı ve bu türlü ürünleri onların erişebileceği yerlerde saklamamanız ayrıca onların görüş alanında olduğunuz zamanlarda bu ürünleri tüketmemeniz yönündedir. Unutmayın ki, onun için zararlı olacak bir maddeyi kendiniz tüketirken yanlışlıkla elinizden düşürseniz, eğer köpeğiniz veya kediniz yakınlardaysa, siz daha engel olamadan onu çoktan yutmuş olacaktır.

HAŞERE İLAÇLARI

Hayvanların karşılaştığı bir diğer zehirlenme sebebi ise yine evlerimizde veya açık alanlarda bırakılan haşere öldürücüler veya fare zehirleridir. Özellikle renkleri ve kokuları nedeniyle kedilerin ve köpeklerin de dikkatini çekebilen bu maddeler, mümkün olduğunca evcil hayvanların bulamayacağı yerlere yerleştirilmelidir. Hatta bunu sağlamaya imkânınız yoksa bu ürünlerin evcil hayvanlarınıza zarar vermeyecek çeşitlerini tercih etmenizde büyük fayda vardır.

YEDİKLERİNİZ ÖNEMLİ

Bahsedildiği gibi, insanlar için zararlı olmayan hatta besleyici olan bazı gıdalar bile, hayvanlar için zehirli etki gösterebilir. Bunların başında ise hayvanlarınız için oldukça zararsız görülen bazı atıştırmalık çerezler ile soğan sarımsak gibi sebzeler, tedavi amaçlı otlar, hatta üzüm ve çikolata gibi yiyecekler de gelir. İçerisinde yapay tatlandırıcılarla, glikoz içeren tüm ürünler hayvanlarınızdan uzak tutulmalı ve istenilmeyen durumlarla karşılaşıldığında mutlaka bir veterinere götürülmelidir.