KEDİ MAMASI ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER VE BESLENME DÜZENİ TAVSİYELERİ - BESLENME

blog yazısı ekle !

KEDİ MAMASI ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER VE BESLENME DÜZENİ TAVSİYELERİ - BESLENME

Kedilerin beslenme düzenlerini planlarken akılda tutulması gereken en önemli şey insanların ve köpeklerin aksine kedilerin etçil hayvanlar olduğudur. Kedilerin sağlıklı bir vücuda sahip olabilmesi için protein ve yağ açısından zengin bir beslenme düzenine sahip olmaları gerekir. Birçok hayvan sahibi köpeklerin daha çeşitli gıdalarla beslenebilmelerinden ötürü kedilerin de farklı besin kaynakları ile beslenebileceğini düşünür; ancak bu yanlış bilgileri kedilerinin sağlığını tehlikeye atmalarına sebep olur.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara Veteriner

Kedi maması alırken dikkat edilebilecek en önemli nokta mamanın AAFCO ve FEDIAF'ın belirlediği besin değeri limitlerine uygunluğudur. Bu kurumlar kedi ve köpeklerin sağlıklı bir şekilde beslenebilmeleri, temel besin gereksinimlerini karşılayabilmeleri için gerekli olan limitleri belirliyor ve mama üreten firmalara bu limitleri göz önünde bulundurmalarını tavsiye ediyor. Dolayısıyla alınacak mamanın AAFCO ve FEDIAF'ın belirlediği değerlere uygun olması, mama seçerken daha doğru bir karar verilmesini sağlayabilir. Aynı zamanda veteriner klinikleri ile iletişime geçilmesi ve tavsiye alınması da kediler için doğru mamayı seçmeyi sağlayacaktır.

Bir mamanın ideal değerlere sahip olması, ne yazık ki kedilerin mamayı seveceğini garanti etmiyor. Kedinin mamayı sevmemesi ve sindirim sorunları yaşaması ihtimalleri göz önünde bulundurulmalı, böyle bir ihtimale karşı birkaç çeşit farklı marka önceden araştırılmalı.

Beslenme zamanı, porsiyon büyüklüğü ve atıştırmalıklar

Kedilerin beslenme miktarı yaşlarına, kilolarına, hareketlilik oranlarına ve kısırlaştırılma durumuna göre değişiklik gösterebilir. Dolayısıyla daha doğru bir karar için veterinerlerin yapacağı muayene ve değerlendirmeler sonucu bir beslenme düzeni ve kalori miktarı belirlemek daha doğru olacaktır.

Atıştırmalık gıdalar kedilerin beslenme düzeninde çok az yer tutmalı ve sık verilmemeli. Kediler, köpekler gibi evcil hayvanlara göre çok daha az miktarda beslenir. Bazı hayvan sahipleri ise veterinerden ideal beslenme düzeni hakkında yeterince bilgi almıyor ve kedisini beslerken doymayacağını düşünerek daha fazla mama ve atıştırmalık gıda verebiliyor. Bu da kedilerde yağlanma ve obezliğe kadar istenmeyen sonuçlara yol açabiliyor. Bu tür sorunlar ile karşılaşmamak için veterinerin önerdiği beslenme düzenine mutlaka sadık kalınmalı ve hayvanın sağlığı tehlikeye atılmamalı.