İLK DEFA KEDİ SAHİPLENECEKLERİN BİLMESİ GEREKEN 10 ÖNEMLİ KONU

blog yazısı ekle !

İLK DEFA KEDİ SAHİPLENECEKLERİN BİLMESİ GEREKEN 10 ÖNEMLİ KONU

Ankara kedi sahiplendirme konusunda Türkiye'de birinci sırada gelmektedir. Bu şehrin arkasından İzmir, İstanbul, Bursa ve Muğla gelmektedir. Kedi sahiplenme konusu aslında oldukça önemli bir konudur. Günümüzde sokaklara baktığımızda çok fazla kedi ve köpek görmekteyiz. Peki bu kedi ve köpeğin nereden geldiği konusunda bir fikriniz var mı?

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri
Ankara VeterinerGünümüzde bilinçli bireyler sayesinde bir çok kişi artık evcil hayvanlarını para ödeyerek almamaktadır. Çünkü bir çok sokak hayvanının kaderi bu para verip sokağa atılmalar yüzünden bu hale gelmektedir. Eğer bir evcil hayvan sahibi evcil hayvanından vazgeçmek zorunda kalırsa da onu sokağa atmak yerine sosyal paylaşım siteleri, internet siteleri ve daha bir çok sosyal platform sayesinde hayvanlarını başka sahiplere ulaştırmaktadırlar.

İlk defa kedi sahipleneceklerin bilmesi gereken 10 önemli konu ise hem kendi hayatları hem de sahiplenecekleri kedinin hayatı ile ilgilidir. Çünkü hiç şüphesiz iki tarafında hayatında köklü değişimler olacaktır.

1-Sahiplendiğiniz kedi ile birlikte yaşamayı göze alabilecek misiniz?

Aslında en önemli sorulardan bir tanesi bu sorudur. Çünkü kediyi sahiplendikten birkaç gün sonra ben bu hayvanı istemiyorum ya da alışamadım diyecekseniz ne kendi düzeninizi ne de sahipleneceğiniz kedinin düzenini bozmayın. Çünkü kediler çok değişken psikolojilere sahiptirler ve hemen psikolojileri bozulabilmektedir.

2-Sahipleneceğiniz kedinin sürekli bir veteriner gideri olduğunu unutmayın.

Kedilerde insanlar gibi hastalanırlar ancak hastalanmasalar dahi sürekli aşıları ve veterinerde kontrolleri olur. Bu durumda maliyetli bir iştir. O yüzden iyi bir araştırma yapmadan kediyi sahiplenmeyin.

3-Gerçekten istediğiniz evcil hayvan kedi mi önce buna karar verin.

Bazı evcil hayvan sahiplenmek isteyen kişilerin en büyük hatası etrafı erkek arkadaşı ya da kız arkadaşı kedi seviyor diye kedi sahiplenmeleridir. Belki de siz kedi değil kuş ya da kaplumbağa bakabilecek birisinizdir.

4-Kedilerin tüylerini dökmelerini göze alarak sahiplenmeyi yapın.

Kedilerde her canlı gibi tüy dökerler ve bu tüyleri toplamakta her zaman olduğu gibi sahibine düşer.

5-Mama seçimini siz değil kediniz yapsın.

Kedinizi petshop gibi mama satılan yerlere götürerek mamaları denettirin ki sonra bu kedi neden bir şey yemiyor diye düşünmeyin.

6-Kediler tuvalet eğitimi vermek aslında kolaydır.

Sahipleneceğiniz kedinize mutlaka tuvalet eğitimi vermelisiniz

7-Kedinize onun evi gibi hissettirecek bir yer yapın.

Kediler evleri gibi hissetleri yerlerde rahat olurlar. Aksi taktirde oldukça gergin ve stresli olurlar.

8-Kedilerde göz bakımı.

Özellikle kedinizi yavru olarak sahiplendiyseniz göz kapanması ve yoğun çapaklanma gibi rahatsızlıklar oluşabilir.

9-Evdeki diğer kişiler ve evcil hayvanlar ile tanıştırmak.

Kedinizin ilk gününde yabancı bir yerde olduğunu unutmayın ve evdeki diğer bireyler ile mutlaka tanıştırarak yabancılığını atmasını sağlayın.

10-Ve son olarak ne olursa olsun kedinizi her zaman sevin.

Kediler sevilmek için doğmuş hayvanlardır. Ev koruması ya da bekçilik zaten onlardan beklenmez. Onların sizlerden bekledikleri onları sevmeniz ve biraz mama olacaktır.