İRAN KEDİSİNİ TANIYALIM - KEDİ TÜRLERİ

blog yazısı ekle !

İRAN KEDİSİNİ TANIYALIM - KEDİ TÜRLERİ

İran kedileri kedi dünyasında uzun bir saltanat sürmüş, dünyanın her yerinde önemli ölçüde rağbet gören ve ilk kedi gösterisinin yapıldığı 1871'den beri de sürekli olarak bu tür gösterilerin en çok beğeni toplayan kedi türlerinden biridir. İran kedileri ortalama 150 yıldır görülse de modern İran ve Ankara türlerini de barındıran uzun tüylü ataları 1500'lü yıllardan beri Avrupa'da görülüyor. Dönemin belgelerine göre İran ve Türkiye'den gelen Roma ve Fenikeli karavanlar İran kedilerinin Avrupa'ya taşınmasını sağladı.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara Veteriner

Araştırmalara göre uzun tüye neden olan resesif gen İran dağlarının soğuk ortamlarında spontane bir mutasyon sonucu ortaya çıktı. 1568 ile 1652 yılları arasında yaşayan Pietro della Valle isimli İtalyan gezginin İran kedisini Avrupa'ya getirilen kişi olduğu düşünülüyor. Gezgin, Pietro della Valle'nin Yolculuğu adlı el yazmasında Ankara ve İran kedilerinden bahsediyor. İran kedilerini gri, uzun tüylü, ipeksi ve gösterişli olarak tasvir eden Valle, bu kedilerin İran'a Portekizliler tarafından Hindistan'dan getirildiğini söylüyor.

Diğer bazı gezginler de Ankara ve İran kedilerini zamanla Fransa ve İngiltere'ye götürdü ve bu kediler özellikle Britanya'da büyük popülerlik kazandı. 1800'lerin sonlarında ise İran kedileri Amerika'ya götürüldü ve burada da kedi türlerinin en rağbet gören ırkı olmayı kısa sürede başardılar.

Enerjik, hareketli bir kedi arayan kişiler için İran kedileri doğru tercih olmayacaktır. İran kedileri son derece durgun ve mülayim kedilerdir. Günlerinin büyük bölümü kanepe üzerinde yatarak, dinlenerek geçirmek başta gelen aktivitelerindendir.

İran kedileri zamanla sahiplerine büyük bir bağlılık ve sevgi geliştirse de öncelikle sahiplerinin onların güvenini ve sevgisini kazanması gerekir. Kendileri ile ilgilenilmesinden, üzerlerine titrenilmesinden oldukça hoşlansalar da bazı kedilerin yaptığı gibi asla ilgi göstermesi için sahibini rahatsız etmez, ısrarcı olmaz.

İran kedilerinin güzel kürkü sık bir bakıma ihtiyaç duyar ve bunun bilinci ile bu kedilerin sahiplenilmesi gerekir. Uzun tüyleri ve sakin, durgun yapıları onların yalnızca evde beslenebilecek kediler arasında yer almasına yol açar.