HAVANA BROWN KEDİSİNİ TANIYALIM - KEDİ TÜRLERİ

blog yazısı ekle !

HAVANA BROWN KEDİSİNİ TANIYALIM - KEDİ TÜRLERİ

Havana brown kedileri esrarengiz Siyam diyarından gelen bir başka türdür. Siyam'ın 1350'de kurulmasından 1767'de istilacılar tarafından yakılmasına kadar geçen süre içinde yazılan Cat-Book Poems adlı el yazması kitapta kahverengi kedilerden bahsedilir. Siyam halkı bu kahverengi kedilerin sahiplerini şeytandan koruduğuna inanırdı.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara Veteriner


Kahverengi kedilerin 1800'lü yılların sonunda Siyam'dan (şimdiki Tayland) İngiltere'ye gelen ilk kedi türlerinden olduğu düşünülüyor. İlk kayıtlar bu kedileri parlak kestane kahverengisi kürkleri ve yeşilimsi mavi gözleri ile tasvir eder.

İlk ödülünü 1888'de İngiltere'de alan kahverengi kedi, 1928'de bir kedi şovunda British Siamese Cat Club tarafından en iyi çikolata renkli vücut kategorisinde özel ödüle layık görülür. O zamanların yazarları bu kedileri çikolata renkli Siyam kedileri olarak tasvir eder.

Bir süre sonra ise kahverengi kedilerin mavi renkli göze sahip olmayanları ilgi görmemeye başlar ve Siamese Cat Club türün yetiştiriciliğine verdiği desteği çeker.

1950'li yıllarda kahverengi kediler İngiliz yetiştiriciler tarafından Siyam, yerel shorthair ve Russian blues kedileri ile melezlenmeye başlar. Çikolata rengi geni üzerinde çalışan yetiştiriciler kedinin tekrar beğeni kazanmasını sağlar.

Kedinin Havana brown ismini nasıl aldığına dair iki görüş vardır. İlki, sebebini Havana'daki bir tavşanın renginin bu kedi ile aynı olmasını gösterir. Diğeri ise kedinin renginin Havana tütünü ve Havana purosu ile aynı olmasından dolayı bu ismi aldığını söyler.

İlk Havana brown kedileri Amerika'ya 1950'li yıllarda ulaşır ve 1959'da tür olarak tanımlanır. Havana Brown kedileri sevecen, sessiz, kibar ve oldukça zeki yapıları ile dikkat çeker. Son derece soğukkanlı ve kendinden emin olan bu kediler yeni ortamlarına, sahibine ve ailesine kolaylıkla uyum sağlayabilir. Havana brown kedilerinin fizik ve mental açıdan sağlıklı bir yaşam sürebilmeleri için sahiplerinin kedileri ile ilgilenmesi şarttır. Özellikle sevildiği esnada fiziksel temastan oldukça hoşlanırlar. Bir objenin atılıp geri getirilmesine dayanan oyunları oynamayı oldukça seven Havana brown kedilerini sahipleri genelde ağızlarında bir oyuncak taşırken görür. Evde kaybolan küçük bir eşyanın veya oyuncağın kedinin yatağından çıkma ihtimali oldukça yüksektir.