KEDİLERİN TIRNAKLARININ TÖRPÜLENMESİ

blog yazısı ekle !

KEDİLERİN TIRNAKLARININ TÖRPÜLENMESİ

Asla Hızlı ve Derin bir Şekilde Tırnaklarını Kesmeyin
Kedilerin tırnakların pembe olan kısmı onların derin bölgesi olarak bilinir ve bu kısımda sinirleri ve kan damarları bulunmaktadır. Bu hassas bölgeyi kesinlikle kesmeyin. Keseceğiniz kısım sadece tırnağın beyaz olan kısmıdır. Önemli olan olabildiğince dikkatli olmak ve bu riskli bölgeyi kesmemek adına olabildiğince az risk almaktır. Eğer kaza eseri bu bölgeyi kesecek olursanız, herhangi bir kanama sitiptik pudra ya da sitiptik çubukla dindirilebilir. Elbette kesmeden önce gereken önlemi ve gereken deneyimi kazanmak daha büyük önem taşımaktadır.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara Veteriner


Ne zaman tırnaklar kesilmeli?

Kedinizle vakit geçirirken, onu dizinize yatırıp ona hissettirmeden tırnaklarının ne kadar uzadığını kontrol edebilirsiniz. Bu noktada ne zaman tırnakların kesileceğine karar verin ve hassas tırnağın nereden başladığını fark edin. Daha sonra da bütün patileri aynı zamanda bitirme gayretine kapılmayın. Onun yerine kesilmesi gereken tırnaklardan birini kibar bir şekilde kesin ve tedavi uygulayın. Eğer kediniz bu durumun farkına bile varmazsa, diğer tırnağı da hemen kesin. Fakat bir kerede kesinlikle ikiden fazla tırnağı kesmeyin. Çünkü kedinizin rahat olması önem taşımaktadır. Bunun sonrasında da kedinizi ödüllendirmeyi unutmayın. Eğer hayatınızda ilk defa bir kedinin tırnaklarını kesecekseniz, öncelikle bir patiyi yapmaya başlayın. Zaman içerisinde ustalaşmaya başladığınız ve kedinizin de güvende hissetmesi mümkün olacaktır.
Tırnak Kesme için Zamanlama

Eğer kendiniz için bir rutin oluşturmak istiyorsanız, on günde bir ya da iki haftada bir yapılan tırnak kesme çok iyi bir rutin olacaktır. Fakat eğer kediniz tırnaklarının kesilmesi konusunda size izin vermiyorsa, bu konu hakkında birisinden yardım alın veya en doğru çözüm olarak veterinerinize başvurun.

Ne Yapılmamalıdır?

  • Kediniz eğer direnç gösteriyorsa, sesinizi asla yükseltmeyin ya da onu cezalandırmak adına herhangi bir uygulamaya başvurmayın. Unutmayın yanınızda güvende olduklarını hissetmeleri gerekir.

  • Kediniz eğer mutsuzsa ya da stres içindeyse, asla tırnaklarını kesmeye kalkmayın. Çünkü onların daha saldırgan olduğu zamanlardır. Bu zamanlarda da size ya da kendilerine zarar vermeleri mümkündür. Kedinizin de tıpkı bir bebek gibi ilgiye ihtiyaç duyduğunu unutmayın. Bu yüzden de ona önem vererek acele etmeden yapacağınız işlem büyük önem taşımaktadır. Eğer acele ederseniz, kedilerin hassas bölgesini kesme durumunuz olabilir. Bu da tüm bu sürecin sancısını daha da arttıracaktır.

  • Tek seferde kedinizin tüm tırnaklarını kesmeye kalkmayın. Onun için sıkıcı ve korkutucu olabilecek bu durumu sadece kendi lehinize çevirmeniz mümkün. O yüzden kedinizin konforunu tehdit etmeyin.

  • Onları pençesiz bırakmayın. Cerrahi müdahalelerde kedilerin parmaklarının kesilmesi söz konusudur. Fakat bu kedi severleri tamamen kızdıran ve onların karşı çıktığı bir uygulamadır. Bunun yerine, düzenli olarak onların tırnakları kesin ve ihtiyaç duydukları tırmalama özelliğine sahip olsunlar. Veterinerinize de gereken malzemeler konusunda danışın.