GAGA VE TÜY HASTALIKLARINA KARŞI ÖNLEMLER

blog yazısı ekle !

GAGA VE TÜY HASTALIKLARINA KARŞI ÖNLEMLER

Kuşların gaga ve tüylerinde ortaya çıkabilen psittasin hastalığı aslında virütik bir rahatsızlıktır. Ayrıca sadece papağanları değil, geniş bir kuş türünü de hasta edebilme özelliğine sahiptir ve genellikle genç kuşlarda görünse de zaman zaman ileri yaşlarda ki kuşlarda da ortaya çıkabilmektedir.

Ankara'da Evcil Kuş Muayeneleri için nerelere gidebilirsiniz
Evcil Kuş Muayeneleri


BELİRTİLERİ VE TİPLERİ

Psittasin hastalığına sahip olan kuşlar kendilerini çok kolay belli ederler. Genel itibariyle çok büyük ölçüde bir tüy kaybı ilk göze çarpan belirtisidir. Çünkü ortaya çıkan yolunma etkisinin temizlik amacıyla arada bir kopardığı tüylerden dolayı kaynaklanmadığı çok belirgindir. Ayrıca diğer belirtileri de şu şekildedir;

- Sivrilmiş tüyler
- Yolunmuş tüy öbekleri
- Normalden çok daha kısa tüylenme
- Mevcut tüyleri de renk kaybı
- Tüyleri koruyan tozlu maddenin azalması
- Tüy köklerinde kan pıhtıları

Bu belirtiler ilerledikçe de kuşun hastalığa karşı dayanıklılığı azalmakta ve depresyona girerek bir zaman sonra aniden hayatını kaybetmektedir.

HASTALIĞIN NEDENLERİ

Gaga ve tüylerde ortaya çıkan bu hastalık circovirüs adı verilen bir virüs nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Virüs hastalıklı kuşlardan sağlıklı kuşlara yayılarak ilerlemekte ve genellikle de tüy ve tozlar ile taşınmaktadır. Hatta hastalıklı bir yuva da buna neden olabilmekte, yeni doğacak olan yavrulara da kolayca bulaşabilmektedir.

Elbette hastalık virüs kaynaklı olduğu için bu canlılar çok uzun süre bir canlı organizmaya ulaşmayı bekleyerek, bulaştıkları an etkilerini göstermeye başlarlar.

TEDAVİ

Bu hastalığa yakalandığı tespit edilen her kuş mutlaka karantina altına alınmalıdır. Ayrıca virütik bir hastalık olduğu ve tedavisinin de sağlanamadığı koşulda kuşun yaşamını yitirmesi söz konusudur.

ÖNLEM

Bu hastalık için alınabilecek en doğru önlem kuşun ve bulunduğu kafesin mutlak hijyen koşullarının sağlanmasıdır. Ayrıca eğer farklı kuşlarla bir araya gelme ihtimali varsa diğer hayvanlarında mutlaka kontrol edilmesi gerekir.