KEDİLERİ NİÇİN BU KADAR UYKUCUDUR

blog yazısı ekle !

KEDİLERİ NİÇİN BU KADAR UYKUCUDUR

Kediler, günde ortalama 15 saat uyuyan canlılardır. Hatta bazıları 24 saatlik periyot içerisinde 20 saati de bulabilir. Bu durum da tabi ki kedilerin niçin bu kadar çok uyudukları sorusunu akıllara getirir.

Öncelikli olarak bilinmesi gereken şey kedilerin en fazla gün batımı ile gün doğumu arasında aktif olduklarıdır. Bu yüzden de gündüz vakitlerinde uyumayı tercih ederler. Alacakaranlık çökmeye başladığında tekrar harekete geçerler. Özellikle bu durum ilk kez kedi sahibi olan kişileri daha da şaşırtır. Çünkü evinize yeni getirdiğiniz bir kedi siz uyuduğunuz zamanlarda evi keşfetmeye çıkacak, siz kahvaltınızı yapıp güne başlamaya hazır olduğunuz andan itibaren de onu bir köşede uyuyorken bulacaksınız.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara Veteriner


Diğer bir taraftan kedilerin birer avcı içgüdüsüne sahip olduklarını da unutmamak gerekir. Bu da onların kovalamaya ve avlanmaya yatkın olduklarını gösterir. Bu yüzden de geceleri bu iş için en iyi zamandır. Zaten aynı düzene büyük kediler olarak tabir edilen aslanlar ve kaplanlar da dâhildirler. Evimizde beslediğimiz kediler de her ne kadar evcilleştirilmiş olsalar da aynı içgüdüyü hala taşımakta ve buna göre yaşamlarını düzenlemektedirler. Bunun en güzel örneğini de kedilerin oyun oynadığı anlarda görebilirsiniz. Çünkü bu anlarda bile karanlık veya gölge yerlerde saklanıp birilerini veya bir şeyleri takip ettiğini görebilirsiniz. Tüm bunlara bağlı olarak da kedinizin enerjisini koruması gerekir. Çünkü avlanmaya müsait bir yetiştirme imkânınız olsa da veya sırf evde oyun oynamak için olsa bile enerji gerekir ve kedinizin bu enerjiyi depolayıp iyi kullanması lazımdır.

Tıpkı insanlarda olduğu gibi kediler de uyudukları süre boyunca derin uyku veya hafif uyku süreçlerinden geçebilirler. Hatta eğer hafif bir uykudaysa, vücudunu da her an zıplayıp harekete geçebileceği veya kendini savunmaya alabileceği bir pozisyonda tutar.

Derin uykuda ise kedilerin hızlı beyin aktiviteleri gerçekleştirdiği gözlemlenmiştir. Derin uyku hali yaklaşık 5 dakika sürmekte ve bu süre sonunda yeniden hafif uykuya geçmektedir. Böylece bu düzen kedi uyanana kadar devam etmektedir. Ayrıca yaşlı kedilerin genç kedilerden daha fazla uyuduğunun da bilinmesi gerekir.

Hiç şüphesiz ki, kediler de biz insanlar gibi hava koşullarından etkilenen canlılardır. Hatta kediler bundan daha da çok etkileniyor olabilir, çünkü özellikle havanın soğuk veya kapalı olduğu günlerde içgüdülerine karşı koyamayacak ve bir yandan esneyip bir yandan da uykusuna devam edecektir.

Bahsedildiği gibi kediler alacakaranlığa karşı duyarlı hayvanlardır bu nedenle de gün batımında ve gün doğumunda daha aktif olmayı tercih edeceklerdir. Gündüz vakitlerinde ve gece karanlığında uyuyacaklardır. Elbette yavru kediler enerjilerinin daha yüksek olması sebebiyle akşam vakitlerinde de daha hareketli olacaklardır fakat kediler uyumlu hayvanlardır ve özellikle sevdikleri ile yani sizinle daha çok vakit geçirebilmek için uyku düzenlerini buna göre esnetebileceklerdir.