KEDİLER İLGİYE NE KADAR İHTİYAÇ DUYAR? – KEDİ SAHİPLENDİRME

blog yazısı ekle !

KEDİLER İLGİYE NE KADAR İHTİYAÇ DUYAR? – KEDİ SAHİPLENDİRME

Tüm hayvanlar gibi kediler de elbette sevgiye, ilgi ve alakaya ihtiyaç duyar. Ancak köpeklerin aksine, kedilerdeki ilgi ihtiyacı çok fazla değildir. İlginin yanında yürüyüş ve egzersiz gibi ihtiyaçları da görece daha azdır. Sahiplerinin yoğun bir iş hayatına sahip olması, evde yeterince vakit geçirememeleri ve kedileri ile ilgilenememeleri, kediler için köpeklerde olduğu kadar sorun yaratmaz. Kediler daha bağımsız, daha yalnız yaşayabilir; daha küçük evlere uyum sağlayabilir. Kedilerin bu özellikleri; yoğun bir yaşantıya sahip, eve sadece uyumak ve dinlenmek için gelen bireylerin kedi sahiplenmeyi neden daha çok tercih ettiğini de açıklıyor.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara Veteriner


Elbette kedisi ile çok yakın bir ilişki kurmak, onunla bol vakit geçirmek ve kedisinin de kendisi iyi bir iletişim kurmasını isteyen kişiler de olabiliyor. Ancak odaya her girdiğinde kedisinin kendisinden gizlendiğini, uzaklaştığını gören kişiler için bu durum hayal kırıklığı yaratabiliyor. Kedisi ile yakın bir ilişki kurmak isteyen isteyen kişilerin safkan türleri sahiplenmeyi tercih etmesi daha doğru bir karar olacaktır. Ancak, bu tür kediler sahiplenip, kedi ile yeterince ilgilenilmemesinin kedinin mental sağlığına zarar verebileceği de unutulmamalı.

Bazı kediler bulundukları evin sakin, herhangi bir beklenmeyen olayın gerçekleşmediği, fazla ziyaretçisi olmayan, başka bir hayvanın bulunmadığı, sahibinin kendisi ile fazlası ile ilgilendiği bir yer olmasını isterken; bazıları daha hareketli bir yaşam tarzının olduğu, sahibinin kendisi ile çok meşgul olmadığı evlerde daha mutlu olabiliyor.

İran kedileri ilgi ve bakım isteyen kedi türleri için ideal bir örnek oluşturuyor. Her gün düzenli bakım yapamayacak, evde çok bulunmayan kişilerin İran kedilerini sahiplenmesi doğru bir karar değil. Uzun ve sık tüyleri ile bilinen İran kedilerinin çok tüy döktüğü de hesaba katılırsa, temizlik konusunda hassas olan kişilerin de İran kedisi sahiplenirken bir kez daha düşünmesinde fayda var.

Kısa tüylü kedilerin bakımı ise uzun tüylü kedilere göre çok daha kolaydır ve bu kediler tüylerinin temizliği konusunda çok hassas olduğundan kendileri gerekli bakımı zaten uygular.