HİMALAYA KEDİSİNİ TANIYALIM - KEDİ TÜRLERİ

blog yazısı ekle !

HİMALAYA KEDİSİNİ TANIYALIM - KEDİ TÜRLERİ

İlk kasti eşleşme 1924 yılında bir İsveçli genetikçi tarafından Siyam ve İran kedileri arasında gerçekleşti. Ancak benekli desenli longhair kedisinin yaratılması 1935'e kadar gerçekleşmedi. 1930'lu yılların başında iki Harvard'lı medikal çalışanı dişi Siyam kedisi ile erkek siyah İran kedisini eşledi. Bu eşlemede amaç yeni bir tür ortaya çıkarmak olmasa da; yavrular siyah ve kısa tüylü olarak dünyaya geldi. Erkek bir Siyam kedisi ile dişi bir İran kedisi ikinci kez eşleştirildi. Yavrularda bu kez de aynı sonuç gözlendi. Bu durum uzun tüy ve renk deseni genlerinin resesif olması dolayısıyla sürpriz değildi.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara Veteriner


İkinci eşleşmeden doğan dişi yavru ile ilk eşleşmeden doğan erkek yavrunun eşleşmesi ile elde edilen Debuntante isimli kedi Siyam kedilerinin vücut tipi, desen rengi ve İran kedisinin uzun tüyüne sahipti. Debuntane bu günkü Himalaya kedisinden daha çok Bali kedisine benziyordu. Bu noktada, Harvard çalışanları genetik hakkında öğrenmek istediklerini elde ettiklerinden eşleşme çalışmalarını sona erdirdi.

Ancak aynı yıl boyunca İngiliz ve Amerikalı tür yetiştiriciler, İran kedisi tüy yapısında ve benekli kürke sahip kedinin oluşturulması için çalışmaya devam ettiler ve nihayet 1950'de Amerikalı yetiştirici Marguerita Goforth tarafından bu kedinin oluşturulması sağlandı. Himalaya kedisinin adı Himalaya tavşanına olan benzerliği nedeni ile konuldu ve tür 1957'de CFA ve ACFA tarafından tanındı.

Himalaya kedileri yetiştiriciler tarafından evde beslenebilecek en ideal kedi türlerinden biri olarak gösteriliyor. Kibar, sakin ve tatlı yapıları ile kedi severlerin beğenisini toplayan Himalaya kedileri oyun oynamaya olan düşkünlükleri ile de bilinir. Buruşturulmuş bir kâğıt parçası veya bir kedi oyuncak ile Himalaya kedileri saatlerce sıkılmadan oynayabilir. Özellikle sahiplerinin de dahil olduğu, objenin atılıp geri getirilmesine dayanan oyunları çok severler.

Sahiplerinin kendileri ile ilgilenmesinden oldukça haz alsalar da bazı kedi türleri gibi sahiplerini asla ilgi göstermeleri için rahatsız etmez, ısrarcı olmazlar. İran kedilerinden daha aktif olsalar da Siyam kedilerinden daha sessiz ve sakindirler.