KEDİLERİN VE KÖPEKLERİN SAĞLIK YARARLARI

blog yazısı ekle !

KEDİLERİN VE KÖPEKLERİN SAĞLIK YARARLARI

  • Araştırmalara göre köpekler hiper aktif veya çok fazla saldırgan olan çocukları sakinleştirmeye yardımcı olurlar. Tabi ki, hem köpekler hem de çocuklar birbirine karşı düzgün davranmaları için eğitilmelidirler.

Ankara'daki tüm Veteriner Klinikleri için tıklayınız
Ankara Veteriner

Çocuklar ve yetişkinler aynı şekilde köpekler oyun oynayabilirler. Böylece hem sakinleşir ve rahatlarlar. Hem de bedenleri ve beyinleri de rahatlamış olur. Aynı zamanda köpekle oyun oynamak bir çocuk için bir fırsat yaratır. Çocuğun hayal gücünü ve merakını harekete geçirebilir. Köpeğinizin yeni bir hareket yapması için ona sunulan ödül çocuğunuza sebat göstermenin önemini öğretebilir. Tüylü dostunuza bakmak çocuğa yoğun eğlenceyi sağlamış olacaktır.

Öğrenme güçlüğü olan ve diğer sorunları olan çocuklar

Otizmli olan ya da diğer öğrenme güçlüğü olan çocuklar insanlarla iletişim kurmaya nazaran evcil hayvanlarla daha kolay iletişime geçerler. Otistik olan çocuklar sık sık tıpkı köpekler gibi sözel olmayan ifadelerle iletişim kurarlar. Ve hatta köpekle kurulan ilk bağlantı otistik çocuğun insanlarla etkileşimine de yardımcı olabilir.

  • Evcil hayvanlar öğrenme güçlüğü çeken çocukların stresi düzenlemesine ve kendi kendilerini sakinleştirmelerini öğretir. Böylece kendi engellerinden üstesinden nasıl geleceklerini öğreterek onların bu güçlüklerle başa çıkmalarını sağlar.

  • Köpekle oyun oynamak ve onunla egzersiz yapmak öğrenme güçlüğü çeken çocuğun tetikte olmasını ve gün boyunca dikkatli olmasını sağlar. Bu aynı zamanda öğrenme güçlüğünden kaynaklı olan strese ve hayal kırıklığına önemli bir çare olabilir.
Köpek sahibi olmak büyük bir bağlılıktır

Bir köpek zihinsel hastalıklar için bir mucize tedavi değildir. Köpek sahibi olmak, sadece evcil hayvanları seven ve onları takdir eden, ayrıca köpeğe mutlu ve sağlıklı bir şekilde bakacak kadar zamanı ve parası olan kişiler için hem yararlı hem de rahatlatıcı bir unsur olmaktadır. Eğer basit bir şekilde "köpek insanı" değilseniz, köpek sahibi olmak size sağlık konusunda yarar sağlamayacak ya da hayatınızı bu yönde geliştirmeyecektir. Bazı insanlar için, kedi sahibi olmak daha az zaman ve ilgi gerektirir. Ve böylece bundan alacağı yarar daha fazla olacaktır.

Köpekleri sevseniz bile köpek sahibi olmanız hakkındaki tüm ayrıntıları sağlayıp sağlamamanız önemlidir. Köpek sahibi olmak bir köpeğin hayatı boyunca sürecek bir bağlılıktır. Bu da belki 10 ya da 15 seneye denk gelebilir. Ve bu bağlılığın sonunda, sevdiğiniz bir dostunuzu kaybetmenizden dolayı üzüntü ve acı duymak zorunda kalacaksınız.

Köpek sahibi olmanın diğer zorlukları şunlardır:

  • Köpekler ilgi beklerler ve onlar için zaman ayırmanız gerekir. Herhangi bir köpek sahibinin de söyleyeceği gibi, tüm gün boyunca evinizde kilitli olarak sizi bekleyen bir köpek için eve gelmek kadar zihinsel sağlığınıza yararlı olacak bir şey yoktur. Köpekler günlük olarak egzersiz yapmaya ihtiyaç duyarlar ve aynı zamanda hem sakin hem de dengeli olmak için zihinsel aktiviteler de yapmalılar.