KEDİ SAHİPLERİNİN SIK SORDUĞU SORULAR (3) – KEDİ SAHİPLENME

blog yazısı ekle !

KEDİ SAHİPLERİNİN SIK SORDUĞU SORULAR (3) – KEDİ SAHİPLENME

Köpeğim varken kedi sahiplenebilir miyim?

Her köpek türü kediler ile iyi anlaşamasa da; gerekli eğitimin verilmesi ve kedi ile köpeğin doğru bir şekilde birbirleri ile tanıştırılması durumunda, köpek sahibi olmanın kedi sahiplenmeyi engelleyici bir yönü bulunmuyor. Evde köpek bulunurken kedi de sahiplenmeden önce köpeğe evdeki liderin sahibi olduğunun, köpeğin onun komutlarına göre davranması gerektiğinin öğretilmiş olması gerekir. Kedi ile köpeği tanıştırırken ise köpeğe bir tasma takılması ve sahibi tarafından dikkatli şekilde tutulması, köpeğin asabi davranışlar göstermesi durumunda onu yatıştıracak sözlerin söylenmesi tanıştırma esnasında yapılması gerekenlerdendir. İki hayvan da birbirine karşı sakin tavırlar sergilemeden tedbiri elden bırakmamak gerekir.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara Veteriner


Aynı anda kaç kedi sahiplenebilirim?

Kedi sahibinin yaşam tarzının, karakterinin ve maddi durumunun çok sayıda kedi sahiplenmeye elverişli olması durumunda birden çok sayıda kedinin sahiplenilmesinde herhangi bir mahsur yoktur. Kediler boyutları ve bakımlarının görece kolaylığından ötürü birden çok sayıda ve kolay bir şekilde beslenilebilir.

Kediler birbirleri ile ilk dönemlerde anlaşamasa da zamanla beraber yaşamaya alışabilir. Kedilere kendi alanlarını oluşturabilecek ölçüde yer verilmesi durumunda birbirleri ile anlaşamasalar bile birlikte sorunsuz yaşamaları sağlanabilir.

Evde birbirleri ile sorunsuz yaşayan iki kedi varsa ve üçüncüsü sahiplenilmek isteniyorsa; bu kararı iyi düşünmekte fayda var. Yeni kedinin karakteristik özellikleirne bağlı olmak ile birlikte, evde var olan kedilerin bile birbirleri ile olan ilişkisi bozulabilir ve kediler arasıda huzursuzluk baş gösterebilir. Aynı zamanda, stresli ve korkmuş kedilerin ev içinde herhangi bir yerde idrarını ve dışkısını yapabileceği de unutulmamalı.

Kedi beslemenin maliyeti nedir?

Kedi beslemek aşı, kısırlaştırma, sağlık kontrolleri, mama ve evde kullanılacak eşyalar ile birlikte kedi sahipleri için masraflı olabiliyor. Yetişkin bir kedi sahipleniliyorsa daha önce kısırlaştırılmış ve aşıları tamamlanmış olabilir; bu da masrafları düşürecektir. Ancak bunların dışında düzenli mama alımı, pire kene ve kurtlara karşı uygulanacak tedaviler ve düzenli sağlık kontrollerinin getireceği maliyetler mutlaka kedi sahiplenilmeden önce hesaba katılmalı.