KEDİLERİN İSTENMEYEN DAVRANIŞLARI NASIL ENGELLENİR? – KEDİ EĞİTİMİ

blog yazısı ekle !

KEDİLERİN İSTENMEYEN DAVRANIŞLARI NASIL ENGELLENİR? – KEDİ EĞİTİMİ

Kedilerin istemediğimiz davranışlarını değiştirmesini sağlamak, onları eğitmek köpekler gibi diğer evcil hayvanlara göre daha zordur. Ancak, evlerimizi ve diğer yaşam alanlarımızı paylaştığımız dostlarımızın sergilediği olumsuz davranışları çözüme kavuşturmak hem onun hem de sahiplerinin birlikte geçirdiği zamanı daha güzel ve kıymetli kılacaktır.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara Veteriner

Cezalandırmaktan kaçının

Hiçbir hayvan sahibi kendine yakıştıramasa da birçok kişi, evcil hayvanını gerek sözel gerek fiziksel şiddet uygulayarak eğitmeye çalışıyor. Mobilyasının çizildiğini, işaretlemek için üzerine idrar yapıldığını veya kum yerine halının kullanıldığını görmek elbette ki kedi sahipleri için istedikleri bir durum değil. Ancak, kedilerin davranışlarını onlara bağırarak ya da vurarak değiştirmeye çalışmak kediler üzerinde tamamen zıt bir etki gösterir. Böyle bir durumda kediler sahiplerinden veya etrafındaki objelerden korkar, oyun istekleri önemli ölçüde azalır, daha agresif davranışlar göstererek ısırmaya veya tırmalamaya daha yatkın olur. Aynı zamanda, cezalandırmanın süreklilik kazanması durumunda, kediler sahiplerinin onları görmediği ve cezalandıramayacağı anlarda aynı olumsuz davranışları sergilemeye daha yatkın ve istekli olurlar.

Anlık çözüm sağlamak amacıyla başvurulacak bu tür yöntemler kedilerin olumsuz davranışlarını bırakmasını kesinlikle engellemez. Bunun yerine uygulanabilecek birçok yöntem mevcut:

Kedilerin istenmeyen alanlara girmesini önlemek için bu alanlara yapışkan kağıtlar, alüminyum folyolar veya plastik halılar serilebilir. Kediler genellikle bu tür alanlar üzerinde yürümeyi sevmediğinden, bu alanların kedi tarafından kullanılması engellenebilir.

Kokular da kedilerin istenmeyen davranışlarını engellemek için kullanılabilir. Kedinin girmesi istenilmeyen alanlarda kullanılacak parfüm, oda spreyi, turunçgil ve idris otu gibi kokular, kedilerin bu alanlara girmesini önleyebilir.

Kediler bazı gıdaların tadından hiç hoşlanmaz ve bu özellikleri istenmeyen davranışlarını engellemenin bir başka yolunu gösterebilir. Zemin üzerine konulacak turunçgil, sıcak sos veya kırmızı biber gibi besinler kedileri o alandan uzak tutmaya yardımcı olabilir.

Kedilerin eğitiminde sesler de önemli etkiye sahiptir. İstenmeyen bir davranışı sırasında çalınacak bir zil, ıslık veya el çırpma kedinin yanlış bir davranış sergilediğini düşünmesini sağlayabilir. Bağırmak yerine bu tür sesleri, davranışı her yaptığı esnada çıkarmak, zamanla kedinin yanlış bir davranış sergilediğini anlamasını ve sesi bir daha duymamak için o davranışı tekrarlamamasını sağlayacaktır.
-Spay