GENEL KÖPEK BAKIMI

blog yazısı ekle !

GENEL KÖPEK BAKIMI

Beslenme

- 8 ile 12 arasındaki yavru köpekler günde 4 öğüne ihtiyaç duyarlar.
- altı aydan 8 aya olan yavru köpekleri 3 öğünle besleyin.
- altı ay ile bir yıl arasındaki yavru köpekleri günde bir öğünle besleyin.
- köpeğiniz bir yaşına ulaşınca, genellikle günde bir öğün yeterli olacaktır.
- bazı köpekler için ise günde iki küçük öğün yeterli olacaktır (dişi köpek için).

Köpek mamaları sizin için büyük bir avantaj sağlayacaktır. Bunları suyla da karıştırmanız iyi bir beslenmenin gereğidir. Köpeğiniz aynı zamanda pişmiş yumurta, peynir, meyve ve sebze de tüketebilir. Fakat bunlar günlük beslenmesinin yüzde onunu geçmemelidir.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara Veteriner

Yavru köpekler yüksek kaliteli besinlerle beslenmelidir. Lütfen onları insan yemeklerinden uzak tutun. Çünkü bu durum vitamin ve mineralde dengesizlik oluşturacaktır. Ayrıca kemik ve diş gelişimini de etkileyecektir. Bu yüzden de yeme alışkanlığı kötü olacaktır ve obeziteye kadar sorunları beraberinde getirecektir. Temiz ve taze su her zaman bulundurulmalıdır. Ayrıca yiyecekleri temiz olmalıdır.

Egzersiz

köpekler kalori yakmak, akıllarını çalıştırmak ve sağlıklı kalmak için egzersiz yapmaya ihtiyaç duyarlar. Egzersiz aynı zamanda sıkılmayı önlemektedir. Böylece yıkıcı davranışlar sergilemezler. Ayrıca köpeğinizle aktivite yapmak da onları tatmin edecektir. Kendi kendilerine zaman geçirmek yerine, aranızdaki bağı arttırmak için de birlikte yürüyüş yapabilir ya da herhangi bir objeyi atarak onunla oynayabilirsiniz.

Tek başına yapabilecekleri egzersiz de yaşına, cinsine, sağlığına ve cinsiyetine bağlıdır. Bu yüzden her egzersizi yapmaları mümkün değildir.

Tımar Etmek

köpeğinizi temiz tutabilirsiniz ve sık sık tımar etmeyi azaltabilirsiniz. Pireleri kontrol ediniz ve sıcak günlerde kenelere de bakınız. Bazı köpekler yılda birkaç kereden fazla yıkanmaz. Banyodan önce de tüylerini tarayın veya tüyleri tamamen kesin. Kürkünü dikkatli bir şekilde sabunlayın. Aksi taktirde sabun da derisine nüfuz edecektir. Tımar etmek konusunda daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Dokunma


küçük köpeklerle iletişime geçmek ya da onlara dokumak belki de en kolayıdır. Onları taşımak da aynı zamanda kolay olmaktadır. Asla küçük köpeklerinizi ön ayaklarından, kuyruğundan ya da ensesinden tutmayın. Onları taşımak için bir elinizi göğsünün altına ve diğer elinizle de arka bacaklarını tutabilirsiniz.Kurtçuklar (Parazitler)

köpekler genel olarak parazitlere ve olası böceklere maruz kalabilmektedirler. Hatta bu durum kentsel bölgelerde bile karşınıza çıkabilir. Bağırsakta bulunan kurtçukların üretmiş olduğu mikroskobik yumurtalar enfeksiyon kapan köpeğin dışkısından geçebilmektedir. Çoğu yavru köpek, yuvarlak solucan ya da kancalı kurtları iyi evlerde sağlıklı annelerinden bile alabilmektedir. Bu tür durumlarda yapılabilecek en doğru tanı hayat kurtaracaktır. Böylece köpeğin taşıdığı parazite karşı etkili ilaç, köpeğin bu paraziti vücudundan atmasını sağlayacaktır.

Kurtçukları ya da solucanları savan ilaçlar, başka türdeki parazitleri yok edemeyebilir. Bu yüzden de veterinerinizin yapacağı doğru tanı ve doğru tedavi ilaçları suçlunun hangi parazit olduğunu netleştirdiği gibi aynı zamanda en doğru çözüm de olacaktır.

Eğlenceli Gerçekler

- Burun her şeyi bilir! Köpeklerin sahip olduğu koku algısı insanların aldığı ile denk değildir. Bizim aldığımız kokuya oranla burunları tüm kokuları alabilir.
- Bir köpeğin yaşam uzunluğu sekiz yıldan on altı yıla kadar değişmektedir. Elbette bu biçilen ömür, köpeğin aldığı gıda cinsine, köpeğin boyuna, genetiğine ve bakımına bağlıdır. Aldıkları fazla kilo, stres ya da agresif tavırları bile yaşam uzunluklarını etkilemektedir.

Köpeğin İhtiyaç Listesi

- Köpek için ortalama kalitede yiyecek ve tedavi sağlanmalıdır.
- Onun için de bir yemek tabağı almalısınız.
- Su kasesi onun su içmesini kolaylaştırır.
- Köpeklerin de sıkıldıklarını unutmayın. Oyuncak, oyuncak ve daha fazla oyuncak alın. Bu oyuncakların içinde güvenli çiğneme oyuncaklarını da dahil edin.
- Tımar edilmeleri için fırça ve tarağa ihtiyaç duyacaklardır. Bunun içinde pire tarağı da olmalıdır.
- Tasmalarında lisans ve kimlik bilgileri bulundurulmalıdır. Böylece köpeğin kaybolsa da bir şekilde size getirilebileceğini bilirsiniz.
- Tasmasız asla dışarı çıkarmayın.
- Küçük köpeğiniz için kızak sağlayın.
- Eğitim için kasa gerekecektir.
- Köpeğiniz için sıcak bir battaniye ve havlusu olan bir yatak ya da kutu sağlayın.
- Köpek diş fırçasını da listeye ekleyebilirsiniz.

Olmazsa Olmazlarınız:

Köpeğinizi asla aşağıdaki gibi beslemeyin:
- Alkollü içeceklerden,
- Çikolatadan,
- Kahveden,
- Üzüm ve kuru üzümden,
- Küflü ya da bozuk yemeklerden,
- Soğan, sarımsak ve taze soğandan,
- Kümes havyanlarının kemiklerinden,
- Tuzdan ve tuzlu yiyeceklerden,
- Domates yaprağından, köklerden ve olgunlaşmamış meyveden,
- Mayalı hamurdan uzak tutun.

Köpeğinizi dışardayken tasmayla dolaştırın ve köpeğiniz komşunuzun bahçesine tuvaletini yaparsa, mutlaka temizleyin.
Uzmanlara göre köpeklerin evcilleştirilmesi 12000 ile 25000 yıl öncesinde dayanmaktadır ve tüm köpekler evrim geçirmiştir. Bu yüzden de insanlar 400den fazla ırk köpek arasında seçim yapabilmektedir. Üstelik bu yelpaze oldukça geniştir.

Barınma

evcil hayvanınızı sıcak bir yuva, dinlenmek için sessiz bir yer ve her şeyden uzak bir yere ihtiyaç duyar. Bir köpek yatağı ya da tahta bir kutu edinmek isteyebilirsiniz. Bunun üzerinde temiz bir battaniye ya da yastık yerleştirin. Eğer köpeğiniz zamanını dışarda geçiriyorsa, yeterince gölgeye ve suya ulaşıp ulaşmadığına özen gösterin. Tabi ki soğuk havalarda kapalı bir kulübeye ihtiyaç duyacaktır.

Lisans Alma ve Kimlik


Bulunduğunuz şehirdeki lisans düzenlemelerini takip edin. Bu lisansı köpeğinizin tasmasına takmayı ihmal etmeyin. Herhangi bir kaybolma ya da çalınma durumunda bu kimlik ve lisans sizin için çok yararlı olacaktır.

Davranış Bilgisi

Eğitim

iyi eğitilmiş bir evcil hayvan sizin için harika bir arkadaş olacaktır. Ama köpeğiniz eğitimsiz kalırsa, köpeğinizin size sağlayacağı tek şey sorun olacaktır. Köpeğinize öğretebileceğiniz temel komutlar- "Otur", "Dur", "Gel", Yere Yat", "Diz Çök ve "Onu Bırak" olacaktır. Bu komutlar hem komşularınızla hem de köpeğinizle aranızdaki ilişkiyi geliştirecektir. Küçük bir köpeğiniz varsa ona hemen gereken davranışları öğretin. Ödül ya da pekiştireç olarak da yiyecek verebilirsiniz. Küçük köpekler uygun bir şekilde aşı edildiklerinde, itaat etmeye başlayabilirler.

Toplum içindeyken köpeğinizi veya küçük köpeğinizi mutlaka tasmayla dolaştırın. Ve ayrıca söylediğiniz komutlara uyup uymadıklarını da inceleyin. İtaat etmeyen veya agresif olan köpekler başkaları ile oynamaya hazır olmazlar.

Sağlık

Köpeğiniz rutin olarak yılda bir kere check-up'tan geçirilmeli ve hastalandığında ya da yaralandığında hemen veterinere götürülmelidir.

Diş Sağlığı

Çoğumuz köpeğimizin nefesi konusunda şikayetçi olsak da, bu duruma özen göstermemiz gerektiği ve bir tehlikelin habercisi olduğunu bilmeliyiz. Kötü nefes her zaman için köpeğinizin diş sağlığı konusunda önlem almanız gerektiğini gösterir. Bakteriler tarafından oluşan diş plağı ağızda kötü kokunun sebebidir ve uzman birisi tarafından tedavi edilmelidir. . uzman birisi tarafından yapılan diş temizliğinden sonra, dişler ve damak belki de düzenli bir şekilde fırçalanarak, özel diş besinleri ile beslenerek ve gereksiz beslenmeyi önleyerek sağlıklı bir durum sağlanabilir. Veterineriz diş hastalıklarını ve kötü nefesi en aza indirgemek için size daha fazla ipucu verecektir.

Köpeğinizin dişlerini köpek diş macunu ile ya da soda ile bir veya iki kez fırçalayabilirsiniz. Diş fırçası olarak yumuşak çocuk fırçası seçiniz.

Bazı köpeklerde diş sorunu hep yaşanır. Dişleri ile damakları arasında enfeksiyon mutlaka bulunur. Bu ağrılı durum diş kaybına neden olur ve vücudun diğer bölümlerine de yayılır. Veterinerler düzenli olarak köpeğinizin sağlık durumunu bilerek köpeğinizin dişlerini temizleyebilirler.

Kötü Nefes Kokusu

diş hastalıklarından kaynaklı olan kötü nefes yeterince erken öğrenildiğinde çok ciddi olmasa da, bazı kokular nispeten ciddi ve kronik problemlerin göstergeci olabilir. Kötü koku alıyorsanız bunun nedeni karaciğer ya da bağırsak hastalıklarından kaynaklı olabilir. Fakat tatlı ve meyveli koku şeker hastalığının belirtisini taşır. Eğer ağız kokusu amonyak ya da üre gibi algılanıyorsa, böbrek ile ilgili hastalık mümkündür. Köpeğinizin ağız kokusunu fark ettiğinizde ve aynı zamanda başka belirtiler de görürseniz mutlaka veterinere başvurun. Bu belirtiler iştahta azalma, kusma, kilo kaybı, depresyon, çok içmek veya çok işeme gibidir. Köpeğinizin de bir canlı olduğunu ve mutlaka size ihtiyaç duyduğunu unutmayıp, size tuhaf gelen durumları mutlaka veterinerinize danışın. Sizden daha iyi köpeğinizi tanıyan yoktur.

Pireler ve Keneler

Sıcak günlerde köpeğinizi günlük olarak takip edin. Üzerinde olan kenelerin ve pirelerin günlük incelemesini ihmal etmeyin. Bunun için pire tarağı kullanın ve pirelerden köpeğinizi kurtarın. Gelişen teknoloji ve bilgiyle kene ve pire kontrolü için birçok yeni yöntem ortaya çıkmıştır. Bunun hakkında ve diğer seçenekler hakkında veterinerinizle mutlaka temasa geçin.


Kalpteki Kurtçuklar

bu parazit kalbin içinde yaşar ve sivrisinekler tarafından bir köpekten başka bir köpeğe taşınırlar. Kalp kurtçukları yüzünden oluşan enfeksiyonlar ölümcül olabilmektedir. Her baharda köpeğiniz kalp kurtçuğuna sahip olup olmadığını incelemek için kan testinden geçmelidir. Bu test, erken tanı için çok önemlidir. Sivrisinek mevsimi boyunca ayda bir verilen ilaç köpeğinizi koruyacaktır. Kış ayı boyunca güneye köpeğiniz ile seyahat edecekseniz, gezi esnasında koruyucu ilaçlarla seyahat etmelidir. Daha sıcak olan bazı bölgelerde, veterinerler kalp kurtçuğunu önleyen ilaçların yıl boyunca kullanılması taraftarıdır.

İlaç ve Zehirler

veterinerinizin yazmadığı hiçbir ilacı kendi düşüncenize göre asla kullanmayın. Çünkü köpeğinizin yaşı, cinsi, kilosu ve geçirmiş olduğu her hastalık ilaçlara farklı reaksiyon gösterecektir. Fare zehrini ve diğer zehir çeşitlerini evcil hayvanınızdan uzakta tutunuz. Şüphe uyandıracak bir durumla karşılaşırsanız, mutlaka veterinerinizi arayın. Böylece köpeğinizin zehirli herhangi bir maddeye temas edip etmediğini net olarak öğrenmiş olursunuz.

Kısırlaştırmak ve iğdiş etmek

Dişi köpekler kısırlaştırılmalıdır. Bu da yumurtalıkların alınmasıdır. Ve erkek köpekler de iğdiş edilmelidir. Bu da testislerin alınması ile sağlanır. Elbette 6 aylık olduktan sonra bu işlemler yapılabilir. Olgunlaşmadan önce kısırlaştırma, yaygın ve sık görülen ölümcül hastalık olan göğüs kanseri riskini azaltır. Ayrıca enfeksiyon riskini ortadan kaldırır. Böylece daha yaşlı oldukları dönemde karşı karşıya geldikleri ameliyat riskini ortadan kaldırabiliriz. İğdiş olan erkek köpekler de bazı fıtıklardan, testislerle ve prostatla ilgili hastalık risklerinden kurtulurlar.

Daha fazla önemli bilgi için araştırmalarınızı artırabilir ve veterinerinizi arayabilirsiniz.

Aşı Yaptırmak

- Küçük köpekler birçok aşının birleşimi( beşi bir arada olarak adlandırılırlar) ile ikinci, üçüncü ve dördüncü aylarında ve daha sonra yıllık olarak aşı yapılması gerekmektedir. Bu aşı sayesinde köpeğiniz distemper, hepatit, sıtma, beşinci hastalık ve parainfluenzadan korunmuş olacaktır. Küçük köpeklerin aşı programlarının ise dört aydan önce bitirilmesi mümkün değildir.

- Eğer sizin edindiğiniz köpek dört ya da beş aydan daha büyükse, ona yapılacak olan aşı iki veya üç hafta geçecek şekilde seri olarak yapılır. Ve daha sonraki aşılar da düzenli olarak yılda bir yapılır.

- Küçük köpeklerin aşısı ve sosyalleşmesi aynı zamanlarda yapılmalıdır. Çoğu veteriner ise ilk defa köpek sahibi olan kişilere 8 ile dokuz haftalık köpeklerini sosyalleşme sınıflarına götürmelerini tavsiye ederler. Bu yaşta da en azından ilk seri aşılarını bitirmiş olmaları gerekmektedir. Bu yüzden de köpeğinizin aşılarını önemserken, sosyalleşmesinin onu hırçınlıktan uysallığa nasıl taşıdığını sosyalleşen köpek sahiplerinden bilgi alarak fark edin.