KEDİLER

blog yazısı ekle !

KEDİLER

Şimdi! Kedilerin gerçekten kedilerle iletişim kurduğu hakkındaki Kanıt

Köpekler kadar kediler de evcil hayvan olarak popülerdir.

Kediler sizin egzersiz yapmanızı sağlamasalar da, kedilerin de kan basıncını düşürdüğünü ve stresi azalttığını gösteren araştırmalar vardır.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara Veteriner


Bazı anne babalar kedilerin çocuklar üzerinde acıma ve kibar olma gibi değerleri öğrettiklerini keşfetmişlerdir. Çoğu köpek de ev sahiplerinin hareket etmesini sağlamaktadır. Aslında, birçok köpek etkileşim kurmak ister.

Diğer taraftan kediler istemezler. Eğer çocuk kediye sert bir şekilde veya saldırgan bir şekilde davranırsa, kedi odadan kaçar ve sahibiyle etkileşimi keser. Bu yüzden de çocuklar kedilerle nasıl iletişim kuracaklarını bilirler ve daha kibar olmak için özen gösterirler.

İnsanlar ve kediler birbirleriyle iletişim kurabilirler mi?

Doktor Turner'a göre her kedinin kendine has bir iletişim şekli vardır. Çünkü her cins kedinin kendine özgü özellikleri vardır.

Bazı kediler ayağınıza sürtünmeyi ya da kafalarını ayağınıza sürtmeyi severler.

Bazı kediler oturup size bakarlar ve diğerleri sadece başlarını sallarlar.

Birçok kedi de iletişim yöntemi olarak ses çıkarırlar. Zemini tırmalarlar ve ön patileri ile size ulaşmaya çalışırlar. Yaptıkları bu hareketlerle aslında hepsi size bir mesaj vermeye çalışırlar.

Neden kediler mükemmel evcil hayvan olabilirler?

Bazı kedi sahipleri kedileriyle fazlasıyla etkileşim halinde bulunurlar. Diğerleri de zamanlarını kedilerine adamazlar ya da daha az etkileşimde bulunmayı tercih ederler. Küçük kediler insan hayatına oldukça kolay bir şekilde adapte olurlar ve sahiplerinin düzenine ayak uydurabilirler. Bunu şikayetsiz gerçekleştirirler ve onların bağımsız kendilerine yeten tarzları sayesinde köpekler ile geçirilen zaman kadar ilgi beklemezler.

Doktor Turner'ın yaptığı çalışmaya göre kediler sahipleri onlara uydukları kadar onlara uyarlar. Eğer sahipleri kedilerin isteklerini karşılamazlarsa, onlar da aynı şekilde sahiplerine ayak uydurmazlar. Bu yüzden de bu durum hayatımızdaki ilişkilerle doğru orantı gösterir. Ne kadar verirseniz o kadar alırsınız.

Etrafınızda bir kedi olması sizi daha iyi hissettirir

Yapılan araştırmaya göre kediler mutsuz olan insanlarla etkileşime girerler. Aynı zamanda sahibi mutsuz ya da endişeli olursa bunu algılarlar. Bu yüzden de iletişim kurmaya çalışırlar. Böylece size miyavlarlar ya da size daha saldırgan bir şekilde sürtünebilirler.

Bu güçlü tepki kedi sahipleri için açık bir durumdur. Bu durumda kedinizin sizin iyi hissetmediğini anladığını ve sizin durumunuzu düzeltmek için çaba harcadığını gösterir.

Doktor Turner'ın yapmış olduğu çalışmada, kedilerin moral düzeltmek konusunda başarılı olduğunu göstermiştir. Bu araştırmadan da çıkarılacağı gibi kediler bizim daha iyi hissetmemizi sağlarlar ve ayrıca kaygı, depresyon ve korkularımızdan kurtulmamızı kolaylaştırırlar. Bu da kedilerin, sahiplerin kötü ruh halini kurdukları etkileşimle azalttıklarını göstermiştir. Bu sadece kedi sahipleri ile yapılan araştırma sonucunda elde edilmiştir. 2007'de yapılan bir araştırmaya göre, kediler sahiplerine tıpkı bebeklerin anne babasına bağlandığı şekilde bağlanırlar. Sahipleri onlarla aynı odadaysa, kediler daha fazla rahat olurlar ve aşina olmadıkları çevreyi keşfedebilirler.