KEDİ SAHİPLERİNİN SIK SORDUĞU SORULAR (1) – KEDİ SAHİPLENME

blog yazısı ekle !

KEDİ SAHİPLERİNİN SIK SORDUĞU SORULAR (1) – KEDİ SAHİPLENME

Tüm evcil hayvanlarda olduğu kedi sahiplenirken de öncesinde yeterince araştırma yapmak ve bilinçlenmek gerekiyor. Kedi sahiplenmeyi düşünenlerin veya kedisi olanların veterinerlere sık sorduğu soruların bazılarına göz atalım:

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara Veteriner


Kedimi vejeteryan şekilde besleyebilir miyim?

Vejeteryan olan bazı kedi sahipleri, kedilerini de bu şekilde beslemeyi düşünebiliyor. Ancak kendi beslenme alışkanlıklarını hayvanlara da benimsetmeyi düşünen vejeteryanların kedi yerine yerine tavşan sahiplenmesinde fayda var. Her şeyden önce kediler etçil hayvanlardır ve sağlıklı bir yaşam sürebilmeleri için mutlaka proteine ve et içindeki diğer besin kaynaklarına ihtiyaç duyarlar. Bunun haricinde, mamalarından almaları gereken tad ve koku da et kaynaklarına benzer olmalıdır. Dolayısıyla etçil bir canlıyı yalnızca sebze çeşitleri ile beslemek, hayvanın sağlığını bilerek ve isteyerek tehlikeye atmak anlamına gelir.

Avlanmayan bir kedi türü var mıdır?

Kedilerin dışarıda avlanmasını çoğu kedi sahibi istemez. Kimi kuş ve diğer canlıların hayatta kalmaları için, kimi kedinin sağlığına zararlı olabileceğini düşündüğü için, kimi ise evinde ölmüş hayvan kalıntılarını görmek istemediği için kedilerinin avlanmasından hoşnut değildir. Kediyi evin içinde beslemek, dışarı çıkarıldığında ise yalnızca kucakta veya tasmalı bir şekilde gezdirmek bunu önlemenin yolları olabilir. Ancak her kedinin içinde içgüdüsel olarak avlanma isteği vardır ve bunu engellenmenin bir yolu yoktur. Kedi kendi için uygun bir hedef belirlediği an içgüdüsel olarak hedefini avlamaya çalışır.

Kedimi sürekli olarak evde tutmamın bir sakıncası var mı?

Kediler köpeklere göre dışarı çıkma, yürüyüş ve egzersiz yapma ihtiyacını pek hissetmese de her kedinin elbette dışarı çıkarılması gerekir. Kedi dışarı çıkarıldığında avlanma teşebbüsünde bulunabilir; ancak bunun kedinin en doğal ve olması gereken davranışı olduğu unutulmamalı. Kedinin normal davranışlarını sergileyebilmesi fiziksel ve mental açıdan daha sağlıklı olmasını sağlar.

Evde kedi beslemenin bebekler veya çocuklar için bir sakıncası var mı?

Yeni bebek sahibi olmuş veya çocukları olan ailelerin kedi sahibi olmasında hiçbir sakınca bulunmuyor. Aksine, evde bir kedi ile büyüyen çocuklar başka canlılara saygı duyma, hayvan sevgisi kazanma gibi birçok pozitif davranış biçimi geliştirebilir.