JAPON BOBTAIL KEDİSİNİ TANIYALIM - KEDİ TÜRLERİ

blog yazısı ekle !

JAPON BOBTAIL KEDİSİNİ TANIYALIM - KEDİ TÜRLERİ

Japon bobtail kedisinin ne zaman ve nerede ortaya çıktığı tam olarak bilinmiyor. Ancak bu türün Uzak Doğu'da en az birkaç yüzyıldır var olduğu ve Japon hikâyelerinde bu kediden bahsedildiği son derece açık. Bilinen hikâyelerinden birinde, adı Maneki-Neko olan kısa kuyruklu dişi bir kedinin yoldan geçen birini patisini ile selamlaması anlatılır. Japonya'da bolluk ve bereket getirdiğine inanılan bu kedinin Tokyo'da bulunan Gotokurji Tapınağı'nda birçok heykeli, resmi vardır.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara Veteriner


Tarihi kayıtlar Japon bobtail(kısa kuyruk) kedisinin oluşumunu açıklayamasa da yerel bir efsaneye göre şömine başında uyuyan bir kedinin kuyruğu şöminenin ateşi ile temas eder. Kuyruğu yanmaya başlayan kedi duyduğu acı ile şehrin sokağında koşmaya başlar ve yanından geçtiği tüm evlere ateşin sıçramasına sebep olur. Ertesi gün tüm şehrin yandığını gören Japon imparatoru bir daha böyle bir olayın yaşanmaması için tüm kedilerin kuyruğunun kesilmesini emreder. Böylece Japon bobtail kedileri meydana gelir.

1900'lü yılların başında dünyanın çeşitli ülkelerine götürülmeye başlanan Japon bobtail kedisi, 1908'de Amerika'ya götürülür. 1968'de Elizabeth Freret isimli tür yetiştiricisinin çalışmaları ile türün popülasyonu artırılır ve bir yıl sonra CFA tarafından tür olarak kabul edilir.

Cana yakın, meraklı, zeki, çevik ve yeni insanlara, durumlara, hayvanlara kolay alışması ile bilinen bobtail kedileri evde beslemek için ideal kedilerdendir. Özellikle evinde başka bir kedisi veya köpeği olan kedi severlerin rahatlıkla tercih edebilecekleri türlerin arasındadır. Sahipleri ile vakit geçirmeyi, günlük aktivitelerinin içinde yer almayı ve ilgi görmeyi oldukça seven bobtail kedileri sahiplerini rahatsız etmeyecek düzeyde enerjik yapıları ile de bilinirler. Sahipleri ile iletişimi de güçlü olan bobtail kedileri, kendilerine söylenen sözlere cevap veriyormuş gibi sesler çıkarırlar. Sahipleri tarafından çoğu zaman şarkı söyledikleri bile zannedilebilir. Kedileri ile yakın bir ilişki kurmak isteyen kişilerin tercih edebileceği türlerin arasında bobtail kedileri de yer alır.

Adını aldığı kısa kuyrukları yaklaşık 10 cm civarında olur ancak bir kuyruğu olduğu rahatlıkla fark edilebilir.