KALİFORNİYA SPANGLED KEDİSİNİ TANIYALIM – KEDİ TÜRLERİ

blog yazısı ekle !

KALİFORNİYA SPANGLED KEDİSİNİ TANIYALIM – KEDİ TÜRLERİ

Kaliforniya spangled kedisi. Çita ve leopar gibi hayvanların da sahip olduğu oldukça güzel benekli bir kürke sahiptir. Kaliforniya spangled kedisinin yetiştiricisi olan Paul Casey adlı fizikçi ve senarist, bu tür ile aklındaki vahşi bakışlı kediyi oluşturmaya çalışmıştır.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara Veteriner

Afrika'da Olduvai Vadisi'nde olduğu sırada Antropolog Dr. Louis Leakey ile tanışan ve ondan bölgedeki son leoparın kaçak avcılar tarafından öldürüldüğünü duyan Casey, halkın mini bir leopar görünümünde bir kediye sahip olması durumunda leoparların korunmasının önemini anlayabileceğini düşündü.

Casey 1970'li yıllarda 11 çeşit kedi türünü kullanarak çalışmalara başladı. İlk olarak Siyam kedisi ile uzun tüylü ve benekli Angora kedisini çiftleştiren Casey, amaçladığı benekli kediyi elde etti. Angora kedisinin yumuşak kürkü sayesinde Siyam kedisinin kaba kürkünü yumuşatmayı başarmış ve beneklerin daha canlı görünmesini sağlamıştı. Casey daha sonra British Shorthair, American Shorthair, man ve habeş kedisini de üreme çalışmalarına dahil etti. Son jenerasyonlara Malaya ve Mısır sokak kedilerini de dahil eden Casey, istediği sert ve vahşi bakışları elde etmeyi başardı.

Casey, 1986'da Spangled kedisini Neiman Marcus yılbaşı kataloğu ile halka tanıttı ve katalogda satış fiyatını 1400 dolar olarak gösterdi. Katalog tilki ve kunduz kürkü satışını da içerdiğinden Casey hayvan hakları savunucuları tarafından büyük tepki gördü. Casey, bu kedilerin kürkleri için satılmadığını anlatmaya çalışsa da bunda pek başarılı olamadı.

Tüm tepkilere rağmen, Casey olağan üstü bir Kaliforniya Spangled kedisi talebi aldı. Böylece hayvanların kürkleri için öldürülmesine karşı başından beri amaçladığı duyarlılığın da gelişmesini sağladı. Kediye olan yoğun ilgi Casey'nin stoklarının da tükenmesine yol açtı ve istenilen popülasyon sağlanamadı. Günümüzde Kaliforniya Spangled kedi saysı yüzler ile ifade edilyor.

Vahşi görünümlerine rağmen Kaliforniya Spangled kedileri oldukça sosyal ve insan sever canlılardır. Enerjik ve atletik yapılarının yanı sıra insanlarla iletişim kurmak için göz hizasında olmayı tercih edebilirler. Güçlü avlanma içgüdülerine sahip olan Kaliforniya Spangled kedileri, hareket eden herhangi bir şeye karşı merak duyabilirler.