HAVLAMA VE HIRLAMA SORUNU

blog yazısı ekle !

HAVLAMA VE HIRLAMA SORUNU

Eğer sizin de köpeğiniz kapınıza gelen bir yabancıya havlıyorsa veya gecenin bir saatinde duyduğu bir ses onun uzun uzun hırlamasına neden oluyorsa, Ankara ' da bulunan veteriner hekimler, bu konuda yalnız olmadığınızı ve bunun nedenlerini bilmenizi istiyor.

Çoğu köpek bölgesine giren başka bir hayvan olduğunda, normalde daha önce karşılaşmadıkları veya henüz alışmadıkları durumlarla karşı karşıya kaldıklarında bunu ses çıkararak belli etmek eğilimindedirler. Aynı zamanda sürüsünden uzak olduğu veya ailenin bir üyesinden ayrıldığı zamanlarda da havlamak onlar için bu duruma verdikleri bir tepkidir. Bu durumlar dışında bir kedi gördüğünde, acıktığında veya tedirgin olduğu durumlar da havlaması daha basit bir tepki niteliğini taşır.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara VeterinerHırlamak ise köpeklerin kendilerini bir saldırıya hazırladığı veya korktuğu durumlarda verdikleri bir tepkidir. Ancak bilinmesi gereken, köpekler hırladığında veya havladığında eğer engellenmezlerse bu hareketin doğal karşılandığını kabul ederek her defasında aynı tepkiyi vermeye devam edeceklerdir.

Tabii ki terbiye eğitiminin yetersiz olması dışında, bazı sağlık sorunları yüzünden de köpeğiniz sıkça havlıyor veya hırlıyor olabilir. Özellikle yaşlı hayvanlarda bazı zihin fonksiyonlarının yavaşlaması buna neden olabilir. Yoğun ve sürekli bir havlama durumu ise, köpeğiniz için takıntılı bit duruma dönüşmüşse buna da veteriner hekimler tarafından müdahale edilmesi gerekecektir.

KÖPEĞİNİZİ SOSYALLEŞTİRİN

Köpeğinizi mümkün olduğunca farklı insanlarla ve hayvanlarla olan ortamlarda bulundurun. Mümkün olduğunca yeni çevrelerde bulunmasını sağlayın. Böylece hem size karşı olan ayrı kalma kaygısı azalmış olacak hem de gerektiği durumlarda tek başına da kalmayı başarabilecektir.

HAVLAMA VE HIRLAMA SORUNUNU DÜZELTME

Bu sorunu halledebilmenize yardımcı olacak yöntemleri uygulamaya başlamadan önce, köpeğiniz üzerinde tam bir kontrolünüz olması çok gereklidir. Bir kez bunu sağladıktan sonra size söylenenleri uygulamanız daha etkili olacaktır. Bu yüzden eğer köpeğinizin kontrolünün sizin elinizde olduğundan eminseniz, ilk yapmanız gereken onun sessiz olduğu zamanları ödüllendirmek olacaktır. Bu ödüllendirmeler köpeğinizin sevdiği her şey olabilir. Örneğin, yiyecekler, okşanmak veya en sevdiği oyuncağı. Ayrıca olumsuz davranışları sonrasında çok fazla cezalandırma uygulamamaya özen gösterin, çünkü böyle bir durumda geri tepebilecektir.

Eğitimine önce basit ve kolay kontrol edilebilir durumlarla başlayın, ardından farklı durumları veya koşulları düzeltmeye çalışmanız daha rahat olacaktır. Eğitimler de önemli olan, köpeğinizin havlamayı bıraktığı durumlarda ona gerekli olan ödül davranışını sergileyip, bu halini teşvik etmeniz olmalıdır. Bir diğer taraftan, bu gibi problemlerle başa çıkılabilmesi için, piyasa da bulunan bazı eğitici ürünler de vardır. Bunlar içinde en çok tercih edilen ise havlama tasmalarıdır. Bu tasmalar, köpeğiniz havladığı zaman çıkardığı ses veya titreşimlerle bu durumun önüne geçmeye çalışır. Ancak bu gibi yöntemler tabii ki ileri boyutta seyreden havlama ve hırlama sorunları için geçerli olacaktır.

Eğer sizin de köpeğiniz bu gibi problemler yüzünden, sizi, arkadaşlarınızı veya komşularınızı rahatsız ediyorsa tüm bu yöntemleri deneyebilir ve her zaman Ankara' da bulunan veteriner kliniklerinden yardım alabilirsiniz.