FORMDA, SAĞLIKLI VE MUTLU BİR KEDİ

blog yazısı ekle !

FORMDA, SAĞLIKLI VE MUTLU BİR KEDİ

Ankara veterinerleri, günümüzde sahipli olan kedilerin çoğunun bakımının evde yapıldığını ve neredeyse hiç dışarı çıkmadıklarını ve sürekli bir apartman dairesinin içerisinde yaşayan bir kedinin sağlık durumunun sahiplerini de kaygılandırdığını vurguluyorlar.

Her ne kadar yapılan istatistikler, evde yaşayan kedilerin daha uzun ömürlü olduğunu gösterse de, bu sonucun dışarıya çıkmadıkları zaman kaza geçirme risklerini de ortadan kaldırdığı için ortaya çıkmış olabileceğini söylemek de bir o kadar mantıklı bir yaklaşım olacaktır.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara Veteriner

Ancak kedilerle ilgili kabul edilmesi gereken başka bir şey vardır ki o da zaten kedilerin genel olarak kapalı yerlerde kalmayı tercih etmeleridir. Bu yüzden genel itibariyle bir sıkıntı yaşadıkları söylenemez. Hatta birçok kişinin de bildiği gibi eğer bir kedi dışarıya çıkmak isterse onu kimse kolay kolay evde tutamaz. Dolayısıyla beslediğiniz kedinin evden dışarıya çıkmaması çok da olumsuz bir durum değildir, ancak yine de onların genel sağlıkları ve huzurları için dikkat edebileceğiniz başka şeyler de mevcuttur.

BESLENME ALIŞKANLIĞI

Kedilerin sindirme sistemleri oldukça sağlamdır, ancak tabii ki insanların tüketebileceği şekilde hazırlanmış yemekler onlar için faydalı olmaz. Bunun için kedilerinizi mümkün olduğunca kendi yaşına ve gelişimine uygun olarak hazırlanmış mamalarla beslemeniz, hatta gerekli olduğu durumlarda veteriner tavsiyesi ile kullanabileceğiniz takviye gıdalarla da diyetlerini desteklemeniz gerekir.

KEDİ EGZERSİZLERİ

Nasıl ki kendi çocuklarınız için bütün gün evde oturup hareket etmemelerini tavsiye etmiyorsanız, aynı durum kedileriniz için de geçerlidir. Bahsedildiği gibi kediniz dışarıya çıkmayı tercih etmiyor olabilir ancak yine de evde bulunduğu süre içerisinde günün belirli zamanlarında bazı hareketli aktiviteleri veya oyunları kendi kendine veya sizin yardımınızla gerçekleştirmelidir. Bunun için ona sağlayacağınız oyuncaklar en doğru tercih olacaktır.

İLGİLENİN

Kediler sadece egzersizlere ve harekete ihtiyaç duymakla kalmaz, aynı zamanda belirli bir düzeyde ilgi, şefkat ve kendileri ile konuşulmak da isterler. Bu yüzden kedinizin mutluluğunu da sağlayabilmek için ona olan ilginizi mutlaka severek gösterin. Çünkü kediler her ne kadar belli etmeseler de, biraz cesaretlendirmeyle oldukça sosyal hayvanlar olabilirler.

Bütün bunların sonunda, genel olarak yapılabilecek en iyi şey tabii ki kedinizi mümkün olduğunca sevmek ve bu sevginizi ona göstermek olacaktır. Kedilerinizin bakımı ve sağlıklarıyla ilgili daha fazla öğrenmek istediğiniz her şey için de Ankara 'da bulunan size en yakın veteriner ile de iletişime geçebilirsiniz.