KEDİLER SARILMAKTAN HOŞLANIR MI?

blog yazısı ekle !

KEDİLER SARILMAKTAN HOŞLANIR MI?

Eğer siz de benim gibi düşünüyorsanız, kedinizi kucaklamaya çalışmanın boş bir egzersizden ibaret olduğunun farkındasınızdır. Dahası, bütün bu solumalar, kıvranmalar ve kedinizin gözlerinde ki size acı veren bakışlar sonunda, "en iyisi onu bir daha kucağıma almayım" dedirten bir ruh haline sahip olmanızdır.

Acaba bütün kediler için durum aynı mıdır? Yoksa gerçekten kucaklanmaktan hoşlanan kediler var mıdır? Veteriner hekimlerimize bu soruları yönelik ve cevaplarını da sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara Veteriner

GERÇEKTEN SARILMAKTAN HOŞLANAN KEDİLER VAR MIDIR?

Elbette, pek çok kedi ve hatta bazı belirli türler ilgiye ve sevgiye son derce sıcak karşılık verir ve kucağınızdan neredeyse hiç ayrılmak istemez. Özellikle Burmese, Ragdoll ve La Perm cinsi kediler bu gruba girmektedir. Hatta diğer kedi türleri ile karşılaştırıldığında insanlarla daha sıkı bağlar kurdukları da tespit edilmiştir.

KEDİNİZİN SARILMAKTAN HOŞLANDIĞINI NASIL ANLAYABİLİRSİNİZ?

Öncelikle şunu bilinmesi lazım ki, elbette kediniz sizi görünce kaçmaya çalışmayacaktır. Ancak bazı durumlarda kucağınıza alınmak istemiyorsa, bazı sesler de çıkararak bunu belli edebilir. Ayrıca kucağınızda olmaktan keyif alacağı anlarının da olduğunu ve böyle zamanlarda da sesler çıkararak bunu belli edeceğini unutmamanız gerekir.

BİR KEDİYİ EN DOĞRU ŞEKİLDE KUCAKLAMANIN YOLU NEDİR?

Her şeyden önce kedinize arkadan veya önden sinsice yaklaşmayın. Ayrıca yemek yerken veya uyuklarken de onu kucağınıza almaya çalışmak hüsranla sonuçlanması muhtemel bir eylem olacaktır. Kedinizi kucağınıza almadan önce onu sevmek ve dokunmak nasıl bir havada olduğunu anlamak için en iyi yoldur. Bu sayede kucağınıza gelip gelmeyeceğini rahatlıkla anlayabilirsiniz. Ayrıca kucağınıza almaya karar verdikten sonra mümkün olduğunca nazik davranmaya özen gösterin ve kendisini rahatsız hissedip sizden uzaklaşmak isterse onu serbest bırakın.

Ayrıca pek çok kedi türü için onların sahiplerine yanaştığı zamanlarda sevilmeleri ve kucaklanmaları önemlidir. Böyle zamanlarda onunla daha rahat bir ilişki kurabilir ve kucağınıza alabilirsiniz. Hatta bu sayede onun size gelmesini teşvik ederek, daha önceleri kucaklamakta sıkıntı yaşadığınız kedinizi de sevebilirsiniz.

Son olarak elbette önemli olan kedinizi ne zaman serbest bırakacağınızı bilmenizdir. Belki ilk başlarda kısa süreli bir sarılma veya kucaklama iyi gidiyor gibi görünebilir fakat kendisini çekmeye ve sizden uzaklaşmaya çalıştığı anda onu rahat bırakmayı bilmelisiniz.