KEDİ SAHİPLENMEDEN ÖNCE BİLİNMESİ GEREK 33 ŞEY - KEDİ SAHİPLENME

blog yazısı ekle !

KEDİ SAHİPLENMEDEN ÖNCE BİLİNMESİ GEREK 33 ŞEY - KEDİ SAHİPLENME

1. Kedilerin ortalama yaşam süresi 13 ile 17 yıl arasında değişir ancak 20 yıl üzeri yaşayan kediler de yaygın olarak görülür. Dolayısıyla bir kedi sahiplenmenin ömür boyu geçerliliği bulunan bir sözleşme imzalamak gibi olduğu unutulmamalı.

2. Kedilerin tırnakları kesinlikle sökülmemeli. Böyle bir cerrahi işlem kedinin ayak parmaklarının sakat kalmasına yol açabilir ve kedinin olağan üstü bir acı çekmesine neden olabilir. Dolayısıyla kedinin tırnaklarının uzunluğunu düzenli olarak kontrol etmek ve belirli zaman aralıkları ile veteriner kliniklerinde kestirmek daha doğru ve sorumlu bir davranış olacaktır.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara Veteriner

3. Kedi popülasyonundaki önlenemez artış hem hayvanlar hem de sosyal yaşam için bir sorun teşkil ediyor. Kediler yılda 3 kez doğum yapabilir. Dolayısıyla sahiplenilen kedinin mutlaka kısırlaştırılması gerekir. Böylelikle kedinin daha sağlıklı ve uzun bir yaşam sürmesi de sağlanabilir. Kısırlaştırılmamış dişi kediler göğüs kanseri ve piyometra gibi hastalıklara yakalanmaya daha yatkındır.

4. Sahiplenilen kedi eve getirilmeden önce gerekli tüm malzemeler evde hazır bulunmalı. Kedi maması, su tası, oyuncaklar, fırça, tırnak makası, tarak, tasma, kedi kumu ve rahat bir yatak bunlardan bazılarıdır.

5. Kedilerin bir yerleri tırmalaması, çizmesi genellikle tırnaklarının yenilenmesini sağlamak içindir ve kediler için yapılması doğal ve gerekli davranışlardandır. Dolayısıyla kedinin tırmalayabilmesi için bir tırmalama tahtası edinmek gerekir.

6. Kedinin tırnaklarının her iki ya da üç haftada bir kesilmesi gerekir. Böylece istemeden de olsa sahibine ve mobilyalara zarar vermesinin önüne geçilebilir.

7. Kedinin eve ve aile bireylerine alışması 1 ile 2 hafta arasında değişebilir. Dolayısıyla bu süreçte kedinin kendisini rahat hissetmesini sağlamaya yardımcı olmak, onunla ilgilenmek ve sevgi göstermek sürecin daha kolay atlatılmasını sağlayabilir.

8. Kedi için sessiz ve ona özel bir oda ayarlamak oldukça önemli. Kedinin sakin, sessiz zaman geçirebileceği ve yalnız kalabileceği anlara da ihtiyacı olabileceği unutulmamalı.

9. Evde başka hayvanlar varsa kedinin bu hayvanlara alışmasının zaman alabileceği göz önünde tutulmalı. Kedi ile diğer hayvanları tanıştırırken ve birbirleri ile zaman geçirmeleri sağlanırken mekan olarak kediye ayrılan bölgenin, odanın seçilmesi gerekir.

10. Tüm kediler kedi kumuna ihtiyaç duyar. Kedi kumunun sessiz ve kedinin kolaylıkla ulaşabileceği bir alanda bulunması gerekir. Kedi kumunun bulunduğu yerin de mümkün olduğunca değiştirilmemesi gerekir. Eğer ev iki veya daha fazla katlı ise kedi kumunun her katta bulunmasında fayda var.

11. Kediler dağınık kumları kullanmayı tercih etmezler ve rahatsızlık duyarlar. Dolayısıyla kumun düzenli olarak her gün düzenlenmesi, haftada bir temizlenerek dezenfekte edilmesi büyük önem taşıyor. Eğer topaklanan bir kedi kumu kullanılıyorsa temizleme işlemi daha uzun zaman aralıkları ile yapılabilir. Kedi kumu temizlenirken kesinlikle amonyak, deodorant ve limon gibi herhangi bir koku kullanılmamalı.

12. Kedi kumunun aynı marka kullanılması, beslenmesinin her gün aynı saatlerde sağlanması kedi için faydalı olacaktır.

13. Kedinin yemediği yemek artıklarının 30 dakikanın ardından önünden kaldırılması gerekir. Bu besin kedinin kuru maması ise daha sonra tekrar verilmek üzere saklanabilir.

14. Bazı ev bitkileri kedi için zararlı olabilir. Dolayısıyla veterinerler ile bilgi alışverişinde bulunarak bu tehlikeye karşı gerekli önlemlerin alınması gerekir.

15. Üzüm, kuru üzüm, avokado ve çiğ et kediler için zararlı besinler arasındadır. Dolayısıyla kedinin sağlığını tehlikeye atmamak için kedilere zararlı olabilecek gıdaları iyi araştırmak ve veterinere danışmak gerekiyor.

16. Çoğu kedinin laktoz toleransı bulunur ve kediye süt verilmesi midesini rahatsız edebilir.

17. Kediler genellikle temiz hayvanlardır ancak düzenli olarak tüylerinin taranması, tüy dökme miktarlarının da azalmasını sağlayacaktır.

18. Miyavlamak, iki kedi arasında genellikle nadir olarak görülür. Bu sebeple kedi miyavladığında dikkat edilmeli; çünkü bu şekilde sahibine sesleniyor ve bir şey anlatmaya çalışıyor olabilir.

19. Kedinin kulağının temiz tutulması için veterinerden mutlaka kullanılacak aparat ve yöntem ile ilgili tavsiye alınmalı ve düzenli olarak kulak kiri temizlenmeli.

20. Kedilerin dişlerini fırçalamak zor bir görev olsa da mümkün olduğunca sık bir şekilde fırçalanması sağlanmalı. Bu şekilde kedinin dişlerini temiz ve beyaz tutmak, bakteri ve hastalık oluşumunu önlemek mümkün olur.

21. Kedilerin ayakları oldukça hassastır ve fazla sıcaktan veya soğuktan korunması gerekir.

22. Kedilerin gözlerini temiz tutmak da dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alıyor. Nemli bir pamuk yumağı ile göz ve çevresi temizlenebilir. Göz temizliğini sağlamak için veterinerden tavsiye almak da doğru bir şekilde yapılacak göz temizliği için faydalı olacaktır.

23. Su, kedi için en önemli besin kaynağıdır. Suyun her zaman kedinin ulaşabileceği bölgede tutulması gerekir. Bunun yanında kediler elbette karbonhidrat, yağ, protein, vitamin ve mineral gibi kaynaklara da ihtiyaç duyar. Dolayısıyla kedi mamasına karar verirken bu kaynaklar yönünden zengin besin mamaları tercih edilmeli, en doğru karar için veterinerlere danışılmalı.

24. Kedilerin sahipleri olmadan ve tasmasız olarak dışarıda bulunmaması gerekir. Aksi halde kedi soğuk algınlığı kapabilir, araba çarpması gibi kazalara maruz kalabilir, diğer hayvanlar tarafından saldırıya uğrayabilir veya parazit kapabilir. Kedi dışarı çıkarıldığında mutlaka tasma kullanılmalıdır.

25. Pire ve kenelere karşı kedinin düzenli olarak veteriner kliniklerinde kontrol edilmesi gerekir.

26. Kediye uygulanması gereken aşılar ile ilgili veterinerden bilgi alınması gerekir.

27. Kedilerin ürolojik problemleri ile ilgili bilgi sahibi olmak gerekir. Hem erkek hem dişi kediler idrar yolu iltihabına yakalanabilir. İdrarda kanama, acılı ve zor bir idrar yapımı bu hastalığın belirtilerindendir.

28. Küçük bir tüyo: Kedi mamasını yemek istemiyorsa, mamayı sıcak bir suya bulamak yemesini sağlayabilir.

29. Avrupa'da oldukça yaygın olan hayvanlara mikroçip takılması kediye de uygulanabilir ve kaybolma tehlikesi engellenebilir.

30. Kediler oyuncaklar ile oynamayı oldukça sever, birçok oyuncak alarak onları mutlu etmek mümkün.

31. Kedilerin sık yıkanması gerekmese de yıkanacağı zamanlar ılık bir su ve kedi şampuanı kullanılması gerekir.

32. ASPCA'ya göre kedilerin yıllık bakım tutarı 600 dolara ulaşabiliyor. Hayvan beslemenin masraflı bir şey olduğu unutulmamalı.

33. Herhangi bir olumsuz duruma karşı, 24 saat açık bir veteriner kliniği araştırmak ve iletişim bilgilerine sahip olmak kedinin sağlığını korumak için faydalı olacaktır.