İSKOÇ (SCOTTISH) FOLD KEDİSİNİ TANIYALIM - KEDİ TÜRLERİ

blog yazısı ekle !

İSKOÇ (SCOTTISH) FOLD KEDİSİNİ TANIYALIM - KEDİ TÜRLERİ

İskoç çoban William Ross 1961 yılında İskoçya'nın Tayside Region bölgesinde, komşusunun çiftliğinde beyaz renkli, kıvrık kulaklı, tuhaf görünümlü bir kedi görür. Görünümü ile oldukça ilgisini çeken kedinin nasıl oraya geldiğini merak eden Ross, kedinin McRaes adlı komşusuna ait olduğunu öğrenir.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara Veteriner


Ross, Susie isimli bu kedinin annesinin normal kulaklı bir beyaz kedi olduğunu öğrenir. Babası bilinmeyen Susie'nin türünün ilk örneği mi olduğu, yoksa babasının da bu türde olmasına rağmen yeni mi keşfedildiği bilinmiyor. Susie'nin daha sonra bir kardeşi de olduğu ortaya çıkar ve onun da kulakları kıvrıktır. Ancak bu kedi bir süre sonra kaçar ve bir daha geri gelmez.

Ross ve karısı Susie'nin bir süre sora doğurduğu iki adet kıvrık kulaklı yavrunun güzelliğinden oldukça etkilenir ve türün yetiştiriciliğini yapmaya karar verir. 1966'da Governing Council of the Cat Fancy'e türün kaydını yaptırmayı başaran çift, kurumun bir süre sonra kaydı iptal etmesi ile hayal kırıklığına uğrar. Kurum iptal sebebi olarak kıvrımlı kulakların bir enfeksiyon, bozukluk, hastalık sonucu oluşmuş olabileceği ihtimalini gösterir. Bunun üzerine İskoç fold kedisini Amerika'ya götüren çift, kedileri 1973 yılında CFA'ya kaydettirmeyi başarır. Kısa bir süre içinde İskoç fold türü Amerika'da büyük bir popülerlik kazanır ve en çok rağbet gören 10 tür arasına yerleşmeyi başarır.

Zeki, tatlı ve yeni ortam ve kişilere kolay adapte olabilen bir karaktere sahip olan İskoç fold kedisi aileden her bireyin kendisi ile ilgilenmesine, zaman geçirmesine izin verse de yalnızca bir kişiye sahiplik bağlılığı geliştirirler. Özellikle sahipleri ile bir objenin atılıp geri getirilmesine dayanan oyunları oynamayı çok seven İskoç fold kedileri bazı besleme ve sağlık bakımı zorluklarına rağmen kedi severler arasında da haklı bir üne sahiptir.

İskoç fold kedilerinin kulaklarının kıvrılmasına sebep olan gen dominant bir yapıdadır. Dolayısıyla bir kedinin İskoç fold kedisi sayılabilmesi için en az bir kulağının mutlaka kıvrımlı bir yapıda olması gerekir.