KEDİLERİN İSTENMEYEN DAVRANIŞLARI VE SEBEPLERİ – KEDİ EĞİTİMİ

blog yazısı ekle !

KEDİLERİN İSTENMEYEN DAVRANIŞLARI VE SEBEPLERİ – KEDİ EĞİTİMİ

Tüm evcil hayvanlarımızı olduğu gibi kedilerimizi de oldukça severiz ve onları hiçbir şekilde üzmek istemeyiz. Ancak, kedilerin yapmaktan oldukça hoşlandığı mobilyaları çizmek, sahibini tırmalamak veya istenmeyen alanlara girmeleri kedi sahiplerini üzebiliyor. Bu tür durumlarda ise sabırla kedilerin istenmeyen davranışlarını düzeltmeye çalışmak, bu amaçla çeşitli eğitimler vermek gerekiyor. Çoğu kedi sahibi, o anlarda farkında olmasa da, kedilerin bazı davranışlarının düzeltilmesi ve tedavi edilmesi gerekiyor. Aksi halde bu davranışlar kalıcı gelebiliyor.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara Veteriner

Her kedi eşsizdir ve aynı olaylara çok farklı davranışlar sergileyebilir. Ancak, 7 maddede özetleyebileceğimiz yanlış davranışları çoğu kedide görmek mümkün:

  • Kedi kumunu kullanmayı reddetmek
  • Mobilyalar ve diğer objeler üzerine idrar ile işaret bırakmak
  • Başta mobilyalar olmak üzere diğer eşyaları çizmek. Aynı zamanda sahibini veya diğer insanları oyun esnasında tırmalamak
  • Sahibine veya etraftaki kişilere agresif şekilde davranmak
  • Evdeki diğer kedilere agresif davranışlar sergilemek
  • Kaygılı ve stresli görünmek
  • İnsanlardan veya objelerden korkarak davranmak.

Kedilerin yukarıda saymış olduğumuz ve diğer davranış bozuklarının altında çok farklı sebepler yatıyor olabilir. Ancak bunlardan en çok yaygınlık göstereni, kedilerin sağlık sorunları olabiliyor. Örneğin kedilerin kumunu kullanmayı reddetmesi, kumdan geçen bir idrar enfeksiyonu olabilir. Dolayısıyla bunu fark eden bir kedinin kumu sevmemesinden ve uzak durmaya çalışmasından daha doğal bir şey olamaz. Veyahut, sahibine ve diğer insanlara karşı gösterdiği agresifliğin ardında, dışarıdan bakıldığında fark edilemeyen bir acısı, rahatsozlığı olabilir. Başka bir örnek olarak, insanlardan veya objelerden korkan kedilerin hipertiroit sorunları olabilir.

Dolayısıyla davranış bozuklarının ardında yatan sebebin sağlık sorunları olma ihtimali gözetilmeli ve benzer şikayetler durumunda kedilerin veterinerlere götürülerek checkup yapılması gerekir. Böylelikle eğer bir sağlık sorunu varsa daha fazla ilerlemeden tespit ve tedavi etmek, davranışları daha da kötü ve kalıcı hale gelmeden müdahale etmek ve sahiplerinin de can sıkıcı durumlar yaşamasının önüne geçmek mümkün olabilir.